جمهوری چک؛ یکصدهزار نفر در پراگ خواهان استعفای نخست وزیر شدند

جمهوری چک؛ یکصدهزار نفر در پراگ خواهان استعفای نخست وزیر شدند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر جمهوری چک متهم است که از یارانه‌های اتحادیه اروپا برای مصارف شخصی خود استفاده کرده و یک مجموعه هتل مجلل برای خود احداث کرده است.

آگهی

بیش از صدهزار نفر در پراگ پایتخت جمهوری چک، در تظاهراتی خواستار استعفای نخست وزیر شدند. این تظاهرات که در اعتراض به حضور و عملکرد آندری بابیش، نخست وزیر جمهوری چک برگزار می‌شود، بزرگترین تجمع اعتراضی در این کشور از زمان فروپاشی کمونیسم (۱۹۸۹) است.

آندری بابیش متهم است که از یارانه‌های اتحادیه اروپا در جهت مصارف شخصی استفاده کرده است. مقامات قضایی جمهوری چک نخست وزیر این کشور را متهم کرده‌اند که در سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ با اختلاس دو میلیون یورو از محل یارانه‌های اتحادیه اروپا در یک مجموعه هتل مجلل به نام «لانه قو» در نزدیکی پراگ سرمایه‌گذاری کرده است. این سیاستمدار میلیاردر به خاطر این اتهام ممکن است به ۵ تا ۱۰ سال زندان محکوم شود. او همچنین به همدستی با پلیس مخفی دولت کمونیستی پیش از سال ۱۹۸۹ متهم است.

بیشتر بخوانید:

نخست وزیر ۶۴ ساله چک از حزب عوامگرای‌ ای‌آن‌او با رد این اتهام‌ها، آن را یک «توطئه سیاسی» خوانده است.

معترضان در این تظاهرات با در دست داشتن تصاویری از بابیش که نامه استعفا را به دست گرفته، از او خواستند تا از قدرت کنار رود. مخالفان آقای بابیش نگرانند، مقام‌های قضایی تحت تاثیر او قرار گیرند و با نگاهی سیاسی پرونده فساد او به صورت عادلانه مورد بررسی قرار نگیرد.

گروهی که به نام «میلیون لحظه برای دموکراسی» خوانده می‌شوند مسئولیت سازمان‌دهی این تظاهرات را بر عهده دارند و از ماه آوریل هر هفته اعتراضاتی را علیه نخست وزیر این کشور ترتیب می‌دهند. حالا ناظران سیاسی می‌گویند هر روز بر تعداد تظاهرکنندگان افزوده می‌شود و در راه‌پیمایی این هفته، جمعیت معترضان به بیش از دو برابر افزایش یافته است.

بابیش که دومین مرد ثروتمند جمهوری چک است، تمام این اتهامات را رد می‌کند و آنها را توطئه‌ای سیاسی می‌خواند. آقای بابیش پیش از ورود به سیاست فردی سرمایه‌دار بوده و بسیاری در جمهوری چک او را شبیه دونالد ترامپ می‌خوانند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شوخی رئیس جمهوری چک با خبرنگاران: برای ضیافت به سفارت عربستان بروید

دونالد ترامپی تازه این بار در قلب اروپا در جمهوری چک

نگارش در پشت میله‌های زندان؛ کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به زودی منتشر خواهد شد