صادق خان: نباید برای ترامپ فرش قرمز پهن کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
صادق خان: نباید برای ترامپ فرش قرمز پهن کنیم
کپی رایت  تصویر از ویدیوی رویترز

صادق خان شهردار لندن، و دیگر سیاستمداران عالی‌رتبه حزب کارگر در مراسم استقبال از دونالد ترامپ شرکت نکردند.

شهردار لندن در گفت‌و‌گو با شبکه اسکای درباره این تصمیم گفت: « لندنی‌ها آنچه ترامپ در دو سه‌سال اخیر انجام داده را زشت و اهانت‌آمیز می‌دانند.»

آقای صادق خان افزود: « فکر نمی‌کنم ما باید برای ترامپ فرش قرمز پهن کنیم و فکر نمی‌کنم این بازدید باید در سطح دیدار رهبران کشورها به شمار رود.»

از زمان به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در ایالات متحده آمریکا، او چندین بار با شهردار لندن درباره امنیت، تروریسم و حقوق اقلیت‌ها درگیر شده است.

شهردار لندن درباره دلایل مخالفت شهروندان پایتخت بریتانیا با آقای ترامپ گفت: «عقب رفتن از حق تصمیم‌گیری زنان درباره بارداری، منع سفر شهروندان کشورهای با جمعیت عمدتا مسلمان در کنار خروج از کشورهای امضای کننده توافق زیست محیطی پاریس و نظایر این نقدهایی را درباره دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا به وجود آورده است.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا می‌گوید که میزبانی از ایالات متحده آمریکا باید فراتر از سیاست‌های حزبی در نظر گرفته شود.

او در همین زمینه گفت: «آمریکا نزدیکترین متحد ما است. ما خشنودیم که ترامپ در کنار خانواده‌اش به این سفر می‌آیند. ترامپ برخی نکات درباره شهردار لندن را با من در میان گذاشت. سپس دیدم بخشی از آن را توییت کرد.»

آقای هانت درباره تحریم برنامه استقبال از ترامپ توسط حزب کارگر نیز گفت: «من با ترامپ درباره اینکه تحریم برنامه‌ از سوی حزب کارگر اقدام نامناسبی است، موافقم. رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در این دیدار حضور دارد و ما بنا داریم نخستین حمله متفقین به ارتش آلمان نازی در خاک اروپا در جریان جنگ جهانی دوم را جشن بگیریم. زمانی یک میلیون آمریکایی جانشان را برای آزادی و ارزش‌ها و دموکراسی ما به خطر انداختند، فکر می‌کنم این را باید فراتر از سیاست‌های حزبی دید. باید این مسائل را کنار بگذاریم و در نظر داشته باشیم که این یک لحظه مهم در روابط ما است: جشن ۷۵ سالگی صلح و پیروزی با تکیه بر روابط بریتانیا و ایالات متحده آمریکا.»

**بیشتر بخوانید: **ترامپ سفر خود به بریتانیا را با توییت بر ضد شهردار لندن آغاز کرد