Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فشار بر مسلمانان دانمارک با ورود مسئله مهاجرت به منازعات انتخاباتی

فشار بر مسلمانان دانمارک با ورود مسئله مهاجرت به منازعات انتخاباتی
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بخش فزاینده‌ای از مسلمانان دانمارک می‌گویند از زمانی که احزاب جریان اصلی سیاست‌های ضدمهاجرتی را در دستور کار قرار داده‌اند، با مواردی چون اشاعه نفرت، طرد و آزار کلامی روبرو شده‌اند.

آگهی

بخش فزاینده‌ای از مسلمانان در دانمارک می‌گویند از زمانی که احزاب جریان اصلی سیاست‌های ضدمهاجرتی را در دستور کار قرار داده‌اند، با مواردی چون اشاعه نفرت، طرد و آزار کلامی روبرو شده‌اند.

به گزارش رویترز، مسئله مقابله با مهاجران زمانی تنها شعار احزاب راست افراطی بود. اما اینک حزب لیبرال حاکم که به جناح میانه راست تعلق دارد و همچنین حزب اپوزسیون سوسیال دموکرات در دانمارک در رقابت‌های انتخاباتی وعده وضع تدابیر شدیدتر برای محافظت از سیستم رفاهی کشور و حل شدن پناهجویان را داده‌‌اند.

مانیلا غفوری، دختر ۲۶ ساله، که در سال ۲۰۰۱ به عنوان پناهجو به دانمارک آمده است می‌گوید: «در سال ۲۰۱۵ فکر می‌کردم خدای من چه چیزی دارد اتفاق می‌افتد؟ و فکر می‌کنم در چند سال قبل این وضعیت خیلی بدتر شده است.»

او که معلم و دارای تحصیلات در دانمارک است، تجربه‌هایی از بیرون‌ انداخته‌شدن از فروشگاه و امتناع نانوا از فروختن جنس به خود را تعریف می‌کند.

بنا بر آمار سازمان ملی اندازه‌گیری میزان جذب شدن مهاجران در جامعه، شمار کسانی که از کشورهای غیرغربی به دانمارک آمده‌اند و به دلیل گرایش قومی‌شان تبعیض را تجربه کرده‌اند در سال گذشته به ۴۸ درصد رسیده است. این رقم در دو سال قبل از آن ۴۳ درصد بوده است.

حدود ۳۲۰ هزار مسلمان در دانمارک زندگی می‌کنند که حدود ۵.۵ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند. رقمی که کمی بیشتر از متوسط شمار مسلمانان در دیگر کشورهای اروپا است.

بیشتر بخوانید:

آمار یک وبسایت پایشگر قوانین نشان می‌دهد قانون مهاجرت در دولت فعلی دانمارک ۱۱۴ بار محدودتر شده است. قوانین تازه مهاجرتی با هدف موقتی کردن مجوز اقامت پناهندگان، لغو شماری از مزایا و محدود ساختن تعداد اعضای خانواده پناهجویان که می‌توانند به آنان بپیوندند ارائه شده است.

مدتی پیش اینگر استویبرگ، وزیر مهاجرت دانمارک، به دلیل بریدن کیک در مراسمی به مناسبت پنجاهمین طرح محدودکننده مهاجرت مورد انتقاد وارد شد.

لوئیز هولک، معاون رئیس موسسه حقوق بشر دانمارک، با انتقاد از این قوانین تحدیدکننده می‌گوید: «سیاستمداران خیلی سریع دارند به مرزهای [نقض] حقوق بشر نزدیک می‌شوند.»

رویترز
پلیس دانمارک در حال هدایت پناهجویان در ایستگاه قطار شهر مالمورویترز

یک عضو حزب لیبرال حاکم می‌گوید قطع مزایای خدماتی به مهاجران آن‌ها را به کار کردن تشویق می‌کند.

مطابق آمار، حدود ۴۳ درصد پناهندگانی که برای بیش از سه سال است در دانمارک سکونت دارند، در این کشور مشغول به کارند. با این‌حال این رقم در زنان تنها ۱۹ درصد است، در مقایسه با ۵۷ درصد شاغلان مرد.

ارقام رسمی همچنین نشان می‌دهند ارتکاب جرائم در میان مردان جوان مهاجر غیرغربی در مقایسه با جوانان اهل دانمارک بیشتر است.

با اتخاذ سیاست‌های محدودکننده مهاجران از سوی احزاب رسمی دانمارک، اقبال به «حزب مردم» که نماینده راست افراطی بوده است کمتر شده و رای‌دهندگان تمایل بیشتری به دو حزب لیبرال و سوسیال دموکرات نشان داده‌اند. با این حال، نقش حزب راست افراطی در جهت‌دادن به افکار عمومی انکارناپذیر است.

رون استوباگر، پرفسور علوم سیاسی در دانشگاه آرهوس، دراین‌باره می‌گوید: «آن‌ها گفتمان سیاسی را در طول ۲۰ سال اخیر کاملا تغییر داده‌اند. برای ثبت در تاریخ، قطعا این یک پیروزی بزرگ برایشان بوده است.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا باید از رای آوردن حزب آناهیتا ملکیان در انتخابات دانمارک نگران بود؟

انتخابات پارلمان اروپا؛ مواضع احزاب در قبال بحران مهاجرت، سیاست خارجی و وضع تحریم‌ها

تصاویری از رای‌گیری در پارلمان اتحادیه اروپا و پیروزی دوباره روبرتا متسولا