دست‌کم ۷ شهروند کره‌جنوبی در رودخانه دانوب غرق شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دست‌کم ۷ شهروند کره‌جنوبی در رودخانه دانوب غرق شدند
کپی رایت  REUTERS/Bernadett Szabo

پلیس مجارستان اعلام کرد که دست‌کم هفت نفر در غرق شدن قایق تفریحی در رودخانه دانوب کشته شدند و همچنان ۲۱ نفر هم ناپدید هستند. این قایق حامل گردشگران کره جنوبی بود. 

سخنگوی پلیس مجارستان امروز پنجشنبه ۳۰ مه، در نشستی خبری از آغاز تحقیقات جنایی در این پرونده خبر داد.

طبق گفته شاهدان، این قایق با یک کشتی تفریحی دیگر در نزدیکی پارلمان مجارستان در بوداپست، پایتخت این کشور برخورد کرد.

وزارت امور خارجه کره‌جنوبی در سئول نیز اعلام کرد که ۳۰ گردشگر به همراه سه راهنمای تور که همگی تبعه این کشور بودند، در قایق تفریحی غرق شده حضور داشتند. علاوه بر این دو مجار هم جزو خدمه قایق بودند. این نهاد همچنین افزود: «تاکنون هفت تبعه کره‌جنوبی نجات پیدا کردند. هفت نفر جان باختند.»

مون جائه-این رئیس جمهوری کره‌جنوبی در واکنش به این حادثه گفت که با دولت مجارستان همکاری خواهند کرد تا علت این حادثه روشن شود.

آقای مون در یک جلسه اضطراری گفت: «سرعت مهمترین چیز است.» وی خواستار استفاده از تمام ظرفیت‌های دیپلماتیک برای اجرای سریع عملیات جست‌وجو و نجات شد.

رویترز
قایق تفریحی روبروی پارلمان مجارستان غرق شدرویترز

یک مقام مجاری به تلویزیون دولتی مجارستان گفت که ۱۴ نفر از آب بیرون کشیده شدند که هفت نفر جان باخته بودند و هفت نفر دیگر دچار سرمازدگی (هیپوترمی) شدند اما وضعیت آن‌ها پایدار است.

پس از این حادثه، قایق‌های امداد و غواصان به همراه تجهیزات به محل حادثه اعزام شدند و تا چندین کیلومتر دورتر از محل حادثه را جست‌وجو می‌کنند.

مقام‌های کره‌ای اعلام کردند که یک کودک شش ساله هم در بین مسافران این قایق بود اما پیکر وی در میان افراد نجات یافته مشاهده نمی‌شود.

این حادثه حدود ساعت ۲۱ چهارشنبه ۲۹ مه رخ داد و مقام‌های امداد و نجات مجارستان می‌گویند با توجه به اینکه ساعت‌های زیادی از زمان حادثه گذشته است احتمال نجات افراد مفقود شده کم شده است.

جریان شدید آب و سیل در رودخانه دانوب که در پی بارندگی‌های شدید اخیر ایجاد شده است، یکی از موانع در امدادرسانی عنوان شده است. دمای آب این رودخانه در حال حاضر بین ۱۰ تا ۱۲ درجه سانتی گراد تخمین زده می‌شود.

قایقی که غرق شد، ۲۷ متر طول داشت و دو طبقه بود. این قایق مجهز به موتوری با قدرت ۱۵۰ اسب بخار بود که ظرفیت حمل ۶۰ نفر را داشت.