امام سابق مسجدالحرام: جدایی جنسیتی و ترس از زنان باید پایان یابد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
امام سابق مسجدالحرام: جدایی جنسیتی و ترس از زنان باید پایان یابد
کپی رایت  reuters

امام سابق مسجدالحرام در مکه خواستار تغییر نگرش‌های مبتنی بر جدایی جنسیتی در عربستان سعودی شده و گفته است ترس از زنان باید پایان یابد.

عادل الکلبانی، امام سابق مسجد‌الحرام همچنین گفته است که جدایی میان زنان و مردان در هنگام انجام نماز و عبادات نباید وجود داشته باشد. او افزوده است که جدایی زنان و مردان بسیار محافظه کارانه‌تر از آن چیزی است که در زمان پیامبر اسلام وجود داشته؛ او افزوده است که در آغاز اسلام، زنان و مردان در یک اتاق نماز می‌خواندند.

او تاکید کرده است که آداب و قواعد دینی اکنون محافظه‌کارانه‌تر شده است و باید مانع این روند شد.

عادل الکبانی همچنین اعلام کرد: «متاسفانه امروزه ما این اندازه از ترس از زنان را شاهدیم. حتی در مسجد، در مکان عبادت، ما آنها را جدا کرده‌ایم. ما آنها را نمی‌بینیم و آنها هم ما را نمی‌بیننند و فقط از طریق میکروفن صدای ما را می‌شنوند.»

او گفت که در هیچ جای سنت، پیامبر نگفته است که باید بین زنان و مردان در مسجد حصار و حایلی وجود داشته باشد.

الکلبانی پیش‌تر یکی از مهمترین مقامات مذهبی عربستان سعودی به شمار می‌رفت و همچنین به عنوان فردی که به شدت محافظه کار و اصولگرا بود شناخته می‌شد که تفسیرهای بسیار سختگیرانه از اسلام ارائه می‌داد.

او اکنون از اعضای انجمن شیوخ اصلاح‌گری است که تلاش دارند تفسیری میانه‌روتری از اسلام در عربستان سعودی ارائه کنند.

او می‌گوید جامعه عربستان سعودی وقتی صحبت از جدایی زن و مرد می‌رسد، حساسیت بالایی از خود نشان می‌دهد.

الکلبانی با اشاره به اینکه جامعه عربستان سعودی در حال تغییر است خواستار حضور بیشتر زنان در جامعه شد. او گفته است این تابو که نباید زنان را با اسم کوچک صدا کرد، بی اساس است زیرا زنان و دختران ما بهتر از زنان پیامبر از جمله عایشه و زینب نیستند که نامشان برای همه شناخته شده بود.

الکلبانی همچنین خواستار آن شده است که جامعه عربستان سعودی با ترس از زنان مبارز کند.

عربستان سعودی در سالهای اخیر سلسله اصلاحاتی را برای اعطای حقوق بیشتر به زنان آغاز کرده است، با این حال در حوزه آزادی‌های سیاسی همچنان جامعه بسته‌ای به شمار می‌رود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید