Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان ملل از نقش خود به عنوان «میانجی بی‌طرف» در بحران یمن دفاع کرد

سازمان ملل از نقش خود به عنوان «میانجی بی‌طرف» در بحران یمن دفاع کرد
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن از مارتین گریفیث، نماینده سازمان ملل در بحران یمن انتقاد کرده بود.

آگهی

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد در واکنش به انتقاد عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن از عملکرد این نهاد تاکید کرد که سازمان ملل به دنبال ایفای نقش به عنوان یک «میانجی بی طرف» در بحران سیاسی یمن است.

رئیس جمهوری یمن در نامه ای که روز ۲۲ مه (اول خرداد) منتشر شد از مارتین گریفیث، نماینده سازمان ملل در بحران یمن انتقاد کرده بود. عبدربه منصور هادی نماینده سازمان ملل در امور یمن را متهم کرده بود که به شورشیان حوثی اجازه داده است در بندر حدیده باقی بمانند. امری که به گفته رئیس جمهوری یمن ناقض توافقی است که در ماه دسامبر (آذر ماه) در سوئد امضا شد.

سازمان ملل روز ۱۴ مه (۲۴ اردیبهشت) از خروج شورشیان حوثی از بندر حدیده و دو بندر نزدیک به این شهر خبر داده بود. این در حالی است که مقامات دولت یمن شورشیان حوثی را به «دغل کاری» متهم کرده بودند.

دبیر کل سازمان ملل در نامه ای که روز ۲۳ مه (دوم خرداد) برای عبدربه منصور هادی ارسال کرده به وی اطمینان داده است که نهاد تحت نظر او ضمن حفظ «موضع بی طرفی» در نظر دارد «متن و روح» توافق سوئد را اجرا کند.

آنتونیو گوترش اطمینان داده است که سازمان ملل متحد به دنبال ایجاد «نهاد اجرایی بین المللی» در حدیده نیست.

از سوی دیگر لیز گرانده، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در یمن روز یکشنبه بمباران یک پمپ بنزین در شرق شهر تعز را محکوم کرد. به گفته لیز گرانده در این حمله ۱۲ غیرنظامی از جمله هفت کودک کشته شدند. هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل اشاره ای به عامل یا عاملان این حمله نکرده است. شهر تعز در جنوب غربی یمن واقع شده است.

بنا به آمار سازمان ملل متحد بیش از ۲۴ میلیون نفر از جمعیت یمن به کمک های انساندوستانه نیاز دارند. این رقم برابر با بیش از دو سوم جمعیت این کشور جنگزده است.

جنگ داخلی یمن تاکنون ده ها هزار کشته بر جای گذاشته است. حدود سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر نیز به دلیل جنگ داخلی یمن مجبور به ترک محل زندگی خود شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است

حوثی‌ها برای «دومین بار» نفتکش حامل نفت روسیه را «به اشتباه» هدف قرار دادند

سخنگوی حوثی‌ها به یورونیوز: ایران به ما و دیگران کمک‌هایی می‌کند اما نمی‌گوید چه بکنیم