حملۀ لیون؛ تشدید تدابیر امنیتی در شهر و اعمال محدودیت برای جلیقه زردها

حملۀ لیون؛ تشدید تدابیر امنیتی در شهر و اعمال محدودیت برای جلیقه زردها
Copyright REUTERS/Emmanuel Foudrot
Copyright REUTERS/Emmanuel Foudrot
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پلیس همچنان در جستجوی فردی حدودا سی ساله است که آخرین بار با بلوزی آستین بلند و شلوار کوتاه، در حالی که دوچرخه‌ای به همراه داشت، دیده شده است. پلیس می‌گوید با توجه به آنکه عامل حمله کلاه بر سر داشته و از عینک آفتابی استفاده کرده، شناسیی هویت او تا این لحظه ممکن نشده است.

آگهی

بنا بر اعلام مقامات فرانسه هنوز هیچ گروهی مسئولیت حملۀ عصر جمعه در شهر لیون را که ۱۳ زخمی برجای گذاشت، برعهده نگرفته است.

پلیس همچنان در جستجوی فردی حدودا سی ساله است که آخرین بار با پیراهن آستین بلند و شلوار کوتاه، در حالی که دوچرخه‌ای به همراه داشت، دیده شده است. پلیس می‌گوید با توجه به آنکه عامل حمله کلاه بر سر داشته و از عینک آفتابی استفاده کرده، شناسیی هویت او تا این لحظه ممکن نشده است.

پلیس علاوه بر آغاز تحقیقات، با اعلام شماره تلفنی از شاهدان این حادثه خواسته است تا اطلاعاتشان را در اختیار پلیس بگذارند.

رمی هیتز، دادستان ضدتروریسم فرانسه روز شنبه در نشست خبری که در کاخ دادگستری شهر لیون برگزار شد، گفت: «شاهدان از شب گذشته تماس‌های خود را برای ارائه اطلاعات دربارۀ این حادثه آغاز کرده‌اند. تا کنون شهادت ده‌ها تن جمع‌‌آوری شده و کارشناسان در حال بررسی این اطلاعات و بهره‌برداری از آنها هستند.»

به گفتۀ او از تمام ابزار ممکن استفاده شده است تا عامل این حمله که بنا بر تصاویر دوربین‌های مداربسته، کیسه یا بستۀ حاوی مواد انفجاری آمیخته با میخ و پیچ و مهره را مقابل یک نانوایی در یکی از خیابان‌های پر رفت و آمد مرکز شهر لیون رها کرده است، به‌سرعت دستگیر شود.

دادستان آنچه را که روی داده است «تلاش برای قتل در همکاری با یک سازمان تروریستی» توصیف کرد و افزود ادارۀ مرکزی پلیس قضایی فرانسه، ادارۀ کل امنیت داخلی و همچنین ادارۀ ضدتروریسم این کشور در انجام تحقیقات مشارکت دارند.

او اعلام کرد: «عصر دیروز ۹۰ محقق و ۳۰ تکنسین پلیس علمی و فنی بسیج شدند تا به حدود بیست محقق از تیم تحقیقات محلی برای انجام جستجوها کمک کنند.»

رمی هیتز اعلام کرد که به زودی تصاویر جدیدی از عامل این حمله منتشر خواهد شد.

REUTERS/Emmanuel Foudrot

اعمال محدودیت برای راهپیمایی جلیقه زردهای شهر لیون

در پی حادثۀ عصر جمعه، فرماندار ناحیه رون‌-آلپ فرانسه که لیون مرکز آن است، از تشدید تدابیر امنیتی در این شهر خبر داد. اطلاعیۀ فرمانداری در حالی منتشر شد که روز شنبه شهر لیون صحنۀ برگزاری چندین راهپیمایی بزرگ از جمله راهپیمایی هفتگیِ جلیقه زردها است.

پیش از این کریستف کاستانر، وزیر کشور فرانسه از فرماندار این ناحیه خواسته بود تا برای تقویت وضعیت امنیتی بخش‌هایی از این شهر که از محل‌های پر رفت و آمد محسوب می‌شود، اقدام کند.

در اطلاعیۀ فرماندار رون‌-آلپ آمده است: «روز شنبه قرار است چند تجمع بزرگ در لیون برگزار شود و در برخی از این تجمعات هزاران نفر شرکت می‌کنند. از جمله در این روز راهپیمایی بزرگی در اعتراض به تغییرات آب و هوایی برگزار می‌شود. طرفداران برقراری دموکراسی در الجزایر نیز تجمعی با عنوان "برای یک الجزایر آزاد" خواهند داشت و احتمالا تجمع اعلام نشدۀ طرفداران جنبش جلیقه زردها نیز برگزار می‌شود.»

به این ترتیب راهپیمایی جلیقه زردها در برخی از خیابانها و مناطق شهر لیون ممنوع شد.

فرماندار ناحیه همچنین اعلام کرد که با توجه به احساس مسئولیتی که این نهاد در قبال جمعیت حاضر در لیون دارد، نیروهای امنیتی را در مکان‌های استراتژیک و مملو از جمعیت مستقر و برنامه‌های «کنترل‌های پیشگیرانه» را در مناطق نزدیک به محل برگزاری تجمعات، همچنین در جاده‌های اصلی و فرعی اجرا خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:انفجار در لیون فرانسه؛ ۱۳ نفر بطور سطحی زخمی شدند

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایستگاه اصلی قطار شهر لیون فرانسه به دلیل هشدار بمب تخلیه شد

مظنون حمله شهر لیون فرانسه به وفاداری به داعش اعتراف کرد

انفجار لیون؛ پلیس فرانسه سه مظنون را دستگیر کرد