Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

نتایج پیش‌بینی‌انتخابات پارلمان اروپا؛ پیشتازی احزاب راست و عوام‌گرا

نایجل فاراژ، رهبر حزب برکسیت بریتانیا
نایجل فاراژ، رهبر حزب برکسیت بریتانیا Copyright REUTERS/Henry Nicholls
Copyright REUTERS/Henry Nicholls
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین نظرسنجی‌هایی که روز چهارشنبه منتشر شده است نشان می‌دهد که حزب برکسیت به رهبری نایجل فاراژ ۳۷ درصد آرای بریتانیا را در اختیار دارد.

آگهی

نتایج آخرین نظرسنجی‌ها نشانگر آن است که حزب برکسیت بریتانیا به قدرتمندترین حزب این کشور در جریان انتخابات پارلمان اروپا تبدیل خواهد شد و بیشترین تعداد کرسی‌های  این پارلمان را به خود اختصاص خواهد داد.

براساس این نتایج که روز چهارشنبه منتشر شد، حزب برکسیت به رهبری نایجل فاراژ ۳۷ درصد آرای شهروندان بریتانیایی را به خود اختصاص می‌دهد. به این ترتیب محبوبیت این حزب در مقایسه با هفته گذشته دو درصد افزایش یافته است.

محبوبیت احزاب ملی و عوام‌گرا

پیش‌بینی‌های موجود نشان می‌دهد که احزاب ملی‌ (احزابی که در کشورها و بدون ارتباط به انتخابات اروپا شکل گرفته اند)  و عوام‌گرا شانس بالایی در راه‌یابی به پارلمان اروپا دارند. به عنوان مثال علاوه بر حزب برکسیت بریتانیا، حزب لگا از ایتالیا و اجتماع ملی در فرانسه محبوبیت زیادی در بین شهروندان اروپایی یافته‌اند.

برخی احزاب ملی از جمله حزب اتحاد دموکرات مسیحی آلمان، حزب قانون و عدالت لهستان، حزب اتحاد ملی و حزب جمهوری به پیش فرانسه در میان رقبای اروپایی خود پیشتاز هستند.

تغییر در آرایش سیاسی کرسی‌ها

نهمین انتخابات پارلمان اروپا از ۲۳ تا ۲۶ ماه مه ۲۰۱۹ (دوم تا پنجم خردادماه ۱۳۹۸) برگزار می‌شود. در مجموع ۷۵۱ کرسی این پارلمان توسط سیاستمدارن ۲۸ کشور اروپایی اشغال خواهد شد. این سیاستمداران نماینده بیش از ۵۱۲ میلیون شهروند اروپا خواهند بود.

پارلمان اروپا در فوریه ۲۰۱۸ به کاهش تعداد نمایندگان به ۷۰۵ نفر در صورت خروج بریتانیا از این اتحادیه تا مارس ۲۰۱۹ رای داد. با این حال به دلیل عدم توافق بر سر برکسیت و نحوه خروج از اتحادیه، این کشور در انتخابات پارلمان اروپا شرکت خواهد کرد.

پیش‌بینی‌های موجود حاکی از آن است که در انتخابات امسال احزاب راست‌گرا و عوام‌گرا نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۴ درصدِ بیشتری از کرسی‌های پارلمان اروپا را اشغال خواهند کرد؛ امری که نگرانی‌های بسیاری را درباره آینده اتحادیه اروپا برانگیخته است.

همچنین مقایسه بین نتایج انتخابات ۲۰۱۴ و پیش‌بینی‌های امسال نشان می‌دهد که آرایش سیاسی پارلمان اروپا تغییرات قابل توجهی خواهد داشت. به عنوان مثال از محبوبیت گروه‌های چپ میانه و راست میانه -که اغلب احزابی «اعتدال‌گرا» به شمار می‌روند- کاسته شده و در مقابل محبوبیت احزاب افراطی افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات اروپا؛ نگرانی برکسیتی در ایرلند و پیشتازی عوامگرایان در چک

لایحه جنجالی «عامل کشور خارجی» در گرجستان قانون ‌شد؛ آرزوی پیوستن به اتحادیه اروپا چه می‌شود؟

روایت رسانه آلمانی از احتمال قراردادن سپاه در فهرست تروریستی اتحادیه‌اروپا؛ آیامانع حقوقی برطرف شده؟