Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جانشین محافظه کار ترزا می چگونه انتخاب می شود؟

جانشین محافظه کار ترزا می چگونه انتخاب می شود؟
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جانشین ترزا می در مقام رهبری حزب محافظه کار با نظارت کمیته ای به نام «کمیته ۱۹۲۲» در این حزب انتخاب خواهد شد.

آگهی

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرده است که با تعیین جدولی زمانی برای انتخاب جانشینش پس از چهارمین رای گیری در مجلس عوام در مورد توافق برکسیت موافقت خواهد کرد.

مجلس عوام بریتانیا قرار است ماه ژوئن (خرداد ماه) برای چهارمین بار توافق برکسیت را به رای بگذارد.

این در حالی است که ترزا می از سوی هم حزبی های خود برای کناره گیری پیش از این رای گیری تحت فشار قرار دارد. به نظر می رسد سخنرانی روز سه شنبه نخست وزیر بریتانیا بیش از پیش نمایندگان محافظه‌کار در مجلس عوام را به سوی رای منفی به توافق برکسیت سوق داده است. این در حالی است که مجلس عوام پیش از این سه بار به این توافق رای منفی داده است.

جانشین ترزا می در مقام رهبری حزب محافظه کار با نظارت کمیته ای به نام «کمیته ۱۹۲۲» در این حزب انتخاب خواهد شد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

نامزدهای رهبری حزب محافظه کار چگونه معرفی می شوند؟

افرادی که از سوی دو نفر از نمایندگان حزب محافظه کار در مجلس عوام معرفی شوند می توانند نامزد رهبری حزب شوند. تعداد زیادی از اعضای حزب محافظه کار آماده نامزدی برای رهبری حزب هستند.

رای گیری چگونه صورت می گیرد؟

نمایندگان حزب محافظه کار در مجلس عوام در چند دور رای گیری شرکت می کنند و به نامزد مور نظر خود رای می دهند. در هر دور از رای گیری نامزدی که کمترین رای را کسب کرده است حذف می شود. این روند تا زمانی که تنها دو نامزد باقی بمانند ادامه پیدا می کند.

در نهایت اعضای حزب محافظه کار در سراسر بریتانیا می توانند بین دو نامزد نهایی دست به انتخاب بزنند. شمار اعضای حزب محافظه کار در ماه مارس سال ۲۰۱۸ حدود ۱۲۴ هزار نفر بود.

روند رای گیری در سال ۲۰۱۶ قرار بود حدود ۹ هفته طول بکشد. این در حالی است که در سال ۲۰۰۵ این فرایند حدود یک ماه طول کشید.

نخست وزیر در این مدت چه کسی خواهد بود؟

انتظار می رود که ترزا می تا زمان انتخاب جانشین خود در مقام رهبری حزب محافظه کار و در نتیجه نخست وزیر باقی بماند. این در حالی است که برخی گمانه زنی ها حاکی است که ممکن است یک رهبر موقت به جای ترزا می در این مدت زمام امور را بر عهده بگیرد.

آیا امکان تسریع روند رای گیری وجود دارد؟

در صورتی که ترزا می پیش از تصویب توافق برکسیت از رهبری حزب محافظه کار کناره گیری کند احتمالا «کمیته ۱۹۲۲» روند رای گیری را تسریع خواهد کرد تا رهبر جدید حزب بتواند در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا پیش از مهلت ۳۱ اکتبر (۹ آبان) تصمیم گیری کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوی ترزا می با احزاب ایرلند شمالی برای بازسازی دولت منطقه‌ای

بحران خروج نمایندگان حزب محافظه‌کار پیش از انتخابات سراسری بریتانیا؛ شکست بزرگ در انتظار سوناک؟

قمار ریشی سوناک زیر باران؛ آیا انتخابات زودهنگام بریتانیا به دو قرن «استمرار» سیاسی پایان می‌دهد؟