تنش ایران و آمریکا؛ عراق از قصد خود برای میانجی‌گری خبر داد

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق
عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عادل عبدالمهدی با وجود سخنان امیدوارانه برای پایان تنش میان ایران و آمریکا به تهدید بستن تنگه هرمز به دست ایران نیز واکنش نشان داد.

آگهی

به دنبال بالا گرفتن تنش میان و بیم صف‌‌آرایی نظامی ایران و ایالات متحده آمریکا، عراق می‌گوید مایل است با اعزام هیئت‌های نمایندگی به تهران و واشنگتن بین دو کشور میانجی‌گری کند.

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق روز سه شنبه ۳۱ اردیبهشت با اعلام این مطلب گفت که هدف کشورش از این کار «پایان دادن به تنش» موجود در خاورمیانه است. آقای عبدالمهدی همچنین افزود هیچ‌یک از گروه‌هایی که در عراق فعال هستند تمایلی به کشاندن تنش موجود به جنگ ندارند.

دو روز پیش یک فروند موشک در منطقه سبز بغداد به مکانی در نزدیکی سفارت آمریکا اصابت کرد. تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را نپذیرفته است. آمریکا احتمال انجام این عملیات به دست نیروهای تحت پشتیبانی ایران را مطرح کرد، اما ایران این ادعای آمریکا را تکذیب کرده است.

گروه‌های شیعه مورد حمایت ایران از جمله حشدالشعبی نیز تا کنون هر گونه ادعایی مبنی بر حمله به منافع آمریکا در عراق را رد کرده‌اند.

گزینه برای تنگه هرمز

عادل عبدالمهدی با وجود سخنان امیدوارانه برای پایان تنش میان ایران و آمریکا به تهدید بستن تنگه هرمز به دست ایران نیز واکنش نشان داد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

نخست وزیر عراق در این زمینه گفت: «ما به دنبال گزینه دیگری هستیم تا در صورت بسته شدن تنگه هرمز به دست ایران بتوانیم نفت خودمان را از آن طریق صادر کنیم.»

عراق در منگنه ایران و آمریکا

عراق در همسایگی غرب ایران از متحدان آمریکا در منطقه به شمار می‌رود. این کشور از سویی میزبان پایگاه‌های نظامی آمریکاست و از سوی دیگر گروه‌های شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران در این کشور فعالیت دارند.

کاخ سفید پیش از این در مورد حمله احتمالی نیروهای نیابتی ایران به منافع آمریکا در عراق هشدار داده و از عراق خواسته است تا صادرات انرژی از ایران را متوقف کند. این در حالیست که عراق به برخی محصولات ایران به ویژه برق وابسته است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا معافیت عراق از تحریم گاز ایران را برای سه ماه دیگر تمدید کرد

بغداد در رقابت با اقلیم کردستان، خط لوله نفت کروک-جیهان را بازگشایی می‌کند

سفیر آمریکا در عراق: داعش همچنان یک تهدید محسوب می‌شود