Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حضور ناوشکن آمریکا در آبهای مرزی چین در میانه جنگ تجاری

حضور ناوشکن آمریکا در آبهای مرزی چین در میانه جنگ تجاری
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ناوشکن پربل در این مسیر حرکت کرد تا ادعاهای زیاده‌خواهانه دریایی را به چالش بکشد و از دسترسی به این آبهای دریایی که تحت قانون بین‌الملل قرار دارند حفاظت کند.»

آگهی

ارتش آمریکا اعلام کرد یکی کشتی‌ جنگی‌اش در آبهای مرزی دریای جنوبی چین حضور پیدا کرده است،‌ امری که می‌تواند در میانهٔ جنگ تجاری این دو غول اقتصادی چین را خشمگین کند.

طبق اعلام مقامات ارتش ایالات متحده ناوشکن پِرِبِل در فاصله ۱۲ مایل دریایی از سد ساحلی اسکاربرو در این منطقه حرکت کرده است.

کلی داس، سخنگوی ناوگان هفتم دریایی ایالات متحده اعلام کرد:‌ «ناوشکن پربل در این مسیر حرکت کرد تا ادعاهای زیاده‌خواهانه دریایی را به چالش بکشد و از دسترسی به این آبهای دریایی که تحت قانون بین‌الملل قرار دارند حفاظت کند.»

این در حالی است که روز جمعه پکن در جنگ تجاری با واشنگتن لحن تندتری اتخاذ کرد چنانکه هفته گذشته نیز تعرفه‌های مالیاتی تازه‌ای بر کالاهای وارداتی از آمریکا وضع کرده بود.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

حرکت اخیر ناوشکن پربل دومین عملیات این‌چنینی ارتش آمریکا در آبهای دریای جنوبی چین است که در یک ماه اخیر انجام می‌شود.

ماه گذشته فرماندهٔ نیروی دریایی چین اعلام کرده بود «آزادی دریانوردی» نباید بهانه‌ای برای دخالت آمریکا در حقوق ملی دیگر ملت‌ها باشد.

مسیر آبی استراتژیک این نطقه از دیرباز محل مناقشه چین، تایوان و فیلیپین بوده‌ است و اینگونه حرکات از سوی ایالات متحده می‌تواند به افزایش تنش‌ها میان دو کشور بینجامد.

پکن که ادعای مالکیت بر بخش عمدهٔ دریای جنوبی چین را دارد در جزایر این منطقه پایگاه‌های نظامی برپا کرده است امری که پیوسته محل اختلاف این کشور با ایالات متحده و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن بوده است.

برونئی، اندونزی، مالزی، فیلیپین، تایوان و ویتنام همگی ادعای مالکیت بر نقاطی از این آبها را دارند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه: کشتی جنگی آمریکا را از آبهایمان دور کردیم

روزنامه دولتی چین: برای رسیدن به توافق تجاری با آمریکا راه طولانی در پیش است

هشدار نظامی پکن به واشنگتن: آمریکا در اختلافات چین با همسایگانش دخالت نکند