قطر به نشست اضطراری سران عرب در مکه دعوت نشد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
قطر به نشست اضطراری سران عرب در مکه دعوت نشد
Copyright  عکس از آرشیو

دولت قطر می گوید که این کشور به نشست اضطراری سران کشورهای عرب که قرار است برای بررسی حمله به تاسیسات نفتی عربستان تشکیل شود دعوت نشده است.

یک مقام وزارت خارجه قطر در حالی این مطلب را اعلام کرد که سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان روز شنبه اعلام کرد که نشست اضطراری سران عرب و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس روز ۳۰ مه (۹ خرداد) در مکه برگزار می شود.

تاسیسات آرامکو (شرکت ملی نفت عربستان) سه شنبه گذشته از سوی شورشیان حوثی یمن با پهپاد هدف حمله قرار گرفت.

این حمله تنها دو روز پس حمله به چهار نفت کش در نزدیکی ساحل امارات عربی متحده صورت گرفت. دو نفت کشی که روز یکشنبه گذشته مورد حمله قرار گرفتند متعلق به عربستان سعودی بودند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

عربستان، امارات عربی متحده، بحرین و مصر از ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ (خرداد ۱۳۹۶) تحریم هایی دیپلماتیک و اقتصادی علیه قطر وضع کرده اند. این کشورها دولت قطر را به حمایت از «تروریسم» و نزدیکی به ایران متهم می کنند. این در حالی است که دولت قطر این اتهامات را رد کرده است.

یک مقام وزارت خارجه قطر روز دوشنبه به نقل از سلطان بن سعد المریخی، وزیر مشاور در امور خارجه این کشور گفت: «قطر که همچنان از سوی همسایگان خود در انزوا به سر می برد دعوتی برای شرکت در دو اجلاس دریافت نکرده است.»

وزارت خارجه عربستان تاکنون از اظهارنظر در مورد دعوت قطر به نشست سران کشورهای عرب و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس خودداری کرده است.

دولت عربستان بر این باور است که حملات پهپادی به تاسیسات نفتی این کشور از سوی نیروهای حوثی یمن و «به دستور ایران» انجام شده است. تهران این اتهام را رد کرده است.

امارات عربی متحده تاکنون هیچ گروه یا کشوری را به دست داشتن در حمله به نفت کش ها در نزدیکی ساحل این کشور متهم نکرده است.