انتخابات سراسری استرالیا؛ پیشتازی حزب کارگر در نظرسنجی‌ها

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتخابات سراسری استرالیا؛ پیشتازی حزب کارگر در نظرسنجی‌ها
کپی رایت  عکس از رویترز

میلیون ها استرالیایی روز شنبه برای شرکت در انتخابات پارلمانی این کشور به پای صندوق های رای رفتند.

ائتلاف محافظه کار حاکم بر استرالیا به رهبری اسکات موریسون، نخست وزیر این کشور از سال ۲۰۱۳ تاکنون قدرت را در دست دارد. اما نظرسنجی ها از پیشتازی حزب کارگر به رهبری بیل شورتن حکایت دارد.

بیل شورتن که پیش از ورود به عرسه سیاست سال‌ها رهبری یک اتحادیه کارگری را بر عهده داشته است پس از شرکت در انتخابات روز شنبه گفت: «عصبی هستم چون امروز روز بزرگی است. روز خیلی بزرگی است. [...] با این حال اعتماد به نفس دارم زیرا ما کارمان را درست انجام دادیم.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

شرکت در انتخابات در استرالیا اجباری است. حدود ۱۷ میلیون نفر در این کشور واجد شرایط شرکت در رای گیری روز شنبه هستند.

آخرین نظرسنجی پیش از انتخابات که نتیجه آن روز جمعه منتشر شد از پیشتازی سه درصدی حزب کارگر حکایت داشت. در این نظرسنجی حزب کارگر با ۵۱.۵ درصد از ائتلاف محافظه کار حاکم با ۴۸.۵ درصد پیشی گرفته بود.

حزب محافظه کار در جریان کارزار انتخاباتی بر دستاوردهای خود در عرصه اقتصادی تاکید کرد. در مقابل حزب کارگر وعده داده است که ضمن اجرای برنامه اصلاح مالیاتی، مبارزه با تغییرات اقلیمی را به عنوان یکی از اولویت های دولت آینده دنبال کند.

بسیاری از رای دهندگان استرالیایی از منازعات درون حزبی محافظه کاران که منجر به برکناری مالکوم ترنبول، نخست وزیر پیشین و به قدرت رسیدن اسکات موریسون شد ناراضی هستند.