سالانه ۴ هزار زن قرقیزستانی عمل زیبایی پلک انجام می‌دهند

سالانه ۴ هزار زن قرقیزستانی عمل زیبایی پلک انجام می‌دهند
Copyright تصویر از ویدیوی گزارش یورونیوز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

عمل زیبایی پلک این روزها در قرقیزستان طرفداران زیادی دارد و سالانه دست‌کم چهار هزار زن متقاضی این نوع عمل هستند. عملی که در آن جراح پلاستیک بخشی از ماهیچه‌ نزدیک به چشم را برش زده و پلک را از حالت مسطح خارج می‌کند. ۲۵ درصد مردم قرقیزستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

آگهی

عمل زیبایی پلک در قرقیزستان طرفداران زیادی دارد و سالانه دست‌کم چهار هزار زن متقاضی این نوع عمل هستند.

عملی که در آن جراح پلاستیک بخشی از ماهیچه‌ نزدیک به چشم را برش زده و پلک را از حالت مسطح خارج می‌کند.

در برخی کشورهای آسیایی افراد با پلک مسطح به دنیا می‌آیند و حالا پلک مسطح برای برخی زنان که شیوه‌ها و مدل‌های زیبایی رایج در جهان را دنبال می‌کنند به یک مساله تبدیل شده است. به همین خاطر عمل زیبایی پلک طرفدارانی پیدا کرده است.

خانواده‌ها در این عمل زیبایی فرزندانشان را همراهی می‌کنند. یکی از زنان قرقیزستانی که در ۱۶ سالگی این عمل را انجام داده به یورونیوز می‌گوید: «آن موقع مدرسه می‌رفتم و هزینه انجام این عمل را مادرم به عنوان یک هدیه به من داد. یک ماه بعد از عمل جراحی به مدرسه بازگشتم. آن موقع هم‌کلاسی‌هایم دورم جمع شده بودند و درباره جزییات این عمل زیبایی سوال می‌کردند.»

آمار بالای عمل جراحی زیبایی پلک در قرقیزستان در حالی رو به افزایش گزارش شده که بر اساس آمار ۲۵ درصد مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

ایسکن کاچکینباوف، جراح پلاستیک در قرقیزستان نیز می‌گوید: «تعداد عمل‌های جراحی رو به افزایش است. در گذشته مردم از سایت‌های اینترنتی اطلاعات می‌گرفتند و حالا در اینستاگرام می‌توانید به هزاران تصویر انجام این عمل دسترسی پیدا کنید. کافی است که نام عمل زیبایی پلک را در گوگل یا اینستاگرام جستجو کنید تا به جزییات عمل زیبایی و تصاویر آن دسترسی داشته باشید.»

او همچنین به استقبال کشورهای دیگر برای انجام عمل ارزان‌تر در این کشور اشاره کرده و می‌گوید: «مردم از روسیه، ازبکستان و قزاقستان اینجا می‌آیند چرا که انجام این عمل در اینجا نسبت به کشور خودشان ارزان‌تر است.»

لورا عمر لیوا، روانشناس نیز به یورونیوز می‌گوید: «مُد جهانی در این زمینه مقصر است. جریان‌های زیبایی شناختی رایج در جهان افراد را به این سمت سوق می‌دهد.» او همچنین بر این باور است که زنانی که عمل جراحی پلک را در پیش می‌گیرند از خودشان رضایت ندارند.

آمار بالای عمل جراحی زیبایی پلک در قرقیزستان در حالی رو به افزایش گزارش شده که بر اساس آمار ۲۵ درصد مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رکوردشکنی لورآل در سودآوری و درآمد؛ آیا کرونا آرایش‌ها را غلیظ‌ تر کرد؟

وضعیت اضطراری در قرقیزستان همزمان با تثبیت قدرت نخست وزیر پایان یافت

بیش از ۳۰ نفر در قرقیزستان به اتهام سازماندهی شورش و کودتا بازداشت شدند