دو گروه شیعی عراق حمله به منافع آمریکا در عراق را منتفی اعلام کردند

نیروهای حشد شعبی
نیروهای حشد شعبی Copyright عکس از خبرگزاری تسنیم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نصر الشماری، یکی از رهبران گروه نجباء، جنبش مقاومت عراقی تحت حمایت ایران که از آن به عنوان یکی از گروه های نظامی تشکیل دهنده نیروهای حشد شعبی نام برده می شود در واکنش به گمانه زمانی جاری گفته است: «واشنگتن در پی آن است تا با بهانه های واهی عراق و منطقه را دستخوش جنجال و آشوب کند.»

آگهی

دو گروه شبه نظامی مسلح تحت حمایت ایران در عراق با تاکید بر اینکه هیچ برنامه ای برای تهدید منافع آمریکا ندارند گمانه زنی های جاری در باره نقش نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی برای انجام واکنش های متقابل به تحریکات آمریکا را منتفی اعلام کرده اند.

مواضع دو گروه شیعی «نجباء» و «عصائب اهل حق» در رد هرگونه تهدید بر ضد منافع آمریکا در حالی مطرح می شود که ایالات متحده پیشتر با توجیه دریافت نشانه هایی دال بر وجود «تهدیدهای فزاینده» از دیپلمات های غیر ضروری خود در سفارتخانه بغداد و نیز کنسولگری اربیل خواسته است که هر چه زودتر خاک عراق را ترک کنند.

این در حالیست که تعدادی از مسئولان بلند پایه وزات خارجه آمریکا روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران انگیزه اصلی اتخاذ این تصمیم را «تهدیدهای قریب الوقوعی» ذکر کرده بودند که به گفته آنها به صورت مستقیم با تهران مرتبط است.

در پی این اقدام آمریکا برخی از کشورهای اروپایی تصمیم گرفتند برای پرهیز از هرگونه رویارویی نظامی و یا به خطر افتادن منافعشان در صورت تهدید های احتمالی هیئت های نظامی مامور خود را از خاک عراق خارج کنند.

بیشتر بخوانید:

نصر الشمری، یکی از رهبران گروه نجباء، جنبش مقاومت عراقی تحت حمایت ایران که از آن به عنوان یکی از گروه های نظامی تشکیل دهنده نیروهای حشد شعبی نام برده می شود در واکنش به گمانه زمانی جاری گفته است: «واشنگتن در پی آن است تا با بهانه های واهی عراق و منطقه را دستخوش جنجال و آشوب کند.»

این مسئول گروه شیعی نجباء در ادامه واکنش خود به شایعات جاری در باره تهدید منافع آمریکا در عراق این سوال را طرح می کند: «اگربیانیه ای در باره آمریکا منتشر شود آنها آنرا به عنوان تهدید تلقی می کنند اما اگر این کشور حمله ای نظامی انجام دهد آیا این مصداق تهدید قلمداد نمی شود؟»

از سوی دیگر ليث العذاری ، یکی از رهبران عصائب اهل حق، گروه شیعی حامی ایران گمانه زنی های موجود را «تحریکات آمریکا» و «جنگ روانی» ایالات متحده در بحبوحه تنش با ایران ارزیابی کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین به اتباع خود در باره سفر به عراق هشدار داده تاکید کرده است که «گروه های تروریستی و شورشی زیادی در این کشور فعال هستند که نیروهای امنیتی و غیر نظامیان را هدف حملات خود قرار می دهد.»

دستگاه دیپلماسی آمریکا همچنین تاکید کرده است که گروه های شبه نظامی مذهبی برای شهروندان آمریکا و شرکت های غربی در کل خاک عراق تهدید به شمار می روند.

واشنگتن ماه سپتامبر نیز در اوج تظاهرات مرگبار در شهر بصره با اعلام آنچه «تهدید های ناشی از ایران» خوانده شد کنسولگری خود در این شهر جنوبی عراق را تعطیل کرده بود.

بیشتر بخوانید:

تنش پردامنه میان تهران و واشنگتن و گمانه زنی ها در خصوص نشانه های تهدید بر ضد منافع آمریکا در خاورمیانه که با اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکن و بمب افکن های ب ۵۲ به منطقه همراه شد پس از سفر غیر منتظره هفته گذشته مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به عراق وارد مرحله تازه ای شد.

وزیر امور خارجه آمریکا در پایان دیدار اعلام نشده خود با مقامات عراقی تاکید کرد که تضمین هایی را در خصوص حفاظت از منافع آمریکا در این کشور دریافت کرده است.

بیشتر بخوانید:

سفر ناگهانی پمپئو به عراق برای هشدار به اقدامات تحریک آمیز ایران

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله پهپادی به پایگاه شبه‌نظامیان شیعه عراق یک کشته برجا گذاشت

فرانسه: برنامه‌ای برای تعلیق فعالیت‌های آموزش نظامی خود در عراق نداریم

آمریکا به کارکنان غیر ضروری خود در عراق دستور داد این کشور را ترک کنند