Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آیا تحرکات اروپایی در خاورمیانه پیامی برای آمریکا است؟

آیا تحرکات اروپایی در خاورمیانه پیامی برای آمریکا است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی از کشورهای اروپایی نیروهای نظامی خود را از عراق فراخوانده‌اند. آمریکا هم می‌گوید نیروهای نظامی‌اش در عراق در بالاترین سطح آمادگی قرار دارند.

آگهی

با تصمیماتی که کشورهای اروپایی در روزهای اخیر گرفته‌اند گمانه‌ها در خصوص تفاوت دیدگاه میان واشنگتن و بروکسل بر سر تنش‌ها با ایران تقویت شده است.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا (سنتکام) در همین راستا، شامگاه سه‌شنبه و بدنبال افزایش تنش‌ بین ایران و آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد نظامیان این کشور در عراق به دلیل تهدیدهای جدی نیروهای مورد حمایت ایران، در بالاترین وضعیت آمادگی و هشدار قرار دارند.

ابتدا اسپانیا روز سه‌شنبه اعلام کرد که ناو مندز نونیز خود را موقتا از گروه ضربت دریایی آمریکا در خلیج فارس خارج کرده است. وزارت دفاع اسپانیا در بیانیه‌ای بدون بیان جزئیات بیشتر اعلام کرد: «مادرید تنها به توافقاتی که در چهارچوب اتحادیه اروپا و ناتو حاصل شده است، پایبند خواهد بود.»

سپس آلمان روز چهارشنبه برنامه‌های آموزش‌ نظامی خود در عراق را به حال تعلیق درآورد. هرچند آلمان حضورنظامی گسترده‌ای در عراق ندارد و حضور نظامی این کشور در عراق تنها به گروهی از افسران آموزشی و مستشاران نظامی محدود می‌شود.

هلند هم ساعاتی پس از آلمان اعلام کرد ماموریت گروهی از نیروهای نظامیان خود در عراق را به حالت تعلیق در آورده است. خبرگزاری دولتی هلند، دلیل این اقدام را برخی نگرانی‌های امنیتی عنوان کرد. البته نیروهای هلندی حتی حضور کمرنگ‌تری نسبت به نیروهای آلمانی در عراق داشتند و فعالیت‌ آنها تنها در امور آموزشی به نیروهای نظامی عراقی در اربیل محدود می‌شد.

بیشتر بخوانید:

خبرگزاری دولتی هلند که این خبر را منتشر کرده بود، جزئيات بیشتری از چرایی و ابعاد این تصمیم اعلام نکرد.

واکنش فرانسه اما متفاوت بود. پاریس اعلام کرده، با وجود اوضاع منطقه، همچنان نیروهای نظامی آموزش دهنده خود را در عراق نگه می‌دارد. یک منبع در وزارت دفاع فرانسه با اعلام این مطلب افزوده است که کشورش برنامه‌ای برای تعلیق فعالیت نیروهای نظامی در عراق ندارد.

این اتفاقات بعد از آن رخ می‌دهد که مایک پمپئو روز دوشنبه در بروکسل با وزرای خارجه کشورهای اروپایی و همچنین فدریکا موگرینی دیدار کرد. وزرای خارجه کشورهای اروپایی پس از آن دیدار بر لزوم دفاع از برجام و پرهیز از افزایش تنش‌ها با ایران در منطقه تاکید کردند.

به نظر می‌رسد کشورهای اروپایی در حال ارسال این پیام به واشنگتن هستند که خواهان افزایش تنش با ایران و در خاورمیانه نیستند. 

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز ۱۳ مه، از ایران، کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و ایالات متحده آمریکا خواست تا برای جلوگیری از وقوع درگیری نظامی جدید در منطقه، خویشتنداری کنند.

بیشتر بخوانید:موگرینی پس از دیدار با پمپئو: همه طرف‌ها باید خویشتنداری کنند تا کار به درگیری نظامی نکشد

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق «اصولی» برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ آیا مجارستان مانع می‌شود؟

وتوی لحظه آخری آلمان مانع تصویب نخستین تحریم‌های گازی اتحادیه اروپا علیه روسیه شد

اتحادیه اروپا  با هدف حمایت از کودکان کنترل شدیدتری بر پلتفرم‌های پورنوگرافی اعمال می‌کند