تهدید خبرنگارانی که درباره سلاح‌های فرانسوی در جنگ یمن افشاگری کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
اعتراض به فروش سلاح‌های فرانسوی به عربستان برای استفاده در جنگ یمن
اعتراض به فروش سلاح‌های فرانسوی به عربستان برای استفاده در جنگ یمن   -  Copyright  رویترز

سازمان امنیت فرانسه سه خبرنگار این کشور را که درباره سلاح‌های فرانسوی به کار رفته در جنگ یمن تحقیق و افشاگری کرده بودند احضار کرد.

ژوفره لیولسی و ماتیاس دستال خبرنگاران پایگاه اینترنتی «دیسکلوز» و بنوا کلمبا خبرنگار تحقیقاتی رادیو فرانسه روز سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت به اداره کل اطلاعات داخلی فرانسه احضار شدند تا درباره «شبهه‌ افشای اسرار دفاع ملی» توضیح دهند. پرونده این خبرنگاران به همین اتهام در پی شکایتی از سوی وزارت نیروهای مسلح فرانسه در دادسرای پاریس گشوده شده است.

دیسکلوز متهم است که اطلاعات طبقه‌بندی شده و محرمانه دفاعی متعلق به دولت را منتشر کرده است. این اطلاعات حاکی از آن است که برخی تجهیزات نظامی ساخت فرانسه که به عربستان سعودی و امارات متحده عربی فروخته شده در جنگ یمن مورد استفاده قرار گرفته و به احتمال زیاد برای حمله به اهداف و شهروندان غیرنظامی به کار برده شده است.

افشاگری دیسکلوز همچنین اخیرا در ممانعت از بارگیری سلاح در یک کشتی سعودی در بندر لوهاور فرانسه نقش مهمی داشت. در پی این افشاگری‌ها و که اعتراض سازمان‌های حقوق بشری را به دنبال داشت، این کشتی سعودی مجبور شد روز جمعه ۲۰ اردیبهشت بدون بارگیری بندر لوهاور را ترک کند.

در پی این رویدادها سازمان عفو بین‌الملل به همراه ۱۶ سازمان حقوق بشری دیگر، احضار خبرنگاران فرانسوی در پیوند با این پرونده را محکوم کردند.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه یعنی در همان روز احضار خبرنگاران منتشر کرد، این اقدام دولت فرانسه را «تهدیدی ناپذیرفتنی برای آزادی مطبوعات و منابع خبری» خواند. این سازمان غیر دولتی همچنین پیگرد قانونی این روزنامه‌نگاران برای انجام «وظیفه عادی» خبررسانی محکوم کرده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید