Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تهدید خبرنگارانی که درباره سلاح‌های فرانسوی در جنگ یمن افشاگری کردند

اعتراض به فروش سلاح‌های فرانسوی به عربستان برای استفاده در جنگ یمن
اعتراض به فروش سلاح‌های فرانسوی به عربستان برای استفاده در جنگ یمن Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این اطلاعات حاکی از آن است که برخی تجهیزات نظامی ساخت فرانسه که به عربستان سعودی و امارات متحده عربی فروخته شده در جنگ یمن مورد استفاده قرار گرفته و به احتمال زیاد برای حمله به اهداف و شهروندان غیرنظامی به کار برده شده است.

آگهی

سازمان امنیت فرانسه سه خبرنگار این کشور را که درباره سلاح‌های فرانسوی به کار رفته در جنگ یمن تحقیق و افشاگری کرده بودند احضار کرد.

ژوفره لیولسی و ماتیاس دستال خبرنگاران پایگاه اینترنتی «دیسکلوز» و بنوا کلمبا خبرنگار تحقیقاتی رادیو فرانسه روز سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت به اداره کل اطلاعات داخلی فرانسه احضار شدند تا درباره «شبهه‌ افشای اسرار دفاع ملی» توضیح دهند. پرونده این خبرنگاران به همین اتهام در پی شکایتی از سوی وزارت نیروهای مسلح فرانسه در دادسرای پاریس گشوده شده است.

دیسکلوز متهم است که اطلاعات طبقه‌بندی شده و محرمانه دفاعی متعلق به دولت را منتشر کرده است. این اطلاعات حاکی از آن است که برخی تجهیزات نظامی ساخت فرانسه که به عربستان سعودی و امارات متحده عربی فروخته شده در جنگ یمن مورد استفاده قرار گرفته و به احتمال زیاد برای حمله به اهداف و شهروندان غیرنظامی به کار برده شده است.

افشاگری دیسکلوز همچنین اخیرا در ممانعت از بارگیری سلاح در یک کشتی سعودی در بندر لوهاور فرانسه نقش مهمی داشت. در پی این افشاگری‌ها و که اعتراض سازمان‌های حقوق بشری را به دنبال داشت، این کشتی سعودی مجبور شد روز جمعه ۲۰ اردیبهشت بدون بارگیری بندر لوهاور را ترک کند.

در پی این رویدادها سازمان عفو بین‌الملل به همراه ۱۶ سازمان حقوق بشری دیگر، احضار خبرنگاران فرانسوی در پیوند با این پرونده را محکوم کردند.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه یعنی در همان روز احضار خبرنگاران منتشر کرد، این اقدام دولت فرانسه را «تهدیدی ناپذیرفتنی برای آزادی مطبوعات و منابع خبری» خواند. این سازمان غیر دولتی همچنین پیگرد قانونی این روزنامه‌نگاران برای انجام «وظیفه عادی» خبررسانی محکوم کرده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اقدامی نادر؛ حمایت رسانه‌های روسیه از خبرنگاری که مورد ضرب و شتم پلیس قرار گرفت

چرا عربستان به دنبال خرید هواپیماهای جنگنده «رافال» فرانسه است؟

تبادل سفیر ایران و سودان پس از ۸ سال قطع روابط؛ سودان به پهپاد ایرانی و ایران به دریای سرخ می‌اندیشد