Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دادستان اصفهان: دوچرخه‌سواری زنان در فضای عمومی ممنوع

دادستان اصفهان: دوچرخه‌سواری زنان در فضای عمومی ممنوع
Copyright ایرنا، عکس از سید کاظم یوسفی
Copyright ایرنا، عکس از سید کاظم یوسفی
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

علی اصفهانی، دادستان اصفهان روز سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت {۱۴ مه} در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا اعلام کرده که دوچرخه‌سواری زنان در فضای عمومی بر اساس قانون و شرع ممنوع است. او همچنین گفته که در همین زمینه به نیروی انتظامی نکاتی را اعلام کرده تا در آینده به کار گرفته شود.

آگهی

علی اصفهانی، دادستان عمومی و انقلاب اصفهان روز سه شنبه ۲۴ اردیبهشت از ممنوعیت‌های تازه برای دوچرخه‌سواری زنان در فضای عمومی خبر داد. او به خبرگزاری ایرنا گفت: «بر طبق فتوای علما و همچنین براساس قانون، دوچرخه سواری زنان در فضای عمومی فعل حرام است. که «به نیروی انتظامی اعلام شد که اگر مواردی از دوچرخه سواری زنان در سطح شهر دیده شد در نوبت اول خیلی محترمانه تذکر بدهند و اگر فرد مدارک هویتی دارد از او بگیرند و در غیر این صورت دوچرخه فرد را توقیف کنند.»

دادستان عمومی و انقلاب اصفهان افزود: «در این راستا افراد باید به پلیس امنیت مراجعه کنند و پلیس نیز برای بار اول از آنها تعهد می‌گیرد و بدون مجازات مدارک و یا دوچرخه آنها را باز می‌گرداند. اگر این اقدام برای بار دوم و سوم ادامه یابد با فعل حرام صورت گرفته طبق قانون مجازات اسلامی برخورد می شود.»

دستور برخورد به نیروی انتظامی ابلاغ شده است

به گفته او «ضمن اینکه ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر که براساس قانون تشکیل شده و مصوبات آن لازم الاجراست درخواست پیگیری و برخورد با زنان دوچرخه سوار در اماکن عمومی را دارد. با زنانی که اقدام به کشف حجاب در اماکن عمومی نیز بکنند طبق قانونی برخورد می‌شود و این دستور به نیروی انتظامی ابلاغ شده است.»

دادستان اصفهان افزود: «بنده راهکاری به شهرداری و نیروی انتظامی پیشنهاد دادم که می‌توان دوچرخه‌ای با پوشش مناسب برای زنان طراحی کرد که آنها بتوانند در اماکن عمومی تردد کنند.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

این سخنان دادستان اصفهان در شرایطی مطرح می‌شود که زنان ایران در سال‌های اخیر در زمینه دوچرخه‌سواری دستاوردهای بین‌المللی چشمگیری داشته‌اند. تمرین دختران دوچرخه‌سوار تیم ملی نیز اغلب در فضاهای عمومی صورت می‌گیرد. علاوه بر آن در شهر تهران، پایتخت ایران زنان می‌توانند به خانه‌های دوچرخه مراجعه کرده و از این امکان شهری بهره‌مند شوند.

در طرح تازه دوچرخه‌های اشتراکی نیز که این روزها در برخی نقاط تهران دنبال می‌شود سخنی از اعمال محدودیت برای زنان به میان نیامده است.

گروه های دوچرخه‌سواری زنان نیز در شهرهای مختلف فعالیت کرده و به ویژه زنان دوچرخه‌سوار در سال‌های اخیر بخش فعالی از کمپین سه‌شنبه‌های بدون خودرو بودند که بنا است فرهنگ دوچرخه‌سواری شهری برای کاهش آلودگی هوا را ترویج کند.

بیشتر بخوانید:

تنها زن ایرانی دوچرخه‌سوار در بازی‌های آسیایی: برای بازنده شدن به زمین نمی‌روم

رکاب‌زنی برای تغییر؛ دختران در مزارشریف افغانستان مسابقه دادند

نخستین قرارداد یک زن دوچرخه‌سوار ایرانی با تیم اروپایی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سه‌شنبه‌های بدون خودرو؛ آیا دوچرخه‌‌های آنلاین در تهران رونق می‌گیرد؟

دوچرخه سواری؛ قهرمان المپیک فاتح تور فلاندر در بخش زنان

عفو‌بین‌الملل گزارش سال ۲۰۲۳ را در خصوص خشونت، سرکوب، سلب آزادی‌ها و نقض حقوق بشر در ایران منتشر کرد