Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ظریف خطاب به اروپا: به جای اصرار بر پایبندی ایران به تعهدات خود عمل کنید

ظریف خطاب به اروپا: به جای اصرار بر پایبندی ایران به تعهدات خود عمل کنید
Copyright REUTERS/Evgenia Novozhenina
Copyright REUTERS/Evgenia Novozhenina
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ظریف: یکسال است که ایالات متحده آمریکا، اروپا و بقیه جهان را آزار می‌‎دهد و تنها کاری که این اتحادیه می‌تواند انجام دهد «ابراز تاسف» است.

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز پنج‌شنبه در واکنش به بیانیۀ مشترک اتحادیه اروپا و امضاکنندگان اروپایی برجام که ضرب الاجل ۶۰ روزۀ تهران را رد کرده و خواستار تداوم پایبندی ایران به مفاد توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی شده بودند، به سرزنش این کشورها پرداخت و تسامح آنها در مقابل آمریکا را عامل به خطر افتادن برجام دانست.

او در پیامی توییتری نوشت: «بیانیه امروز اتحادیه اروپا دلیل وضعیت کنونی برجام است: یک سال است که ایالات متحده آمریکا، اروپا و بقیه جهان را آزار می‌‎دهد و تنها کاری که این اتحادیه می‌تواند انجام دهد ابراز تاسف است. اتحادیه اروپا به جای درخواست از ایران برای اینکه در مقابل یک توافق چندجانبه به‌طور یک‌جانبه ثابت قدم بماند، باید به تعهداتش عمل کند که عادی سازی روابط اقتصادی یکی از آنهاست.»

طرف‌های اروپایی برجام در این بیانیۀ مشترک «نگرانی عمیق» خود را نسبت به موضع اخیر تهران، همچنین «تاسف» خود را از وضع تحریم‌های جدید از سوی واشنگتن ابراز و اعلام کرده بودند که به تلاش‌هایشان برای داد و ستد با ایران در چهارچوب اینستکس یا صندوق اعتباری مشترک (SPV) ادامه خواهند داد.

اینستکس که تحت حمایت اتحادیه اروپاست و برای مقابله با تحریم‌های آمریکا طراحی شده، از داد و ستد با ایران به کمک ارزهایی غیر از دلار پشتیبانی می‌کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ظریف: پیش‌بینی اقدامات خرابکارانه مشکوک در خاورمیانه را کرده بودیم

عراقچی: ایران خروج از برجام را در دستور کار قرار داده است

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد