Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نیمی از رأی‌دهندگان اروپایی‌ قربانی اخبار گمراه‌کننده‌ روسیه هستند

نیمی از رأی‌دهندگان اروپایی‌ قربانی اخبار گمراه‌کننده‌ روسیه هستند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«هدف از چنین تلاش‌هایی تقویت نقاط اختلاف کشورهای مختلف اروپایی است تا ضمن ایجاد تنش داخلی بتوان به نهادهای دموکراتیک آنها نیز آسیب زد.»

آگهی

بیش از نیمی از شهروندان اروپا احتمالا تحت تأثیر اطلاعات نادرستی قرار گرفته‌اند که اخیرا از سوی روسیه بر روی شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

گزارش موسسه امنیت‌سایبریِ سیف‌گارد سایبر (SafeGuard Cyber) اعلام می‌کند که احتمالا حدود ۲۴۱ میلیون شهروند اروپایی قربانی فعالیت مخرب بدکاربران روسیه شده‌اند که اخبار و گزارش‌هایی گمراه‌کننده را به ویژه در آستانه انتخابات پارلمانی اروپا روی شبکه‌های اجتماعی قرار داده‌اند.

کارشناسان این موسسهٔ آمریکایی شبکه وسیعی از کاربران ساختگی و خودکار شبکه‌های اجتماعیِ منسوب به روسیه را شناسایی کردند که دیدگاه رأی‌دهندگان اروپایی را به‌ویژه نسبت به مسائلی چون «مهاجرت» و کارآیی «اتحادیه اروپا» تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

برخی از این گزارش‌ها نظرات گروه‌های راستگرای افراطی نظیر «آلترناتیو برای آلمان» و نیز «حامیان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا» را در حجم بسیار بازنشر کرده‌اند. انتخابات پارلمان اروپا بناست از ۲۳‌ تا ۲۶‌ ماه مه برگزار شود.

این گزارش تحلیلی همچنین مدعی است که هدف از چنین تلاش‌هایی تقویت نقاط اختلاف کشورهای مختلف اروپایی است تا ضمن ایجاد تنش داخلی بتوان به نهادهای دموکراتیک آسیب زد؛ نتیجه‌ای که می‌تواند برای دولت روسیه مطلوب باشد.

این حساب‌های کاربری همچنین بر پیام گروه‌های افراطی از هر دو جناح چپ و راست را تمرکز کرده‌ و آن را تقویت نموده‌اند.

تعداد حساب‌های کاربری منسوب به ترول‌ها یا روبات‌های فعال شبکه‌های اجتماعی در این بررسی به ۵۰۰ هزار حساب می‌رسد، گرچه این کارشناسان تا کنون نتوانسته‌اند به روشنی کامل اعلام کنند که این حساب‌های کاربری مخرب متعلق به روسیه هستند.

گردهمایی جهانی امنیت سایبری در لیل فرانسه. ژانویه ۲۰۱۹ عکس از ای اف پی

اتاویو فرایر، از اعضای بنیانگذار «سیف گارد سایبر» می‌گوید این بدکاربران «داستان‌هایی را در تمامی کشورها به‌خصوص درباره انتخابات اروپا شایع کردند.»

گرچه کشورهای اروپای شرقی نیز از فعالیت این شبکه کاربران مخرب در امان نبوده‌اند اما آلمان کشوری است که بیش از همه شاهد فعالیت آنها بوده است.

او همچنین می‌افزاید موضوعاتی نظیر «مخالفت با رهبران کلیدی اروپا نظیر آنگلا مرکل یا امانوئل ماکرون» و نیز «پشتیبانی از برکسیت» از سوی این شبکه تقویت شده است. فرایر می‌گوید:‌ «از منظر فنی آنها موفق شده‌اند این پیام‌ها را منتشر کنند.»

برای نمونه در ماه مارس و پس از انتشار نامه سرگشاده امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در دفاع از ارزشهای اتحادیه اروپا فعالیت این حساب‌های کاربری تا ۸۰ درصد افزایش یافت؛ تلاش‌هایی که با تمرکز بر نظرات مخالف داخلی می‌خواست نظر ماکرون را بی‌اعتبار نماید.

در مورد برکسیت تلاش روبات‌های منسوب به روسیه بیشتر بر تقویت اختلاف میان هواداران و مخالفان متمرکز بوده تا این شکاف هرچه بیشتر به نظر آید.

کارشناسان می‌گویند تولید محتوای دروغین و جانبدارانه دشوارتر از بازنشر مطالبی است که در خود کشورهای هدف تولید شده است.

بررسی‌های لازم برای این گزارش تحلیلی در ده روز نخست ماه مه صورت گرفته است و شبکه‌های اجتماعی نظیر فیسبوک، توییتر، یوتوب در آن تحت نظر گرفته شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مایکروسافت امنیت سایبری اروپا را در آستانه انتخابات تأمین می‌کند

هشدار در مورد تبعات تحریم ایران؛ اروپا نگران افزایش حمله‌های سایبری است

روسیه دارایی‌های دو بانک اروپایی را به دلیل تحریم‌های غرب توقیف می‌کند