برایان هوک: آمریکا خواستار مذاکره با ایران برای یک توافق جدید است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
برایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران
برایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران   -  Copyright  عکس از خبرگزاری فرانسه

برایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران روز پنجشنبه در گفتگو با شبکه خبری العربیه گفت که آمریکا «به دنبال یک توافق جدید با ایران است.»

وی همچنین تاکید کرد در صورت دستیابی به چنین توافقی، نتیجه مانند «یک معاهده به کنگره ارائه خواهد شد.»

آقای هوک پیش از این مصاحبه گفته بود که آمریکا هیچ معافیتی را کشورهای خریدار نفت از ایران قائل نخواهد شد و قصد دارد فروش نفت ایران را به صفر برساند.

این نخستین واکنش رئیس گروه اقدام ایران پس از اعلام تهران مبنی بر کاهش سطح تعهد به برجام است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هوک: هر حمله‌ ایران به آمریکا و متحدانش با واکنش واشنگتن همراه خواهد شد

وی همچنین در یک گفت‌وگوی تلفنی اعلام کرد دیگر معافیتی برای هیچ کشوری در خرید نفت ایران صادر نمی‌شود. وی تاکید کرد که بازار جهانی نفت شرایط خود را با سیاست به صفر رساندن فروش نفت ایران هماهنگ کرده است.

او به ایران هشدار داد که هرگونه حمله این کشور به ایالات متحده آمریکا یا هم‌پیمانانش با واکنش واشنگتن روبرو خواهد شد.

وی در عین حال تاکید کرد که آمریکا نمی‌خواهد با ایران وارد جنگ شود اما فشار حداکثری خود را روی این کشور ادامه خواهد داد تا رفتار حکومت تغییر کند.

وی همچنین با اشاره به تصمیم امروز تهران در کاهش سطح اجرای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، گفت: «کاهش تعهدات برجامی ایران مخالف با استانداردهای بین‌المللی است.»

شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه ۸ مه (۱۸ اردیبهشت) با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور اجرای برخی اقدامات در چارچوب برجام را متوقف می‌کند. ایران برای کشورهای باقی مانده در برجام ضرب الاجلی ۶۰ روزه تعیین کرده است تا تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای را اجرا کنند.

بیشتر بخوانید: