Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

شکایت پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های اعضای داعش از فرانسه به دیوان حقوق بشر اروپا

خانواده اعضای داعش و کودکان آنان در عراق
خانواده اعضای داعش و کودکان آنان در عراق Copyright آرشیو/رویترز
Copyright آرشیو/رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو کودک ۳ و ۴ ساله به همراه مادرشان در اردوگاه آوارگان الهول تحت کنترل نیروهای کردهای سوریه نگهداری می‌شوند و آن‌ها از سوءتغذیه و بیماری رنج می‌برند.

آگهی

پدر بزرگ‌ها و مادر بزرگ‌های دو کودک متعلق به یک عضو داعش از فرانسه به دلیل ممانعت از بازگشت آنان به دیوان حقوق بشر اروپا شکایت کردند.

این دو کودک ۳ و ۴ ساله به همراه مادرشان در اردوگاه آوارگان الهول تحت کنترل نیروهای کردهای سوریه نگهداری می‌شوند و مطابق گفته بستگان آنان از سوءتغذیه و بیماری رنج می‌برند. فرانسه تا کنون از پذیرش این کودکان و مادر آن‌ها سر باز زده است.

پدربزرگ و مادربزرگ‌های این کودکان روز دوشنبه ۶ مه در نامه مشترک خود  آورده‌اند: «با ممانعت از بازگشت این مادر و کودکان مریض، آسیب‌دیده و در موقعیت ضعف مفرط [...] که در مغایرت با ماده ۳ پ کنوانسیون حقوق بشر اروپا صورت گرفته است، فرانسه آنان را به طور ارادی و آگاهانه در معرض اعمال غیرانسانی، خشن و حقارت‌بار قرار داده است.»

ماده ۳ کنوانسیون حقوق بشر اروپا تصریح می‌کند «هیچکس نباید در معرض شکنجه یا مجازات‌ها و رفتارهای غیرانسانی و توهین‌آمیز قرار بگیرد.»

مطابق آمار سازمان ملل ۷۳ هزار آواره، شامل ۱۲ هزار خانواده جهادی‌ها، در اردوگاه الهول در شمال خاک سوریه نگهداری می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

لوران نانه، مشاور ارشد وزیر کشور فرانسه، از وجود پانصد کودک فرانسوی در مناطق جنگی سوریه و عراق خبر داده است

لوران نانه، مشاور ارشد وزیر کشور فرانسه، پیشتر با ذکر اینکه حدود ۵۰۰ کودک فرانسوی زندگی تحت جنگ در این مناطق را تجربه کرده‌اند گفته بود: «از این ۵۰۰ کودک متعلق به اتباع فرانسوی، ۳۵۰ نفر به همراه والدین خود به مناطق پر خطر یاد شده سفر کرده بودند و تخمین زده می‌شود که ۱۵۰ تن از آنها نیز در محل متولد شده باشند.»

دولت فرانسه از بازگشت اعضای خانواده نیروهای داعش جلوگیری کرده است و تنها اجازه بازگشت شماری معدود کودک یتیم را پس از «بررسی موردی» صادر کرده است.

تلاش وکلای فرانسوی برای محکوم کردن دولت این کشور در دادگاه‌ها تا کنون موفقیت‌آمیز نبوده است.

خبرگزاری فرانسه به تازگی به اسنادی دست یافته است که نشان می‌دهد دولت فرانسه طرحی با جزئیات برای بازگشت جهادی‌ها و اعضای خانواده آنها در نظر گرفته است، هرچند هنوز این طرح به مرحله اجرا درنیامده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدور حکم اعدام در عراق برای چهارمین فرانسوی عضو داعش

بازگشت اعضای اروپایی داعش؛ چالش بزرگ اروپا

کشف گورهای مرموز باستانی از اسب‌های متعلق به ۲ هزار سال پیش در فرانسه