معاون رئیس جمهوری ترکیه: در برابر تهدیدهای آمریکا تسلیم نمی‌شویم

معاون رئیس جمهوری ترکیه: در برابر تهدیدهای آمریکا تسلیم نمی‌شویم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«تهدید آمریکا به تحریم نشان می‌دهد که آنها ترکیه را نشناخته‌اند. هیچ‌کس نمی‌تواند با زبان تهدید با ترکیه صحبت کند.»

آگهی

فواد اقطای، معاون رئیس جمهوری ترکیه روز یکشنبه گفت که آنکارا در برابر فشارهای آمریکا تسلیم نمی‌شود. وی با اشاره به مخالفت ایالات متحده با خرید سامانه ضدموشکی اس ۴۰۰ روس توسط ترکیه گفت که آنکارا تصمیم خود را گرفته و «آن‌را تغییر نخواهد داد.»

وی افزود: «تهدید آمریکا به تحریم نشان می‌دهد که آنها ترکیه را نشناخته‌اند. هیچ‌کس نمی‌تواند با زبان تهدید با ترکیه صحبت کند.»

معاون رئیس جمهوری ترکیه با بیان اینکه ترکیه تصمیم خود را گرفته گفت که «وقتی قراردادی منعقد شده و حرفی زده شده به آن عملی می‌کنیم. ترکیه به تعهداتش پایبند است.»

قرار است نخستین محموله سامانه ضدموشکی اس ۴۰۰ روسیه تابستان امسال وارد ترکیه شود. آمریکا از مخالفان سرسخت استقرار این سامانه در ترکیه است.

واشنگتن می‌گوید که ترکیه نمی‌تواند همزمان جنگنده‌های فوق پیشرفته آمریکایی اف ۳۵ و سامانه ضدموشکی اس ۴۰۰ روسیه را در اختیار داشته باشد.

به گفته آمریکا، سامانه اس ۴۰۰ اطلاعات فنی محرمانه این جنگنده‌ها را جمع آوری می‌کند و به این ترتیب روسیه می‌تواند به این اطلاعات دسترسی داشته باشد.

در صورتی که ترکیه این تجهیزات را خریداری و وارد کشور کند، مشمول مجازات قانون ممنوعیت خرید سلاح از روسیه می‌شود و به تبع آن مورد تحریم‌های اقتصادی آمریکا قرار خواهد گرفت.

پیش از این نیز پتریک شنهن، وزیر دفاع آمریکا گفته بود در صورتی که ترکیه دست به خرید سامانه اس ۴۰۰ کند از برنامه ساخت هواپیماهای اف ۳۵ کنار گذاشته خواهد شد.

ترکیه یکی از شرکای پروژه ساخت جنگنده‌های اف ۳۵ آمریکاست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: فشار آمریکا برای جلوگیری از خرید موشک‌های روسیه بی‌عدالتی است

هشدار مایک پنس به ترکیه بر سر خرید سامانه دفاع موشکی از روسیه

فرمانده نیروهای آمریکایی در اروپا: جنگنده‌های اف‌۳۵ نباید به ترکیه فروخته شود