اردوغان: فشار آمریکا برای جلوگیری از خرید موشک‌های روسیه بی‌عدالتی است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اردوغان: فشار آمریکا برای جلوگیری از خرید موشک‌های روسیه بی‌عدالتی است
کپی رایت  udovic Marin/Pool via REUTERS

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه اعلام کرد که حذف ترکیه از پروژۀ ساخت جنگندۀ اف-۳۵ آمریکا، منجر به شکست این پروژه خواهد شد.

آقای اردوغان که در نمایشگاه صنایع دفاعی استانبول سخنرانی می‌کرد، با اشاره به اعمال فشارهای واشنگتن برای جلوگیری از خرید سامانه دفاع موشکی روسیه، چنین فشارهایی را «بی‌عدالتی» در حق آنکارا دانست.

برنامۀ ترکیه برای خرید پدافند ضوموشکی روسیِ اس‌۴۰۰ منجر به تیرگی روابط آنکارا و واشنگتن شده است. آمریکا می‌گوید خرید چنین سامانه‌ای امنیت هواپیماهای این کشور در منطقه را به خطر می‌اندازد. آمریکا همچنین ترکیه را تهدید کرده است که در صورت خرید موشک‌های اس‌۴۰۰ از روسیه، تحریم خواهد شد.

ترکیه که هم از شرکای ساخت جنگنده‌های اف-۳۵ آمریکا و هم یکی از خریداران این هواپیماها است؛ پیش از این به آمریکا پیشنهاد داده بود با تشکیل یک کار گروه، تاثیرات احتمالی خرید سامانه ضدموشکی اس‌۴۰۰ را بر فعالیت جنگنده‌های آمریکا در منطقه ارزیابی کند اما آمریکا تا کنون به این پیشنهاد پاسخی نداده است.

آقای اردوغان اعلام کرد: «ما قطعا در مقابل فشارها برای نادیده گرفتن حق دفاع از خود، ساکت نخواهیم ماند. روشن اعلام می‌کنم که پروژۀ اف-۳۵ بدون حضور ترکیه کاملا محکوم به شکست است.»

او همچنین تاکید کرد که ترکیه برای توسعۀ سیستم دفاع هوایی ساخت داخل، وارد عمل شده است و نتایج آن به‌زودی دیده خواهد شد.

سخنان آقای اردوغان یک روز پس از گفتگوی تلفنی او با دونالد ترامپ در موضوع خرید سامانه اس‌۴۰۰ ایراد شد.

حدود دو هفته پیش از این مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به ترکیه هشدار داده بود که بر اساس قانون «مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها (CATSA)» آنکارا ممکن است در صورت خرید این موشک‌ها با تحریم‌های واشنگتن روبرو شود و ترکیه نیز در پاسخ اعلام کرده بود امیدوار است که دونالد ترامپ در این موضوع، معافیتی را برای این کشور قائل شود.

بیشتر بخوانید: