تشدید خشونت‌ها در نوار غزه؛ ۱۹ فلسطینی و ۴ اسرائيلی کشته شدند

تشدید خشونت‌ها در نوار غزه؛ ۱۹ فلسطینی و ۴ اسرائيلی کشته شدند
Copyright عکس از خبرگزاری رویترز
Copyright عکس از خبرگزاری رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از روز شنبه حماس و سازمان جهاد اسلامی فلسطین در مجموع بیش از ۴۰۰ راکت به سمت شهرها و روستاهای اسرائیل شلیک کرده‌اند و اسرائیل با پرتاب خمپاره و حملات هوایی به این راکت‌ها پاسخ داده و حدود ۲۰۰ نقطه را در غزه هدف گرفته است.

آگهی

در پی پرتاب راکت از نوار غزه به سمت مناطق مسکونی اسرائیل و در مقابل، حملات هوایی اسرائیل به غزه در سه روز گذشته ۱۴ فلسطینی و ۴ اسرائيلی کشته شدند.

اسرائیل می‌گوید توانسته است راکت‌هایی را که نیمه‌شب به سمت شهرک‌های اسرائیلی در نزدیکی نوار غزه پرتاب شده‌اند در هوا منهدم کند و تنها یکی از این راکت‌ها به خانه‌ای در شهر اشکون برخورد کرده است. 

دور جدید درگیری میان اسرائیل و فلسطینی‌ها وارد سومین روز خود شده است. خشونت‌ها از روز جمعه آغاز شد یعنی زمانی که یکی از تک تیراندازهای جهاد اسلامی فلسطین به سمت سربازان اسرائیلی شلیک و دست‌کم دو تن از آنها را زخمی کرد.

در واکنش، اسرائیل با حملات هوایی به غزه دو تن از اعضای حماس را کشت. در همان روز دو معترض فلسطینی دیگر در نزدیکی مرز غزه توسط نیروهای اسرائیلی کشته شدند.

بیشتر بخوانید:

عکس از رویترز

از روز شنبه حماس و سازمان جهاد اسلامی فلسطین در مجموع بیش از ۴۰۰ راکت به سمت شهرها و روستاهای اسرائیل شلیک کرده‌اند و اسرائیل با پرتاب خمپاره و حملات هوایی، به این راکت‌ها پاسخ داده و حدود ۲۰۰ نقطه را در غزه هدف گرفته است.

اسرائیل جهاد اسلامی را به بی‌ثبات کردن مرزها و حماس را به عدم کنترل این گروه نظامی فلسطینی متهم کرده است.

اسرائیل می‌گوید برای تشدید حملات آماده است. حماس و جهاد اسلامی نیز روز شنبه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: «اگر دشمن به تجاوزهای خود ادامه دهد، واکنش ما گسترده‌تر و دردناکتر خواهد بود.» جهاد اسلامی فلسطین همچنین اعلام کرد که اسرائیل تا کنون اجرای مفاد توافق قاهره را که میان دو طرف وضع شده، به تاخیر انداخته است.

با اوج گرفتن این درگیری‌ها، سازمان ملل و مصر که پیش از این توانسته بودند با میانجی‌گری و برقراری آتش‌بس موقتا به خشونت‌‌ها پایان دهند، بر تلاش‌های خود برای رسیدن به توافقی جدید افزوده‌اند.

درگیری‌ میان دو طرف در حالی تشدید شده است که اسرائیل تا دو هفتۀ دیگر در تل‌آویو میزبان فینال مسابقه آواز یوروویژن ۲۰۱۹ خواهد بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس اسرائيل یک فلسطینی را به ضرب گلوله به قتل رساند

اسرائیلی‌های ساکن مرز نوار غزه از آتش‌بس نتانیاهو با حماس خشمگین‌اند

اسرائیل سفرای کشورهای حامی عضویت فلسطین در سازمان ملل متحد را احضار کرد