Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بیست و پنجمین شنبه اعتراضی جلیقه زردها؛ تعداد معترضان کاهش یافت

بیست و پنجمین شنبه اعتراضی جلیقه زردها؛ تعداد معترضان کاهش یافت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حدود ۱۸ هزار و ۹۰۰ جلیقه زرد در بیست و پنجمین شنبه اعتراضی حضور داشتند و اعتراض‌های خود را ادامه دادند. این کمترین میزان حضور جلیقه زردها از آغاز این جنبش ارزیابی شده است.

آگهی

حدود ۱۸ هزار و ۹۰۰ جلیقه زرد در بیست و پنجمین شنبه اعتراضی حضور داشتند و اعتراض‌های خود را ادامه دادند. این کمترین میزان حضور جلیقه زردها از آغاز این جنبش در ماه نوامبر سال گذشته، ارزیابی شده است. تظاهرات امروز با وجود چند مورد شلیک گاز اشک آور، در مجموع آرام برگزار شد.

در سه تظاهرات مختلف در پاریس، در مجموع حدود ۱۴۶۰ نفر به خیابان‌ها آمدند. وزارت کشور فرانسه، تعداد معترضان جلیقه زرد در هفته گذشته را ۲۳ هزار و ۶۰۰ نفر در سراسر فرانسه و ۲ هزار و ۶۰۰ نفر در پاریس تخمین زده بود.

یکی از مکان‌های آغاز تظاهرات در پاریس، در نزدیکی بیمارستان لاریواسیر در منطقه ۱۳ پایتخت فرانسه بود. طبق برنامه، قرار بود معترضان آنجا به سمت میدان ناسیون (یکی از میدان‌های اصلی پاریس) بروند. سازمان دهندگان با تعیین این مکان خواستار حمایت مسئولان بیمارستانی و شهروندان مراجعه کننده به این بیمارستان بودند. در مسیر تظاهرات، معترضان از نزدیکی چند مرکز درمانی دیگر هم رد شدند. 

حضور جلیقه زردها در اطراف مراکز درمانی و بیمارستان در حالی در هفته بیست و پنجم اعتراضی برنامه‌ریزی شده بود که چهارشنبه گذشته همزمان با روز کارگر سخنان وزیر کشور فرانسه در باره «حمله» معترضان به یک بیمارستان جنجالی شد.

رویترز
کاریکاتور وزیر کشور فرانسه در دست معترضان جلیقه زردرویترز

 پس از تظاهرات روز کارگر که روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت در پاریس به درگیری معترضان با پلیس انجامید، کریستوف کاستانر گفت که گروهی از راهپیمایان به یک بیمارستان «حمله» کرده‌اند. اما ویدئوهایی که پس از اظهارات وزیر کشور فرانسه در فضای مجازی همرسان شد، نشانی از «حمله» نداشت.

این موضوع باعث شد که امروز معترضان جلیقه زرد، وزیر کشور فرانسه را دروغگو خطاب کنند و خواستار استعفای وی شوند.  

بیشتر بخوانید:

سخنان جنجالی وزیر کشور فرانسه در باره «حمله» معترضان به یک بیمارستان

به مانند هفته‌های گذشته تجمع در خیابان شانزه‌لیزه، کاخ الیزه و مقابل کلیسای نوتردام ممنوع اعلام شده بود. 

گروهی از جلیقه‌زردها نیز قبل از ظهر امروز در فرودگاه شارل دوگل تجمع کردند و علیه فروش و خصوصی‌سازی این فرودگاه‌ شعار دادند.

جلیقه زردها با سه فهرست در انتخابات پارلمان اروپا

این تظاهرات با انتشار فهرست‌ نهائی نامزدهای احزاب سیاسی برای شرکت در انتخابات پارلمان اروپا همزمان شده بود. سه لیست از جنبش جلیقه زردها در بین این فهرست‌های ارائه شده به چشم می‌خورد. 

اتحاد زرد یکی از لیست‌ها است که رهبری آن را فرانسیس لالن خواننده فرانسوی برعهده گرفته است. فهرست دوم تحول شهروندی نام گرفته است که رهبری آن را کریستف شالانسون که یک کارگر جلیقه زرد است برعهده دارد. جنبش برای ابتکار شهروندان هم لیست سوم است که ژیل هلژن سر لیست آن است. 

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویدیو؛ تظاهرات بزرگ روز جهانی کارگر در پاریس با همراهی «جلیقه زردها»

بازسازی نوتردام؛ اعتراض هواداران جلیقه زردها به کمک‌های مالی «بحث برانگیز»

شایعه «مرد بودن همسر ماکرون»؛ عاملان افترا رسما محاکمه می‌شوند