Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

افسر سابق سیا اتهام جاسوسی برای چین را پذیرفت

 افسر سابق سیا اتهام افشای اطلاعات محرمانه و جاسوسی برای چین را پذیرفت
افسر سابق سیا اتهام افشای اطلاعات محرمانه و جاسوسی برای چین را پذیرفت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه رسیدگی به اتهام های جری شان شینگ لی قرار است روز بیست و سوم ماه اوت برگزار شود. به گفته منابع قضایی مجازات زندان ابد محتمل ترین حکم دادگاه خواهد بود.

آگهی

وزارت دادگستری آمریکا یک افسر سابق سیا را به دلیل افشای اسرار محرمانه دفاعی و اطلاعاتی به چین متهم شناخت. این مامور سابق دستگاه اطلاعات مرکزی آمریکا که سال ۲۰۰۷ سیا را ترک کرده بود اتهام جاسوسی برای چین را پذیرفته است.

دستگاه قضایی آمریکا در حالی این خبر را مورد تایید قرار داده است که مواردی از این دست دست کم طی یکسال گذشته سه بار رسانه ای شده است.

جری شان شینگ لی نام این مامور ۵۵ ساله سابق سیا است که بر اساس اتهام مطرح شده در سال ۲۰۱۰ با پیشنهاد اغوا کننده‌ای از سوی دو مامور سرویس های اطلاعاتی چین روبرو می شود.

در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا آمده است: به موجب این پیشنهاد افسر سابق سیا در ازای دریافت ۱۰۰ هزار دلار و تصمین مالی و جانی تا پایان عمر حاضر به لو دادن اطلاعات محرمانه دفاعی و اطلاعاتی می شود که ماموران چینی از وی مطالبه کرده بودند. بر اساس این گزارش آقای لی سال ۲۰۰۷ سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا را ترک و به هنگ کنگ مهاجرت می کند.

وزارت دادگستری آمریکا در ادامه تصریح می کند که بر اساس شواهد و مدارک موجود پس از این ماجرا صدها هزار دلار طی سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ به حساب مامور سابق سیا واریز شده است.

بر اساس این گزارش آقای لی برای انجام ماموریت جاسوسی خود اطلاعات محرمانه درباره فعالیت های سیا و نیز مکان و دوره زمانی عملیات مهم این سازمان را بر روی ابزار های قابل حمل ضبط حافظه ذخیره کرده بود.

از سوی دیگر اف بی آی سال ۲۰۱۲ میلادی پس از بازرسی اتاق هتلی که به نام او در «هونولولو» ثبت شده بود شواهدی را دریافت کرد که نشان می داد مامور سابق سیا پیش از سال ۲۰۰۴ از کلیه ماموریت خود یادداشت برداری می کرده است.

در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا تاکید شده است که این یادداشت ها همچنین حاوی اطلاعات جامعی در باره خبرچین های سیا، نام های واقعی واسطه ای جمع آوری اطلاعات، محل جلسات و ماموریت ها، شماره تلفن ها و نیز اطلاعاتی در خصوص تاسیسات سری بوده است.

جان دمرس، دادستان کل آمریکا در امور امنیتی ملی اعلام کرده است که این برای سومین بار طی دست کم یکسال گذشته است که یک مامور سابق سیا به افشای اطلاعات محرمانه و سری نزد ماموران چینی متهم می شود.

در این بیانیه تاکید شده است که هر یک از این موارد به نوعی خیانت آشکار به کشور و همکاران سازمانی افراد متهم محسوب می شود.

دادگاه رسیدگی به اتهام های جری شان شینگ لی قرار است روز ۲۳ ماه اوت برگزار شود. به گفته منابع قضایی مجازات زندان ابد محتمل ترین حکم دادگاه خواهد بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران به توصیه حسن نصرالله، زندانی لبنانی متهم به جاسوسی را آزاد می‌کند

رئیس سابق سرویس جاسوسی چین به جرم فساد به زندان ابد محکوم شد

پیش‌بینی دینداری جوانان مسیحی ایالات متحده؛ مذهبی‌ترین ایالت آمریکا کدام است؟