گرامیداشت روز ملی خلیج فارس در سایه تحریم‌های آمریکا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
گرامیداشت روز ملی خلیج فارس در سایه تحریم‌های آمریکا
کپی رایت  NASA

روز ۱۰ اردیبهشت در ایران به نام روز ملی خلیج فارس ثبت شده است. هیات دولت ایران در ۲۲ تیرماه ۱۳۸۴ مصوبه‌ای را تایید کرد که بر اساس آن «روز ملی خلیج فارس» به تقویم ایرانیان اضافه شد. سال‌ها پیش در چنین روزی با تلاش نیروهای ایرانی در جنوب کشور، پرتغالی‌ها از تنگه هرمز و خلیج‌فارس به بیرون رانده شدند.

با این که کشورهای حاشیه خلیج فارس تلاش می‌کنند تا این دریای نیمه بسته را با نام‌های دیگری بخوانند اما در مقابل ایران با استناد به اسناد مختلف تاریخی، حقوقی و نقشه‌های قدیمی بر تاریخی بودن نام خلیج فارس تاکید می‌کند. 

«خلیج فارس رگ حیاتی و جریان زندگی ما است»

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز به تازگی در همین زمینه گفت: «خلیج فارس رگ حیاتی و جریان زندگی ما است. همچنین رگ حیاتی همه جهان است. بنابراین ما تاکید می‌کنیم که خلیج فارس همیشه خلیج فارس است و خلیج مکزیک نیست. باید بین خلیج فارس و خلیج مکزیک فرق قائل شد، چرا این کلمه را به کار می‌برم زیرا پادشاه سعودی در ریاض هم آن را خلیج فارس گفته، کویت هم به خلیج فارس اشاره دارد، پس چرا باید بچه‌گانه رفتار کنیم. اسم آن خلیج فارس است و اسناد و نشانه‌هایی که وجود دارد نشان می‌دهد که خلیج فارس بوده و همه می‌دانند که در مرز کشور ما قرار دارد در واقع رگ حیاتی کشور ما و جهان است.»

روز ملی خلیج فارس در ایران در شرایطی برگزار می‌شود که مقام‌های نظامی ایران پس از تحریم‌های آمریکا و تروریست خواندن سپاه ایران تهدید کردند که احتمال بستن تنگه هرمز وجود دارد.

یورونیوز به مناسبت گرامیداشت روز ملی خلیج فارس برخی از تصاویر منتشر شده از خلیج فارس در سایت ناسا طی سال‌های مختلف را در قالب ویدیویی منتشر کرده است. در برخی از این تصاویر عبور گرد و غبار از بالای خلیج فارس دیده می‌شود و برخی تصاویر نیز نمایی از شب‌هنگام خلیج فارس دارد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید