Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گرامیداشت روز ملی خلیج فارس در سایه تحریم‌های آمریکا

گرامیداشت روز ملی خلیج فارس در سایه تحریم‌های آمریکا
Copyright NASA
Copyright NASA
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

روز دهم اردیبهشت در ایران به نام روز ملی خلیج فارس شناخته‌ می‌شود. این نامگذاری در سال ۱۳۸۴ به تصویب هیات دولت رسید. مراسم روز ملی خلیج فارس در شرایطی در ایران برگزار می‌شود که از یک سو فشارها تحریم‌های آمریکا رو به فزونی گذاشته و از سوی دیگر برخی مقام‌های ایرانی از بستن تنگه هرمز سخن می‌گویند.

آگهی

روز ۱۰ اردیبهشت در ایران به نام روز ملی خلیج فارس ثبت شده است. هیات دولت ایران در ۲۲ تیرماه ۱۳۸۴ مصوبه‌ای را تایید کرد که بر اساس آن «روز ملی خلیج فارس» به تقویم ایرانیان اضافه شد. سال‌ها پیش در چنین روزی با تلاش نیروهای ایرانی در جنوب کشور، پرتغالی‌ها از تنگه هرمز و خلیج‌فارس به بیرون رانده شدند.

با این که کشورهای حاشیه خلیج فارس تلاش می‌کنند تا این دریای نیمه بسته را با نام‌های دیگری بخوانند اما در مقابل ایران با استناد به اسناد مختلف تاریخی، حقوقی و نقشه‌های قدیمی بر تاریخی بودن نام خلیج فارس تاکید می‌کند. 

«خلیج فارس رگ حیاتی و جریان زندگی ما است»

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز به تازگی در همین زمینه گفت: «خلیج فارس رگ حیاتی و جریان زندگی ما است. همچنین رگ حیاتی همه جهان است. بنابراین ما تاکید می‌کنیم که خلیج فارس همیشه خلیج فارس است و خلیج مکزیک نیست. باید بین خلیج فارس و خلیج مکزیک فرق قائل شد، چرا این کلمه را به کار می‌برم زیرا پادشاه سعودی در ریاض هم آن را خلیج فارس گفته، کویت هم به خلیج فارس اشاره دارد، پس چرا باید بچه‌گانه رفتار کنیم. اسم آن خلیج فارس است و اسناد و نشانه‌هایی که وجود دارد نشان می‌دهد که خلیج فارس بوده و همه می‌دانند که در مرز کشور ما قرار دارد در واقع رگ حیاتی کشور ما و جهان است.»

روز ملی خلیج فارس در ایران در شرایطی برگزار می‌شود که مقام‌های نظامی ایران پس از تحریم‌های آمریکا و تروریست خواندن سپاه ایران تهدید کردند که احتمال بستن تنگه هرمز وجود دارد.

یورونیوز به مناسبت گرامیداشت روز ملی خلیج فارس برخی از تصاویر منتشر شده از خلیج فارس در سایت ناسا طی سال‌های مختلف را در قالب ویدیویی منتشر کرده است. در برخی از این تصاویر عبور گرد و غبار از بالای خلیج فارس دیده می‌شود و برخی تصاویر نیز نمایی از شب‌هنگام خلیج فارس دارد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا از ایران خواست تنگه هرمز را «باز» نگه دارد

فرمانده نیروی دریایی سپاه: اگر از استفاده از تنگه هرمز منع شویم آن را خواهیم بست

انتخابات ۱۴۰۳ در گفت‌وگو با عباس عبدی و محمد مهاجری؛ چه کسی جانشین رئیسی می‌شود؟