Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ماهی‌گیران دانمارکی در هراس از تبعات برکسیت

صنعت شیلات دانمارک
صنعت شیلات دانمارک Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از ماهیگیران شمال‌ غرب دانمارک که کسب‌ و‌ کارشان وابسته به آب‌های تحت حاکمیت بریتانیا است در این بیم هستند که با خروج این کشور از اتحادیه اروپا، شغل خود را از دست بدهند.

آگهی

بسیاری از ماهیگیران شمال‌ دانمارک که کسب‌و‌کارشان وابسته به آب‌های متعلق به بریتانیا است در این بیم هستند که با خروج این کشور از اتحادیه اروپا، شغل خود را از دست بدهند.

بنابر یک توافق در دهه ۷۰ میلادی، ماهیگیران اتحادیه اروپا اجازه دارند به آب‌های بریتانیا دسترسی داشته باشند. این توافق که پیش‌تر توسط بسیاری از بریتانیایی‌ها مورد انتقاد واقع می‌شد اکنون با برکسیت در آستانه لغو قرار دارد.

این در حالیست که زندگی شهروندان ساکن کرانه شمالی دانمارک وابسته به آب‌های بریتانیاست. برای مثال سالانه ۳۰ تا ۴۰ درصد صید صیادان شهر بندری تیبورون در شمال غرب دانمارک از آب‌های بریتانیا به دست می‌آید که در صورت لغو معاهده، امکان تعطیلی صنوف شیلات این ناحیه می‌رود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

میشل بورک، صیاد، می‌گوید: «بدون دسترسی به آب‌های بریتانیا ماهیگیران دانمارکی مجبور به انتخاب منطقه مشترک با ماهیگیران هلندی و بلژیکی هستند و به اندازه کافی ماهی برای همه وجود ندارد. در نتیجه صنعت شیلات ناحیه ورشکست خواهد شد.»

وزیر خارجه دانمارک می‌گوید اگر بریتانیا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود، حق خواهد داشت شبانه آب‌هایش را کاملا ببندد یا اینکه تا آخر سال ۲۰۱۹ صبر کند. اگر دوطرف به توافقی برسند، ماهیگیران اتحادیه اروپا مجاز خواهند بود موقتا به صید بپردازند تا وقتی که یک توافق تجاری دائمی منعقد شود.

اتحادیه اروپا این ماه ۶ ماه تا ۳۱ اکتبر به بریتانیا مهلت داد تا برکسیت را عملی کند. اما سیاستمداران بریتانیایی هنوز مشغول بحث در خصوص چگونگی آن هستند و هنوز مشخص نیست آیا برکسیتی در کار خواهد بود یا نه.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدها هزار اروپایی برای ماندن در بریتانیا پس از برکسیت درخواست داده‌اند

کدام کشورهای اروپا با پیش‌نویس برکسیت مخالفند؟

روز سرنوشت ساز انتخابات در دانمارک