Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پمپئو: لغو معافیت‌های نفتی ایران به مذاکرات تجاری چین و آمریکا آسیب نمی‌زند

پمپئو: لغو معافیت‌های نفتی ایران به مذاکرات تجاری چین و آمریکا آسیب نمی‌زند
Copyright REUTERS/Joshua Roberts
Copyright REUTERS/Joshua Roberts
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای پمپئو به کشورها و شرکت‌های خریدار نفت ایران هشدار داد که چنانچه پس از پایان یافتن این معافیت‌ها، تحریم‌های آمریکا را نقض کنند و به واردات نفت ایران ادامه دهند، دست به «اشتباه پرهزینه‌ای» زده‌اند.

آگهی

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه اطمینان داد که گفتگوهای تجاری میان چین و آمریکا، از پایان یافتن معافیت‌های خریداران نفت ایران آسیب نخواهد دید.

آقای پمپئو به کشورها و شرکت‌های خریدار نفت ایران هشدار داد که چنانچه پس از پایان یافتن این معافیت‌ها (نیمه شب چهارشنبه اول ماه مه) تحریم‌های آمریکا را نقض کنند و به واردات نفت ایران ادامه دهند، دست به اشتباه پرهزینه‌ای زده‌اند.

آمریکا پیش از این به چین، هند و ترکیه که بزرگترین خریداران نفت ایران هستند معافیتی شش ماهه داده بود تا در این مدت، فروشندگان دیگری را در بازارهای صادرات نفت یافته و جایگزین ایران کنند.

آقای پمپئو گفت: «ما در این باره گفتگوهای مفصلی با چین داشته‌ایم...من اطمینان دارم که گفتگوهای تجاری دو کشور، روند عادی خود را ادامه خواهد داد.»

او افزود که آمریکا برای یافتن جایگزین‌هایی برای نفت ایران تلاش کرده است تا این اطمینان بوجود آید که حتی با وجود قطع صادرات نفت ایران، بازارهای جهانی از نفت ذخیرۀ لازم برخوردارند.

وزیر خارجۀ آمریکا گفت: «ما قانع شدیم که می‌توان نفت لازم را برای بازارها تامین کرد. ما همچنان به کار در این موضوع ادامه می‌دهیم.»

ایالات متحده آمریکا در نوامبر سال گذشته میلادی و پس از خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای میان ایران و پنج قدرت بزرگ جهان، تحریم‌های نفتی علیه ایران را به اجرا گذاشت و تنها شش کشور خریدار نفت ایران را برای مدت محدود ۱۸۰ روز از این تحریم‌ها معاف کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به نخستین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری: بی‌رمق، حوصله‌بر و فاقد برنامه اقتصادی

چین با وجود اعتراض تهران بر حمایت خود از ادعای ارضی امارات بر جزایر سه‌گانه ایران پافشاری کرد

آیا همان تحریم‌هایی که ابراهیم رئیسی بی اثر می‌پنداشت، جان او را گرفت؟