Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آغاز لویه جرگه مشورتی؛ «بزرگترین گردهم آیی تاریخ مدرن افغانستان»

لویه جرگه مشورتی در کابل و تاکید اشرف غنی بر پرهیز از صلحی شکننده با طالبان
لویه جرگه مشورتی در کابل و تاکید اشرف غنی بر پرهیز از صلحی شکننده با طالبان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیش از سه هزار تن از فرماندهان پلیس و نیروی امنیتی، مسئولان منطقه ای، رهبران قومی و دیگر اعضای جامعه مدنی پیشتر برای شرکت در این نشست که از آن به عنوان بزرگترین گردهم آیی تاریخ مدرن افغانستان نام برده شده، دعوت شده بودند.

آگهی

اعضای لویه جرگه مشورتی افغانستان روز دوشنبه در کابل گردهم آمدند تا در خصوص راه های دستیابی به توافق با طالبان و نیز تحقق صلح در این کشور بحث و تبادل نظر کنند.

بیش از سه هزار تن از فرماندهان پلیس و نیروی امنیتی، مسئولان منطقه ای، رهبران قومی و دیگر اعضای جامعه مدنی پیشتر برای شرکت در این نشست که از آن به عنوان بزرگترین گردهم آیی تاریخ مدرن افغانستان نام برده شده، دعوت شده بودند.

رسانه های محلی به نقل از رئیس کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی اعلام کرده اند که مهاجرانی از پاکستان و ایران نیز در این نشست حضور دارند.

این در حالیست که گفته می شود شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و برخی از مسئولان سیاسی در افغانستان این نشست را تحریم و تاکید کرده اند که شرکت کردن در لویه جرگه هیچ دستاوردی به جز همراهی با کارزار انتخاباتی اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: تحریم لویه جرگه مشورتی صلح؛ دولت افغانستان کوتاه نمی‌آید

اشرف غنی در مراسم گشایش لویه جرگه مشورتی در کابل طی سخنانی با تاکید بر اهمیت برگزاری این نشست بر لزوم برقراری صلحی پایدار در کشورش تاکید کرد و گفت: «امروز چشم همه مردم به این جرگه بزرگ مشورتی صلح است. به دنبال صلح شکننده و ضعیف با طالبان نیستم. دنبال صلحی هستیم که مردم دنیا هم به پایدار بودن آن باور پیدا کنند و سرمایه‌ها به کشور ما سرازیر شود و ما از این وضعیت رقت بار خارج شویم.»

رئیس جمهوری افغانستان همچنین تعیین خط مشی های مشخص و دقیق برای مذاکره با طالبان را از جمله اهداف اصلی برگزاری این نشست مشورتی بزرگ قلمداد کرد و خطاب با حاضران در جلسه گفت: «ما خواهان مطلع شدن از توصیه ها و دیدگاه های روشن شما در این زمینه هستیم.»

از سوی دیگر عبدالرب رسول سیاف، رهبر پیشین جهادی که اشرف غنی در پایان سخنانش از وی به عنوان رییس لویه جرگه یاد کرد نیز ضمن تاکید بر اهمیت تامین صلح در افغانستان یادآور شد که غایبان در این نشست لزوما مخالف صلح نیستند و با توجه به اختلاف روش ها و دیدگاه ها در لویه جرگه حضور نیافته اند.

رئیس لویه جرگه مشورتی در کابل در ادامه صلح با طالبان را ممکن قلمداد و تصریح کرد: «آغوش مردم برای طالبان باز است، البته با حفظ حاکمت افغانستان و هر وقت که آمدن خوش آمدید.»

این در حالیست که طالبان برگزاری لویه جرگه مشورتی را نوعی نمایش از سوی دولت توصیف و تاکید کرده است که این نشست در واقع با رویکرد تبلیغاتی برای ادامه کار اشرف غنی طراحی و اجرا شده است. گروه طالبان هفته پیش با انتشار اطلاعیه ای تاکید کرده بود که هیچ تصمیم یا قطعنامه ای را که از چنین لویه جرگه ای خارج شود نخواهد پذیرفت.

نشست مشورتی روز دوشنبه در کابل تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار می شود. به گزارش منابع محلی بخش عمده ای از پایتخت افغانستان برای برگزاری این نشست به حال تعطیل درآمده و دسترسی به بلندی های مشرف به کابل برای تامین امنیت بیشتر مسدود شده است.

آخرین لویه جرگه در افغانستان سال ۲۰۱۳ برگزار شد؛ شرکت کنندگان در نشست یاد شده به توافق نامه ای امنیتی رای دادند که به بخشی از نیروهای آمریکایی اجازه می داد پس از خروج پیش بینی شده ارتش آمریکا از خاک افغانستان در سال ۲۰۱۴ در این کشور بمانند.

بیشتر بخوانید:

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد

گزارشی از تجاوز جنسی طالبان به زنان افغان که به دلیل «بدحجابی» بازداشت شدند