Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آغاز انتخابات اسپانیا در سایه تردید شهروندان و اوج گرفتن راست افراطی

آغاز انتخابات اسپانیا در سایه تردید شهروندان و اوج گرفتن راست افراطی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از زمان مرگ «فرانسیسکو فرانکو» دیکتاتور اسپانیایی، در سال ۱۹۷۵ هیچ حزب راست افراطی تاکنون نتوانسته بود در این کشور با اقبالی مانند حزب وکس مواجه شود.

آگهی

در حالی حوزه‌های انتخاباتی اسپانیا از ساعت ۹ صبح امروز به‌وقت محلی برای برگزاری انتخابات پارلمانی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند که به‌نظر می‌رسد اقبال شهروندان اسپانیایی به راست افراطی در سال‌های اخیر زیاد شده است.

این سومین انتخابات عمومی در اسپانیا در چهار سال اخیر است و طبق آخرین نظرسنجی‌ رسمی که روز دوشنبه گذشته منتشر شد، چهار نفر از هر ده نفر رای دهنده، مردد هستند و هنوز تصمیمی درباره رای خود نگرفته‌اند.

طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته، هیچ یک از احزاب نمی‌توانند اکثریت کرسی‌های پارلمان این کشور را تصاحب کنند به این معنی که در حال حاضر پنج حزب از طیف‌های مختلف سیاسی، شانس حضور در دولت بعدی را خواهند داشت. البته پیش بینی می‌شود که همچنان حزب سوسیالیست اسپانیا به رهبری پدرو سانچز نخست وزیر فعلی بیشترین آرا را کسب کند.

بیشتر بخوانید:

انتخابات زودهنگام اسپانیا؛ رهبران احزاب کیستند و چه می‌خواهند؟

حزب مخالف مهاجران از منطقه‌ای که مهاجران وارد اسپانیا می‌شوند قد علم کرد

برای نخستین بار، این انتخابات تنها تحت تاثیر مشکل بیکاری در اسپانیا قرار ندارد بلکه علاوه بر آن موضوع جدایی‌طلبان کاتالونیا و اوج‌ گرفتن قدرت راست افراطی هم انتخابات امروز را تحت تاثیر قرار داده است.

راست افراطی اسپانیا در سال‌های اخیر با حزب وکس قد علم کرده‌است. حزبی که مخالف مهاجران است و پایگاه اصلی آن در جنوب منطقه آندلس یعنی جایی که مهاجران به اسپانیا وارد می‌شوند قرار دارد. در واقع این حزب در انتخابات منطقه‌ای جنوب آندلس قدم به صحنه سیاست گذاشت و به‌نظر می‌رسد برای نخستین بار بتواند وارد پارلمان شود.

در انتخابات زودهنگام محلی پارلمان استان آندلس که ۱۱ آذر ۱۳۹۷ برگزار شد، ۱۲ نماینده از حزب وکس توانستند کرسی‌های آن را تصاحب کنند و به این ترتیب به اقتدار مطلق سوسیالیست‌ها پایان دهند.

بیشتر بخوانید:

آن‌ها در حال حاضر، هیچ کرسی‌ای در مجلس ملی اسپانیا ندارند اما می‌توانند در چند روز آینده بخشی از دولت آینده باشند. از زمان مرگ «فرانسیسکو فرانکو» دیکتاتور اسپانیایی، در سال ۱۹۷۵ هیچ حزب راست افراطی تاکنون نتوانسته بود در این کشور با چنین اقبالی مواجه شود.

پدرو سانچز نخست وزیر چپ‌گرای اسپانیا می‌گوید که ترس این را دارد پابلو کاسادو رهبر حزب راستگرای مردم، بتواند با حزب وکس یک ائتلاف برنده را شکل دهد.

اگر چنین ائتلافی ایجاد شود، این ائتلاف بخشی از یک جنبش گسترده‌تر راست افراطی در برخی کشورهایی اروپایی مانند ایتالیا است که باعث شد تا اعضای این گروه‌ها به دولت ورود پیدا کنند.

سانچز اخیرا در جمع ۳ هزار نفری از طبقه کارگرد در حومه مادرید گفته بود: «هیچ کسی چنین شانسی را برای ترامپ قائل نبود که رئیس جمهور شود اما شد. هیچ کسی فکر نمی‌کرد ژائیر بولسونارو رئیس جمهوری برزیل شود اما او هم اکنون رئیس دولت است.»

طبق یک سناریوی خوش‌بینانه، سانچز می‌تواند تنها با اتحاد با حزب پودموس رهبر چهارمین اقتصاد بزرگ منطقه یورو باقی بماند.

انتخابات پارلمانی روز یکشنبه، برای تعیین سرنوشت ۳۵۰ کرسی مجلس نمایندگان و ۲۰۸ کرسی مجلس سنا برگزار خواهد شد. بیش از ۳۶ میلیون نفر برای رای در این انتخابات ثبت نام کرده‌اند و رای گیری تا ساعت ۲۰ امشب ادامه خواهد داشت. انتظار می‌رود نتایج اولیه انتخابات ساعت ۲۲ امشب (یکشنبه) اعلام شود.

رویترز
پدرو سانچز نخست وزیر اسپانیا در انتخابات امروز رای خود را به صندوق انداخترویترز
رویترز
رهبر حزب راستگرای مردم رای خود را به صندوق انداخترویترز
رویترز
رهبر حزب پودموس اسپانیا در انتخابات پارلمانی شرکت کردرویترز
رویترز
حضور رهبر حزب راست افراطی وکس در انتخابات اسپانیارویترز
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکست سنگین حزب حاکم اسپانیا در انتخابات منطقه‌ای؛ سانچز خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام شد

سیاستمداران ایرانی اروپا؛ مهاجرستیزی یا مهاجرپذیری؟

بخت بلند سوسیالیست‌های اسپانیا در انتخابات پارلمانی آینده