Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سلفی محیط‌ بانان با گوریل‌ها؛ روایتی از یک عکس و پارک ملی کنگو

سلفی محیط‌ بانان با گوریل‌ها؛ روایتی از یک عکس و پارک ملی کنگو
Copyright Virunga National Park ‏
Copyright Virunga National Park ‏
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این عکس توسط یک گروه فیس‌بوکی که خود را وقف مبارزه با شکار غیرقانونی کرده‌اند منتشر شده است و دو گوریلی که در عکس ژست گرفته‌اند، زمانی‌که چند ماه بیشتر نداشتند توسط محیط‌بانان نجات پیدا کرده‌اند.

آگهی

سلفی محیط‌ بانان با دو گوریل، زندگی در پارک ملی ویرونگا در کنگو را که تاریخچه‌ای پر ماجرا دارد، سر زبان‌ها انداخته است.

برای محیط‌ بانان این پارک ملی در جمهوری دموکراتیک کنگو، این عکس فقط «یک روز مانند روزهای دیگر در محل کار» را نشان می‌دهد. اما برای هزاران کاربر اینترنت این سلفی که روز پنجشنبه ۱۸ آوریل در فیس‌بوک منتشر شد، زندگی عجیب محیط بانان در یک گوشه دنیا را نمایان می‌کند.

یکی از کاربران در نظری زیر این عکس از انتشار آن تشکر کرده است و می‌نویسد: «این تصویر فوق‌العاده است. ممنون که آن را به اشتراک گذاشتید».

فرد دیگری با شوخی در توئیتی می‌گوید: «به‌نظر می‌رسد در محل کارتان با گروهتان هستید». هزاران نفر با نظرات متفاوت از سراسر جهان به این عکس واکنش‌های خنده‌دار، تحسین برانگیز یا حتی همراه با نگرانی نشان داده‌اند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

متئو شاماوو محیط‌ بانی است که در جلوی تصویر مشاهده می‌شود. او در توئیتی نوشت: «باعث افتخار برای من و مخصوصا برای جمهوری دموکراتیک کنگو است. خوشحالم که این عکس را همه‌جا می‌بینم.»

این عکس، ابتدا توسط یک گروه فیس‌بوکی که خود را وقف مبارزه با شکار غیرقانونی کرده‌اند منتشر شد و دو گوریلی که در عکس ژست گرفته‌اند زمانی‌که چند ماه پیشتر نداشتند توسط محیط‌ بانان نجات پیدا کرده‌اند.

طبق نوشته سایت پارک ملی، والدین این دو گوریل توسط شکارچیان غیرقانونی کشته شدند. آن‌ها در بخشی از پارک که مخصوص گوریل‌های یتیم است نگهداری می‌شدند.

طبق گفته معاون این پارک ملی، گوریل‌ها تصور می‌کنند که محیط‌ بانان والدین آن‌ها هستند بنابراین حرکات و رفتارهای آن‌ها را تقلید می‌کنند.

این نخستین بار نیست که فعالیت محیط‌ بانان در شبکه‌های اجتماعی محبوبیت به دست آورده است. سال گذشته نیز، عکس یک گوریل با متئوی محیط‌ بان در مسابقه عکس‌های آماتور مجله نشنال جئوگرافیک یکی از برگزیده‌ها بود. در این عکس، متئو از پشت گوریل یتیمی را بغل کرده‌است و در مقابل این گوریل هم دست‌هایش به روی شانه‌های محیط‌ بان گذاشته است.

این محیط‌ بان، سال ۲۰۱۸ در توییتی نوشت: «طبیعت شگفتی‌های زیادی به ما می‌دهد. من همیشه از مقام‌های کشور می‌خواهم که توجه مناسبی به نگهداری از طبیعت نشان دهند تا حیوانات در محیط طبیعی احساس آزادی کنند.»

پارک ملی حیات وحش ویرونگا جزو میراث جهانی یونسکو طبقه‌بندی شده است. این پارک قدیمی فضایی حدود هشت هزار کیلومتر مربع را در بر می‌گیرد و تا مرزهای رواندا و اوگاندا کشیده شده است. در این پارک صدها گونه حیوانی مختلف زندگی می‌کنند. در این فضای وسیع، کوه‌ها، آتشفشان‌ها، دشت‌ها، دریاچه‌ها و ... مشاهده می‌شوند و ۶۰۰ محیط‌ بان در آن فعال هستند. هر روز آن‌ها به مانند ساکنان محلی در تلاش برای نگهداری از این منبع طبیعی فعالیت می‌کنند.

گوریل‌های کوهستانی، ستاره‌های محلی

فیل‌ها، شیرها، پرندگان، خزندگان، میمون‌ها و گونه‌های حیوانی متفاوت دیگر، در این سرزمین واقع در آفریقای شرقی زندگی می‌کنند اما در بین همه آن‌ها، گوریل‌ها ستاره‌های اینجا هستند. بیش از یک سوم جمعیت این حیوانات «به شدت در معرض خطر» در این پارک و در قلب جنگل‌های گرمسیری متراکم در دامنه‌های آتشفشان‌های محلی زندگی می‌کنند. در سال ۱۹۵۹، تنها ۴۵۰ گوریل از این نوع در منطقه ثبت شده بود. اما امروز جمعیت آن‌ها به هزار گوریل در این منطقه افزایش یافته است.

یکی از مدیران منطقه‌ای که گوریل‌ها در آن ساکن هستند در یک گزارش ویدئویی که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد تاکید کرد: «ماموریت ما این است که بتوانیم از اکوسیسیتم نگهداری کنیم. این کاری است که ما انتخاب کردیم. معتقدیم برای نجات آخرین گوریل‌های کوهستانی که در معرض خطر هستند باید جان دهیم.»

کار محیط‌ بانان در این محل خاص است. برای رسیدن به شغل محیط‌ بانی در این پارک ملی، هر فرد مراحل مختلف و طولانی‌ای را طی می‌کند. در سال ۲۰۱۶، حدود ۶۵۰۰ داوطلب برای ۱۲۰ پست محیط‌ بانی اقدام کرده‌ بودند. آن‌ها در یک کنکور با یکدیگر رقابت کردند. در میان ۶۰۱ محیط‌ بانی که در حال حاضر در این پارک مشغول کار هستند، ۲۶ زن نیز فعالیت می‌کنند.

روند استخدام در این پارک ملی به‌دلیل بالا بودن سطح تهدیدها دشوار است. گارد ملی جنگل تقریبا از نظامیان شکل گرفته‌اند. ‌آن‌ها توسط فرماندهان پیشکسوت فرانسوی و بلژیکی آموزش دیده‌اند تا از هرگونه خطر احتمالی در محدوده سه هزار و ۵۰۰ متری در هنگام گشت زنی جلوگیری کنند.

۱۷۵ محیط‌ بان کشته شده‌اند

محیط‌ بان‌ها با این حال نمی‌توانند همه چیز را در کنترل خود داشته باشند. برخی از مناطق پارک توسط گروه‌های مسلح شورشی اشغال شده است. پیش‌بینی می‌شود تا ۸ هزار شبه‌نظامی در این فضا پراکنده باشند.

ماهیگیری غیرقانونی و قاچاق زغال چوب در منطقه، گردش مالی حدود ۷۶ میلیون یورو در سال تولید می‌کند. این نوع قاچاق عواقب سنگینی به‌دنبال داشته است به‌طوریکه در یک دهه گذشته ۱۷۵ محیط‌ بان در زمان انجام وظیفه خود در این پارک کشته شده‌اند.

آگهی

علاوه بر این‌ها همیشه شرکت‌های نفتی در تلاش بودند تا طرح‌های حفاری خود را در دریاچه‌ ادوارد در غرب پارک راه اندازی کنند و در این راه فشارهای زیادی را وارد کرده‌اند.

در سال ۲۰۱۸ تعدادی از محیط‌بانان و گردشگران هدف افراد مسلح ناشناس در این پارک قرار گرفتند. این اتفاق باعث شد که این پارک به طور موقت تعطیل شود. اما بار دیگر پارک برای پذیرایی از عموم و گردشگران از فوریه ۲۰۱۹ فعال شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گوریل‌های ماده نوزادان مرده‌شان را «برای سوگواری» با خود حمل می‌کنند

شکارچی اوگاندایی گوریلی را کشت و به ۱۱ سال زندان محکوم شد

افزایش حمله به محیط بانان در هفته‌های اخیر