Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واکنش شدید دولت فرانسه به شعار «خودکشی کنید» جلیقه‌زردها علیه پلیس

واکنش شدید دولت فرانسه به شعار «خودکشی کنید» جلیقه‌زردها علیه پلیس
واکنش شدید دولت فرانسه به شعار «خودکشی کنید» جلیقه‌زردها علیه پلیس Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جلیقه‌زردها با همرسان کردن تصاویر و ویدئوهایی از برخی راهپیمایان بار سر و صورت خونین در شبکه‌های اجتماعی از خشونت پلیس خبر دادند.

آگهی

دولت فرانسه به شعارهای تندی که جلیقه‌زردها در آخرین تظاهرات خود علیه نیروهای پلیس سر دادند، واکنش نشان داد.

کریستوف کاستانر، وزیر کشور فرانسه با همرسان کردن ویدئوی کوتاهی از تظاهرات روز شنبه ۳۱ فروردین در پاریس در توییتر نوشت: «شرم بر کسانی که به چنین ذلتی تن می‌دهند. ما تمام و کمال پشتیبان نیروهای پلیس و خانواده آنها هستیم. اکثریت بزرگ فرانسوی‌ها می‌دانند که چه چیزی را به این نیروها مدیونند.»

در ویدئوی کوتاهی که وزیر کشور فرانسه همرسان کرده، گروهی از معترضان دیده می‌شوند که خطاب به نیروهای پلیس فریاد می‌زنند: «خودکشی کنید!» این شعار طعنه‌آمیز در حالی مطرح شد که در ماه‌های اخیر گزارش‌های نگران‌کننده‌ای از موج خودکشی مأموران پلیس در فرانسه منتشر شده است.

فرانسوا گزاویه بلامی، نامزد حزب متبوع امانوئل ماکرون برای انتخابات اروپا با تقبیح این شعار از این هم فراتر رفته و خواستار پیگرد افراد شعاردهنده شد. او در توییتر نوشت: «از ژانویه تاکنون ۲۸ مأمور پلیس خودکشی کرده‌اند. دو برابر بیشتر از [مدت مشابه در] سال پیش. این همه خانواده از هم پاشیده آن وقت این فریاد غیرانسانی را بر سر آنها می‌زنند... هیچ کدام از آنهایی که این شعار را دادند نباید از تنبیه معاف شوند. هیچ کدام.»

فیلیپ استروسی، سیاستمدار معروف فرانسوی و شهردار نیس هم این شعار راهپیمایان را «شرم‌آور»، «نانجیبانه» و «مذموم» توصیف کرد.

هزاران تن از جلیقه‌زردها روز شنبه ۳۱ فروردین در پاریس و دیگر شهرهای فرانسه به خیابان آمدند تا همچون معترضان در شهرهای دیگر با رئیس جمهوری، امانوئل ماکرون بر سر خواسته‌های خود «اتمام حجت» کنند.

گزارش‌ها از خشونت پلیس

پلیس مطابق معمول هر شنبه در پاریس و در برخی دیگر از شهرها از جمله تولوز، مارسی و بوردو برای متفرق کردن راهپیمایان از گاز اشک‌آور و گلوله پلاستیکی استفاده کرد.

جلیقه‌زردها با همرسان کردن تصاویر و ویدئوهایی از برخی راهپیمایان بار سر و صورت خونین در شبکه‌های اجتماعی از خشونت پلیس خبر دادند. وزارت کشور فرانسه ۶۰ هزار نیروی پلیس ضد شورش را برای رویارویی با جلیقه‌زردها در راهپیمایی روز شنبه در سراسر کشور مستقر کرده بود.

علاوه بر گزارش‌های معمول از رفتار خشونت‌آمیز پلیس با معترضان، اخباری نیز از برخورد مأموران با افرادی که با دوربین یا موبایل خود از صحنه‌های خشن تصویر می‌گرفتند، منتشر شده است. پلیس این بار حتی به خبرنگاران نیز رحم نکرده است، به طوری که دو خبرنگار در جریان راهپیمایی جلیقه‌زردها در شهر تولوز در جنوب فرانسه مجروح شده و یک خبرنگار نیز از دستگیری همکارش در جریان راهپیمایی پاریس خبر داده است.

چندین نفر نیز در پاریس و شهرستان‌ها بر اثر برخورد باتون، زمین خوردن و استنشاق گاز اشک‌آور مجروح شدند.

بر اساس آمار رسمی در مجموع نزدیک به ۲۸ هزار نفر در راهپیمایی روز ۳۱ فروردین در سرتاسر فرانسه شرکت کردند و شمار راهپیمایان در پاریس نیز حدود ۹ هزار نفر گزارش شده است.

پلیس همچنین از بازداشت بیش از ۲۲۷ نفر در جریان راهپیمایی در پاریس خبر داده است.

رویترز
رویترز
رویترز

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازسازی نوتردام؛ اعتراض هواداران جلیقه زردها به کمک‌های مالی «بحث برانگیز»

هزاران جلیقه زرد فرانسوی برای بیست و دومین هفته پیاپی تظاهرات کردند

تحصن حامیان فلسطین در دانشگاه علوم سیاسی پاریس؛ دانشجویان: فراخوان پلیس فرانسه عبور از خط قرمز است