آغاز همه‌پرسی؛ مردم مصر به طولانی‌تر شدن ریاست جمهوری سیسی رای می‌دهند؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
 آغاز همه‌پرسی؛ مردم مصر به طولانی‌تر شدن ریاست جمهوری سیسی رای می‌دهند؟

از روز شنبه ۲۰ آوریل همه‌پرسی اصلاحات قانون اساسی در مصر آغاز شد. 

در این همه‌پرسی مردم این کشور به برخی اصلاحات در قانون اساسی آری یا خیر خواهند گفت. 

احتمالا مهم‌ترین بخش این اصلاحات به ماده ۱۴۰ قانون اساسی مربوط می‌شود. جایی که مدت زمان هر دوره ریاست جمهوری از ۴ به ۶ سال افزایش می‌یابد. 

REUTERS/Amr Abdallah Dalsh

این همه‌پرسی در خارج از مصر از روز جمعه آغاز شده و به مدت سه روز ادامه خواهد داشت. 

در اصلاحات جدید قانون اساسی که با اکثریت آرا در پارلمان این کشور به تصویب رسیده است، کنترل رئيس جمهوری بر دادگستری و قوه قضائيه هم افزایش می‌یابد و آقای سیسی می‌تواند بر انتصاب قضات بلندپایه نظارت بیشتری داشته باشد.

اختصاص حدود ۲۵ درصد کرسی‌های پارلمان به زنان، تعیین یک یا چند معاون برای رئیس‌جمهوری از دیگر تغییرات پیشنهادی است که در پارلمان مصر رای آورده و در صورتی که مردم این کشور هم به آن آری بگویند، رسمیت خواهد یافت. 

**بیشتر بخوانید: **

مخالفان آقای سیسی این همه‌پرسی را آزاد و عادلانه نمی‌دانند و بر این باورند این تغییرات نمی‌تواند از مشروعیت قانونی و مردمی برخوردار باشد. 

از زمان به قدرت رسیدن عبدالفتاح سیسی انسداد سیاسی در این کشور افزایش یافته و گشایش سیاسی و مدنی که در دولت محمد مرسی ایجاد شده بود، از بین رفته است. 

بیشتر از یک هفته قبل از تصویب این اصلاحات در پارلمان مصر، پلاکاردهایی در خیابان‌های قاهره بالا رفتند، که طبق آن از مردم خواسته شده بود تا کار درست را انجام دهند و در این همه‌پرسی مشارکت داشته باشند. در برخی از این پلاکاردها به‌طور مستقیم از مردم خواسته شده بود تا رای «آری» را به صندوق بیاندازند.

همه‌پرسی مصر سه روز به طول خواهد کشید و ناظران سیاسی پیش‌بینی می‌کنند اصلاحات مد نظر عبدالفتاح سیسی سوی مردم این کشور مورد تایید قرار خواهد گرفت. هرچند تردیدها در خصوص آزاد بودن این همه‌پرسی و همچنین مشارکت عمومی سراسری مردم در آن بسیار زیاد است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید