Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

چرا ثروتمندان فرانسه مانند بازسازی نوتردام به فقرا کمک نمی‌کنند؟

چرا ثروتمندان فرانسه مانند بازسازی نوتردام، به فقرا کمک نمی‌کنند؟
چرا ثروتمندان فرانسه مانند بازسازی نوتردام، به فقرا کمک نمی‌کنند؟ Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ویکتور هوگو قطعا از تمام نیکوکارانی که برای نجات نوتردام همت کردند تشکر کرده اما همزمان به آنها پیشنهاد می‌کند که برای بینوایان نیز همین کار را بکنند.»

آگهی

از زمان وقوع آتش‌سوزی در کلیسای جامع نوتردام در روز دوشنبه گذشته، اشخاص حقیقی و حقوقی بسیاری برای بازسازی این بنای تاریخی کمک مالی کردند.

مبلغ دقیق کمک مالی جمع‌آوری شده تا این لحظه مشخص نشده است زیرا برخی از افراد کمک‌کننده مانند پادشاه مراکش، مبلغ کمک خود را فاش نکرده‌اند. اما مقام‌های رسمی فرانسه می‌گویند تاکنون بیش از یک میلیارد یورو به حساب ویژه صندوق بازسازی نوتردام ریخته شده است. این در حالی است که خانواده‌های ثروتمند و شرکت‌های پولدار فرانسوی در سال‌های اخیر بخش‌های قابل ملاحظه‌ای از دارایی خود را از دست داده‌اند.

همزمان با ادامه واریز کمک‌های نقدی به این صندوق، اعتراض‌هایی هم در فرانسه و هم در سطح بین‌المللی علیه نیکوکاران کمک‌کننده برپا شده است. منتقدان می‌گویند اولویت کمک در فرانسه و در جهان باید برای افراد مستمند و سازمان‌های کمک‌کننده به آنان باشد.

در نخستین ساعات بامداد سه‌شنبه یعنی همان زمانی که آتش‌نشان‌ها مشغول خاموش کردن آخرین شعله‌های آتش ویرانگر در کلیسای نوتردام بودند، فرانسوا آنری پینو، دومین فرد ثروتمند فرانسه ۱۰۰ میلیون یورو به بازسازی این بنای باستانی نوتردام اختصاص داد.

تنها چند ساعت بعد نیز برنار آرنو، رقیب ثروتمند آقای پینو نیز ۲۰۰ میلیون یورو به دست‌اندرکاران بازسازی نوتردام هدیه داد.

بیشتر بخوانید:

فرانسوا آنری پینو، میلیاردر فرانسوی (راست) به همراه همسرش در جشنواره کن

خانواده بتانکور-مه‌یر نیز که مالک شرکت لورئال، غول تولیدی مواد آرایشی و بهداشتی هستند روز سه شنبه اعلام کردند که ۲۰۰ میلیون یورو برای تعمیر ساختمان نوتردام در نظر گرفته‌اند.

اما این نمایش «کی زودتر و بیشتر پول می‌دهد» میلیاردرها به هیچ روی به مذاق معترضان جنبش موسوم به «جلیقه‌زردها» خوش نیامد. بسیاری از فرانسوی‌ها اکنون ۵ ماه است شنبه هر هفته برای اعتراض به بی‌عدالتی و نابرابری به خیابان می‌آیند و رئیس جمهوری امانوئل ماکرون تلاش دارد تا با شعار اتحاد در قالب طرح «گفتگوی ملی» کشورش را از بحران و آشوب نجات دهد. منتقدان به طور مشخص می‌گویند ثروتمندان با سوءاستفاده از موقعیت آتش‌سوزی نوتردام که در واقع یک سوگواری ملی است، در پوشش فعالیت نیکوکارانه مشغول پولشویی و فرار از مالیات هستند و نیز قصد دارند از خود چهره قهرمان ملی و منجی بسازند.

فیلیپ مارتینز، رئیس بزرگ‌ترین تشکل سندیکایی فرانسه موسوم به س‌ژت در این زمینه می‌گوید: «تصور کنید، ۱۰۰ میلیون، ۲۰۰ میلیون تنها با یک کلیک! این چیزی است که نابرابری در جامعه ما را نشان می‌دهد. اگر اینها می‌توانند ده‌ها میلیون به بازسازی نوتردام کمک کنند، پس حق ندارند به ما بگویند که دیگر پولی برای رفع نابرابری اجتماعی در کشور باقی نمانده.»

اولیویه پوریول، فیلسوف فرانسوی نیز با اشاره به کتاب‌های معروف ویکتور هوگو یعنی «گوژپشت نوتردام» و «بینوایان» در توییتر نوشت: «ویکتور هوگو قطعا از تمام نیکوکارانی که برای نجات نوتردام همت کردند تشکر کرده اما همزمان به آنها پیشنهاد می‌کند که برای بینوایان هم همین کار را بکنند.»

ویکتور هوگو در کتاب «گوژپشت نوتردام» صحنه دلخراشی از آتش‌سوزی این کلیسا را توصیف کرده است.

مطابق قانون فرانسه، هر شخص حقیقی یا حقوقی که برای کارهای فرهنگی، بشردوستانه و عام‌المنفه پول بدهد، تا ۶۰ درصد از معافیت مالیاتی برخوردار خواهند بود. بر پایه تصمیم تازه دولت، این میزان معافیت برای خیرینی که به بازسازی کلیسای نوتردام پاریس کمک کنند تا ۹۰ درصد در نظر گرفته می‌شود. به این ترتیب نیکوکارانی که برای بازسازی نوتردام پول داده‌اند در انتظار معافیت مالیاتی ارزشمندی هستند. از سوی دیگر افزایش مالیات‌ها و فشار آن بر دوش اقشار متوسط و کم‌درآمد، موضوع اصلی اعتراض جلیقه‌زردها بوده است.

مانون اوبری که یکی از اعضا ارشد حزب «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» از جناح چپ رادیکال است با اشاره به همین موضوع می‌گوید: «فهرست نیکوکاران نوتردام بیشتر شبیه سیاهه‌ای از افراد و شرکت‌هایی است که در بهشت مالیاتی قرار گرفته‌اند. باید به آنها گفت اول مالیات خودتان را بدهید زیرا خود همین مالیات باعث افزایش بودجه فرهنگی کشور می‌شود.»

خانواده پینو قصد خود از کمک برای فرار مالیاتی را تکذیب می‌کنند. آنها می‌گویند قصد خود برای کمک را پیش از تصمیم دولت به افزایش معافیت مالیاتی اعلام کرده‌اند.

واکنش کلیسا

مسئولان کلیسا در فرانسه در برابر این انتقادها ساکت ننشسته و از کمک افراد ثروتمند دفاع کرده‌اند. این در حالی است که کلیسا همواره خود را حامی محرومان و مستمندان معرفی می‌کند و بر اساس آموزه‌های آئین مسیحیت، دستگیری از فقرا را سرلوحه عمده فعالیت‌های خود قرار می‌دهد.

میشل اوپتی، اسقف اعظم پاریس در مصاحبه‌ای که متن آن روز جمعه در روزنامه «لاکروا» منتشر شد اطمینان داد که «بنیاد نوتردام» تنها نهاد جمع‌آوری کننده کمک‌های خیریه افراد و شرکت‌ها به کلیسای آسیب‌دیده است. وی با یادآوری این که کار بنیاد نوتردام گذشته از ترمیم کلیسا، «کمک به قشر آسیب‌پذیر» است، گفت: «در مورد نیکوکاران عمده‌ای که کمک کرده‌اند می‌گویم که باید به اقدام آنها احترام گذاشت. کسی چه می‌داند که آنها به افراد جامعه هم کمک کرده‌اند یا نه؟ بیشتر آنها بینادهایی تأسیس کرده‌اند که کارشان کمک به افراد بی‌بضاعت جامعه است. علاوه بر خیرین فرهنگی، بسیاری از مردم عادی هم در حد ۱۰ یا ۲۰ یورو کمک کرده‌اند.»

با این همه دفاع کلیسا از اقدام خیرین از آتش خشم منتقدان نکاسته، زیرا آنها قصد دارند روز شنبه بار دیگر به خیابان آمده و با تمرکز بر موضوع مالیات‌ها به اعتراض خود در قالب جنبش «جلیقه‌زردها» ادامه دهند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چه کسی در اروپای امروز فقیر محسوب می‌شود؟

نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی مقامات سوری در فرانسه آغاز شد

دزدی از جواهرفروشی «ستاره‌نشان» در پاریس؛ سارقان مسلح از چنگ پلیس گریختند