کره شمالی خواستار حذف پمپئو از مذاکرات هسته‌ای شد: فردی دقیق‌تر و بالغ‌تر بگذارید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کره شمالی خواستار حذف پمپئو از مذاکرات هسته‌ای شد: فردی دقیق‌تر و بالغ‌تر بگذارید
کپی رایت  REUTERS/Leah Millis

کرۀ شمالی دیگر نمی‌خواهد که مایک پمپئو در گفتگوهای غیرهسته‌ای کردن شبه‌ جزیرۀ کره حضور داشته باشد. پیونگ‌یانگ خواستار آن است که کسی «دقیق‌تر و بالغ‌تر در برقراری ارتباط» جایگزین وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا شود.

این خبر روز پنج‌شنبه از سوی خبرگزاری رسمی کرۀ شمالی (KCNA) اعلام شد.
این خبرگزاری به نقل از کوون جونگ گون، از مقامات ارشد وزارت خارجه کرۀ شمالی نوشت که اگر ایالات متحده آمریکا «عامل اصلی» که پیونگ‌یانگ را مجبور کرد برنامۀ هسته‌ایش را توسعه دهد رها نکند، آنگاه «هیچ‌کس نمی‌تواند وضعیت را در شبه جزیرۀ کره پیش‌بینی کند».

کیم جونگ-اون و دونالد ترامپ تا کنون دوبار با یکدیگر با هدف حل و فصل برنامۀ هسته‌ایِ جنجال برانگیز پیونگ‌یانگ دیدار کرده‌اند. اولین دیدار در ژوئن سال ۲۰۱۸ میلادی در سنگاپور و دومین دیدار اواخر فوریه سال جاری میلادی در ویتنام انجام شد اما تا کنون گفتگوها در جریان این دو دیدار همچنین نشستهای مذاکره کنندگان کره‌ای و آمریکایی نتوانسته است گره‌ای از این مشکل بگشاید.

آمریکا اصرار دارد که پیونگ‌یانگ باید برنامه هسته‌ای خود را رها کند و در مقابل کرۀ شمالی نیز خواستار لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور است.

خواست کرۀ شمالی مبنی بر حذف آقای پمپئو از جمع مذاکره‌کنندگان آمریکا در حالی مطرح می‌شود که این کشور در این هفته یک سلاح تاکتیکی هدایت شوندۀ جدید را نیز آزمایش کرده است.

بیشتر بخوانید: