Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

الجزایر؛ استعفای رئیس شورای قانون اساسی و هشدار ارتش به استفاده از همه گزینه‌ها

استعفای رئیس شورای قانون اساسی الجزایر
استعفای رئیس شورای قانون اساسی الجزایر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معترضان به حکومت الجزایر که عبدالعزیز بوتفلیقه پس از بیست سال زمامداری به عنوان یک مهره سوخته از آن کنار گذاشته شد اینک خواهان برچیده شدن کامل سیستم اجرایی و پایان نفوذ نظامیان در کشورشان هستند.

آگهی

طيب بلعيز، رئیس شورای قانون اساسی الجزایر که از چهره های برجسته و شاخص نظام حاکم بر این کشور محسوب می شود روز سه شنبه در پی تداوم اعتراض های مردمی از سمت خود استعفا داد.

خبر این استعفا در حالی منتشر می شود که فرمانده ستاد کل ارتش الجزایر به تازگی هشداد داده است که نظامیان برای پایان دادن به بحران جاری در کشورشان استفاده از هر گزینه ای را محتمل می دانند.

به گزارش تلویزیون دولتی الجزایر شورای قانون اساسی این کشور پیش از این عبدالقادر بن صالح، رئیس جمهوری موقت را در جریان تصمیم آقای بلعیز برای استعفا از سمت خود قرار داده بود. آقای بلعیز از جمله شخصیت های نزدیک به عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری سابق الجزایر است که تحت فشار اعتراض های گسترده و دامنه دار مردمی و نیز در پی سلب حمایت فرماندهان ارتش روز دوم آوریل از سمت خود استعفا داد.

شورای قانون اساسی در الجزایر مسئولیت خطیر تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و نیز نظارت بر قانونمند بودن مراحل رای گیری در این انتخابات را برعهده دارد. انتخابات ریاست جمهوری که زمان آن از سوی عبدالقادر بن صالح، رئیس جمهوری موقت الجزایر روز چهارم ژوئیه اعلام شده با هدف تعیین جانشین عبدالعزیز بوتفلیقه برگزار خواهد شد.

دستگاه حاکمه در الجزایر در حالی خود را مهیای برگزاری این انتخابات می کند که مردم این کشور همچنان به تظاهرات هفتگی خود ادامه می دهند و معتقدند تا زمانی که افراد منصوب از سوی بوتفلیقه در این کشور قدرت دارند هیچ تضمینی به برپایی انتخابات آزاد و عادلانه وجود ندارد.

معترضان به حکومت الجزایر که عبدالعزیز بوتفلیقه پس از بیست سال زمامداری به عنوان یک مهره سوخته از آن کنار گذاشته شد اینک خواهان برچیده شدن کامل سیستم اجرایی و پایان نفوذ نظامیان در کشورشان هستند.

بیشتر بخوانید:

مردم الجزایر روزهای جمعه در تظاهرات هفتگی بر استقرار حکومتی مبتنی بر خواست و اراده جمعی تاکید دارند و لازمه اجرای این خواسته را کنار کشیدن سه مقام حکومتی می دانند که نامشان با حرف «ب» شروع می شود. عبدالقادر بن صالح، رئیس جمهوری موقت، نورالدین بداوی، نخست وزیر و طیب بالعیز، رئیس مستعفی شورای قانون اساسی این افراد را تشکیل می دهند.

طیب بالعیز به موجب قانون اساسی این اختیار را دارد که در صورت استعفای رئیس جمهوری موقت زمام امور اجرایی را در دست بگیرد. آقای بالعیز، رئیس مستعفی و ۷۰ ساله شورای قانون اساسی که از شانزده سال پیش تاکنون بدون وقفه همواره به عنوان وزیر در دولت الجزایر به کار گرفته شده است روز دهم فوریه از سوی عبدالعزیر بوتفلیقه به سمت ریاست این شورا منصوب شده بود.

استعفای آقای بالعیز یکروز پس از آغاز روند بازنگری در فهرست های انتخاباتی صورت می گیرد که قرار است به مدت یک هفته به طول بیانجامد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حزب کارگر با وعده ایجاد تغییرات عمده در بریتانیا روی کار آمد؛ استارمر در نطق پیروزی چه گفت؟

کارگران پشت دروازه وست‌مینستر؛ حزب محافظه‌کار کلید خانه شماره ۱۰ خیابان داونینگ را پس می‌‌دهد

آیا پورتوریکو بعد از ۱۵۰ سال از آمریکا جدا می‌شود و بار دیگر به اسپانیا می‌پیوندد؟