Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درخواست معترضان سودانی برای انحلال کامل شورای نظامی انتقالی

درخواست معترضان سودانی برای انحلال کامل شورای نظامی انتقالی
درخواست معترضان سودانی برای انحلال کامل شورای نظامی انتقالی Copyright REUTERS/Stringer
Copyright REUTERS/Stringer
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تعیین روسای جدیدی برای ارتش و پلیس، تعیین روسای جدیدی برای سرویس ملی اطلاعات و امنیت سودان، تشکیل کمیته‌ای برای مبارزه با فساد، لغو تمام محدودیتهای رسانه‌ای و سانسورها و آزادی تمام نیروهای پلیس و نیروهای امنیتی که به دلیل حمایت از معترضان بازداشت شده بودند، برخی از خواسته‌های پیشین معترضان بود.

آگهی

هدایت کنندگان اصلی جنبش اعتراضی در سودان روز دوشنبه خواستار انحلال کامل شورای نظامی حاکم بر این کشور شدند که پس از سرنگونی عمر البشیر با دزدیدن انقلاب مردمی، قدرت را در دست گرفته اند.

انجمن تشکل های حرفه ای سودان که از طراحان و مشوقان اصلی حرکت اعتراضی اخیر به شمار می رود با اعلام این خواسته و تاکید بر لزوم تشکیل یک شورای انتقالی غیر نظامی برای سامان دادن به امور اجرایی و فراهم کردن زمینه برگزاری انتخابات زود هنگام، تلاش برای سرکوب تجمع ها و تحصن های صورت گرفته مقابل مقر ستاد کل ارتش این کشور را به شدت محکوم کرده است.

گفتنی است که تجمع معترضان مقابل مقر اصلی ارتش سودان برغم استعفای رئیس پیشین شورای نظامی و داده وعده های متعدد در باره سپردن دولت به دست غیرنظامیان همچنان ادامه دارد.

درخواست انحلال شورای نظامی انتقالی در حالی مطرح می شود که نظامیان حاکم بر سودان تحت فشارهای اخیر و دامنه دار تظاهرکنندگان اعلام کرده اند که حاضر به پذیرش برخی خواسته های معترضان هستند.

تهدید اتحادیه آفریقا

از سوی دیگر اتحادیه آفریقا شامگاه دوشنبه با انتشار بیانیه ای باردیگر نسبت به قدرت گرفتن نظامیان در سودان ابراز نگرانی کرد و هشدار داد در صورتی که ارتش قدرت را به نفع یک «تشکیلات سیاسی غیرنظامی» ترک نکند عضویت سودان را در این اتحادیه به حال تعلیق درخواهد آورد.

شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا در این بیانیه از ارتش سودان می خواهد حداکثر ظرف پانزده روز از قدرت کناره گیری کند و زمینه تشکیل یک شورای انتقالی غیر نظامی را فراهم سازد.

در این بیانیه تاکید شده است که در صورت محقق نشدن این خواسته ظرف پانزده روز آینده اتحادیه به ناچار عضویت سودان را به حال تعلیق در خواهد آورد.

شورای نظامی: به خواست معترضان تن می دهیم

تداوم اعتراضات در سودان و تجمع گستردۀ معترضان در خارطوم، پایتخت این کشور سرانجام باعث شد که شورای انتقالی نظامی با برخی از خواسته‌های معترضان موافقت کند.

هزاران معترض سودانی روز یکشنبه با تجمع مقابل وزارت دفاع اعلام کردند تا زمان انتقال فوری قدرت به یک دولت انتقالی غیرنظامی، در خیابانها باقی خواهند ماند. سازمان‌دهندگان این اعتراضات همچنین فهرستی از خواسته‌های خود را به اعضای شورای نظامی ارائه دادند و خواستار عملی شدن آنها شدند.

در پی افزایش این فشارها، سرانجام شورای انتقالی نظامی با هدف آرام کردن معترضان با شماری از رهبران احزاب مخالف دیدار کرد. گفته می‌شود در جریان دیدار روز یکشنبه، سران احزاب خواستار انتخاب یک «شخصیت مستقل» به عنوان نخست‌وزیر سودان شده‌اند.

پس از این نشست، ژنرال شمس‌الدین شانتو سخنگوی شورای انتقالی نظامی در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که با مجموعه‌ای از درخواستها موافقت شده است از جمله تعیین روسای جدیدی برای ارتش و نیروی پلیس، تعیین روسای جدیدی برای سرویس ملی اطلاعات و امنیت سودان (NISS)، تشکیل کمیته‌ای برای مبارزه با فساد و انجام تحقیقات دربارۀ حزب حاکم پیشین، لغو تمام محدودیتهای رسانه‌ای و سانسورها، آزادی تمام نیروهای پلیس و نیروهای امنیتی که به دلیل حمایت از معترضان بازداشت شده‌اند، بازبینی ماموریتهای دیپلماتیک و اخراج سفیر سودان در ایالات متحده آمریکا و سوئیس.

او از مخالفان خواست تا نخست‌وزیر آیندۀ این کشور را انتخاب کنند و وعده داد که با انتخاب آنها موافقت خواهد شد.

او همچنین اعلام کرد که شورای انتقالی نظامی آماده است تا قدرت را به هر دولت غیرنظامی که احزاب و گروههای مخالف بر سر آن به توافق برسند، واگذار کند.

ژنرال شانتو افزود که ارتش قصد ندارد با توسل به زور معترضان را از خیابانها متفرق کند؛ با این وجود از معترضان خواست تا «اجازه دهند زندگی عادی در این کشور جریان یابد» و با بستن مسیرهای ارتباطی، مانع از فعالیت سیستم‌های حمل و نقل نشوند.

شورای نظامی اعلام کرد که شماری از اعضای دولت پیشین سودان بازداشت شده‌اند و هشدار داد که ارتش هرگونه استفاده از اسلحه توسط معترضان را تحمل نخواهد کرد.

آگهی

اعتراضات سودان در دسامبر گذشته برای ابراز خشم نسبت به افزایش هزینه‌های زندگی آغاز شد. این اعتراضات بسرعت گسترش یافت و درنهایت منجر به طرح خواسته‌هایی همچون برکناری عمرالبشیر، رئیس جمهور سی سال گذشتۀ سودان و حذف دولت او شد.

اعتراضات در این کشور واقع در شمال شرق آفریقا پس از سرنگونی حکومت عمرالبشیر دوباره به این دلیل اوج گرفت که ژنرال عبدالفتاح برهان رئیس شورای انتقالی که وعدۀ ریشه‌کن کردن رژیم پیشین را داده بود، به ناگاه اعلام کرد انتخابات سودان دست‌کم دو سال دیگر برگزار خواهد شد و تا آن زمان دولت انتقالی نظامی به زمامداری خود ادامه خواهد داد.

با وجود پذیرفته شدن برخی از خواسته‌ها معترضان از سوی شورای نظامی در روز یکشنبه، تجمع معترضان در خارج از ساختمان وزارت دفاع همچنان ادامه دارد.

بیشتر بخوانید:

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پهپادهای ایران و امارات در جنگ سودان؛ ماجرای هواپیمایی که از بندرعباس برخاست و از صفحه رادار محو شد

نقش پهپادهای ایران در منازعات؛ آیا پرنده‌های ایرانی توازن قوا را در جنگ داخلی سودان بر هم می‌زنند؟

«نظم نوین عادلانه و چندقطبی در جهان» در پیدا و پنهان توافقنامه مشارکت راهبردی روسیه و کره شمالی