انتقاد بی سابقه سیاستمداران اروپا از سیاست های دونالد ترامپ در قبال مناقشه اسرائیل و فلسطین

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتقاد بی سابقه سیاستمداران اروپا از سیاست های دونالد ترامپ در قبال مناقشه اسرائیل و فلسطین

تعدادی از سیاستمداران شهیر اروپا با انتشار یک نامه و ارسال آن به فدریکا موگرینی، مسئول دستگاه سیاسی و امنیتی اتحادیه اروپا، از سیاست‌ های دونالد ترامپ در قبال مناقشه اسرائیل و فلسطینی‌ها انتقاد کرده و از اروپا خواستند، برنامه‌ای مستقل از برنامه دولت آمریکا برای حل این بحران در پیش گیرد.

برنامه ای که اصول اساسی آن بر پایه راه حل «تشکیل دو کشور مستقل اسرائیل و فلسطین» خواهد بود. این نامه را ۳۷ وزیر پیشین امور خارجه کشورهای اروپایی و شماری از سیاستمداران فعال پیشین این کشورها آن امضاء کرده‌اند.

برخی از روزنامه های اروپایی از جمله گاردین چاپ لندن این نامه را منتشرکرده اند. در این نامه نسبت به پیامدها و عواقب منفی سیاست کاخ سفید و شخص دونالد ترامپ در امور خاورمیانه هشدار داده‌ شده است. این نامه را افرادی چون جک استراو، وزیر سابقه خارجه بریتانیا، خاویر سولانا، سلف فدریکا موگرینی امضا کرده اند.

شروع نامه این سیاستمداران هشداری است برای جهان و در جهت نجات خاورمیانه. آنها نوشته اند: «ما به لحظه‌ ای بحرانی در خاورمیانه و همچنین در اروپا رسیده ایم. اروپا در همکاری با دولت‌های پیشین ایالات متحده برای حل عادلانه نزاع اسرائیل و فلسطین اقدام کرده است. قراردادهای اسلو به رغم عقب‌گشت‌ها و مانع تراشی ها مبنای همکاری دو سوی اقیانوس اطلس، اروپا و ایالات متحده، در زمینه حل معضل خاورمیانه بوده است.»

امضاکنندگان نامه در بخش دیگری از آن از اتحادیه اروپا خواسته اند هرچه سریعتر به وضعیت کنونی پایان بدهد چرا که در غیراین صورت قاره سبز و خاورمیانه «با بحران غیرقابل جبرانی وبروخواهد شد.»

در بخش پایانی این نامه می خوانیم: «شاید بهترین گزینه برای اروپا در جهت حل معضل خاورمیانه همکاری با آمریکا باشد ولی در زمانی که منافع حیاتی و ارزش‌ها بنیادی ما (اروپایی ها) به بازی گرفته شود، اروپا ناگزیر راه مستقل خود را پیش خواهد گرفت.»

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید