Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

وُکس؛ حزب راست افراطی اسپانیا

وُکس؛ حزب راست افراطی اسپانیا
Copyright عکس رویترز
Copyright عکس رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این روزها رشد احزاب و رویکردهای راست‌گرایانه در گوشه‌وکنار اروپا به چشم می‌خورد. والری گوریات، خبرنگار یورونیوز به شهر کوچک لالینیا در نزدیکی استان اندلس در جنوب اسپانیا رفته تا پای صحبت مردم بنشیند. در انتخابات گذشته استان اندلس مردم این منطقه به ۱۲ نفر از اعضای حزب راست‌گرای وُکس رای دادند.

آگهی

مجموعه‌ای از حوادث منطقه‌ای در اروپا و جهان و خصوصا بحران مهاجرت به قوت گرفتن احزاب راست افراطی در اروپا دامن زده است. والری گوریا، خبرنگار یورونیوز به شهر کوچک لالینیا د لا کنسپسیون (به اسپانیایی: La Línea de la Concepción) در نزدیکی اندلس در جنوب اسپانیا رفته تا پای صحبت مردم بنشیند. در انتخابات گذشته استان اندلس مردم این منطقه به ۱۲ نفر از اعضای حزب راست‌گرای وُکس رای دادند.

لالینیا د لا کنسپسیون منطقه‌ای در اسپانیا است که در استان کادیس و در بخش اندلس اسپانیا قرار گرفته است. حزب وُکس یک حزب راست افراطی است که به تازگی توانسته نمایندگان خود را وارد مجلس محلی استان اندلس کند.

لالینیا جایی که حالا خبرنگار یورونیوز به آنجا سفر کرده به نوعی دروازه ورود قاچاق به اروپا به شمار می‌آید. همچنین نرخ بیکاری نسل جوان در این منطقه بالا است.

پلیس محلی به یورونیوز می‌گوید: «اینجا در نبود بازار کار مناسب جوانان از طریق قاچاق درآمد بالایی کسب می‌کنند.»

پایان قدرت بی‌چون و چرا سوسیالیست‌های اندلس

پیروزی حزب وُکس از جناح راست‌گرای افراطی در انتخابات محلی استان اندلس اسپانیا در آذر سال ۹۷ توجه خیلی‌ها را به این منطقه اسپانیا جلب کرد. به ویژه اینکه پیش‌تر اغلب رای مردم این منطقه به سوسیالیست‌ها بود. کارشناسان بر این باورند که ناتوانی سوسیالیست‌ها برای اشتغال‌زایی و کاهش بیکاری یکی از دلایل پیروزی حزب راست‌گرای وُکس در این منطقه بوده است.

نتایج آن انتخابات نشان داد که ۱۲ نماینده از حزب وُکس توانستند به مجلس اندلس راه یابند و به نحوی به سال‌ها اقتدار سوسیالیست‌ها در قدرت پایان بخشند.

مردی که در بازار محلی اندلس فعالیت دارد به یورونیوز می‌گوید: «وُکس با بقیه احزاب متفاوت است. ما خواهان تغییر هستیم و وُکس چیز بیشتری از احزاب دیگر ارایه می‌کند.»

این نخستین بار است پس از مرگ فرانسیسکو فرانکو، دیکتاتور پیشین این کشور در سال ۱۹۷۵ است که شماری از اسپانیایی‌ها شاهد حضور اعضای حزبی از جناح راست افراطی در صحنه سیاسی کشورشان می شوند.

«اسپانیایی هستم و به وُکس رای می‌دهم»

پیرمردی که با دوستانش مشغول گفت‌وگو است درباره اینکه چرا به وُکس رای می‌دهد به یورونیوز می‌گوید: «من اسپانیایی هستم و همین خاطر به وُکس رای می‌دهم.»

پیرمرد دیگری در کنار او این طور ادامه می‌دهد: «من با بخشی از حرف‌های آنها موافقم و با بخشی دیگر نه!» پس از مرگ فرانکو و استقرار دموکراسی در این کشور، راست افراطی تا به امروز چندان زمینه‌ای برای ظهور نیافته بود.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

حزب ملی‌گرای وُکس در سال ۲۰۱۳ میلادی تشکیل شد و شعارهایش برخی از مردم منطقه را به خود جلب کرده است؛ شعارهایی در مخالف با مهاجران غیرقانونی و تاکید بر ملی‌گرایی. سانتیاگو آباسکال، رهبر حزب وُکس استقلال بودجه‌ای استان‌ها در اسپانیا براساس قانون اساسی این کشور را نیز قبول ندارد. استان اندلس در جنوب اسپانیا واقع شده است. این استان با ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر پر جمعیت‌ترین استان این کشور است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شعار معترضان در برابر پارلمان اروپا: نه به فاشیسم در اروپا

سوسیالیست‌ها در انتخابات کاتالونیا پیروز شدند اما برای تشکیل دولت نیاز به آرای جدایی‌طلبان دارند

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم