Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تحولات سودان؛ وعده تشکیل دولت غیر نظامی و مخالفت با استرداد عمر البشیر

تحولات سودان؛ وعده تشکیل دولت غیر نظامی و مخالفت با استرداد عمر البشیر
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عضو شورای انتقالی نظامی حاکم بر سودان ضمن دادن وعده برای تشکیل دولتی متشکل از غیرنظامیان تاکید کرد به زودی باب گفتگو و مذاکره با کلیه «موجودیت های سیاسی» در کشور گشوده خواهد شد.

آگهی

شورای نظامی حاکم بر سودان که پس از سرنگونی عمر البشیر برای یک دوره انتقالی دو ساله قدرت را در دست گرفته است روز جمعه اعلام کرد که رئیس جمهوری مخلوع را برای محاکمه احتمالی به خارج از کشور مسترد نخواهد کرد.

ژنرال عمر زین العابدین، عضو شورای انتقالی سودان در حالی بر این مسئله تاکید کرد که دیوان بین المللی کیفری پیشتر در سال ۲۰۰۹ ضمن متهم کردن عمر البشیر به ارتکاب «جنایات جنگی و جنایت بر ضد بشریت» در جریان جنگ دارفور برای وی قرار بازداشت صادر کرده بود.

این عضو شورای انتقالی که در جریان یک کنفرانس خبری در خارطوم سخن می گفت در پاسخ به سوال خبرنگاران در باره احتمال استرداد عمر البشیر گفت: «تا زمانی که شورای نظامی قدرت را در دست دارد رئیس جمهوری به خارج مسترد نخواهد شد.»

ژنرال زین العابدین پیشتر اعلام کرده بود که عمر البشیر پس از برکناری دستگیر و بازداشت شده است.

عضو شورای انتقالی نظامی حاکم بر سودان همچنین در این کنفرانس خبری ضمن دادن وعده برای تشکیل دولتی متشکل از غیرنظامیان تاکید کرد به زودی باب گفتگو و مذاکره با کلیه «موجودیت های سیاسی» در کشور گشوده خواهد شد. 

شورای امنیت برای بررسی اوضاع سودان تشکیل جلسه می دهد

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز جمعه برای بررسی کودتای نظامی سودان و تحولات اخیر این کشور جلسه فوری تشکیل می‌دهد.

این جلسه به درخواست ایالات متحده و پنج عضو اتحادیه اروپا شامل بریتانیا، فرانسه، آلمان، بلژیک و لهستان تشکیل می‌‌شود.

همزمان آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز ضمن اعلام آمادگی این سازمان برای حمایت از مردم سودان طرف‌های درگیر در تحولات اخیر را به آرامش و خویشتن‌داری دعوت کرد.

از سوی دیگر اتحادیه اروپا خواستار انتقال فوری قدرت به یک دولت مردمی در سودان شد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای ضمن انتقاد از تشکیل شورای نظامی در اداره امور سودان نوشت‌: «فقط یک فرآیند معتبر و جامع سیاسی می‌تواند پاسخگوی انتظارات مردم سودان باشد و به اصلاحات سیاسی و اقتصادی مورد نیاز این کشور بیانجامد.» وی افزود: «این تنها از طریق انتقال فوری (قدرت) به یک دولت غیرنظامی ممکن است.»

در خارطوم چه می‌گذرد؟

هزاران سودانی شب گذشته با وجود «مقررات منع آمد و شد» راهی خیابان‌های خارطوم، پایتخت این کشور شدند و در مقابل مقر ارتش سودان دست به تظاهرات زدند.

تظاهرکنندگان کودتای نظامی و انتصاب ژنرال احمد بن عوف به عنوان رئیس تازه ارتش معترضند و می‌گویند که تصمیمِ شورای نظامی سودان انتظارات آنان را برآورده نکرده است. تظاهرکنندگان می‌گویند شورای نظامی تازه بخشی از همان رژیم سابق است.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

روز پنجشنبه عوض احمد بن عوف، وزیر دفاع سودان با اعلام سقوط عمرالبشیر در تلویزیون دولتی این کشور گفت که شورایی نظامی طی یک دوره‌ گذار دو ساله عهده‌دار مدیریت کشور خواهد بود تا پس از این دوره انتخابات سراسری برگزار شود.

ژنرال احمد بن عوف همچنین اعلام کرد تمامی مرزهای زمینی و هوایی سودان تا اطلاع ثانوی بسته است. وی سپس یک ماه «منع آمد و شد شبانه» در سراسر این کشور اعلام کرد.

واکنش وزارت خارجه ایران به رویدادهای سودان

وزرات خارجه ایران در واکنشی به تحولات سودان خواستار آرامش و خویشتن‌داری از سوی طرف‌های درگیر شد.

بهرام قاسمی سخنگوی این وزارتخانه روز پنجشنبه ضمن تأکید بر اینکه تحولات روزهای اخیر سودان مسئله داخلی این کشور است ابراز امیدواری کرد که طرف‌های سودانی «با خویشتنداری، حفظ آرامش و بهره‌گیری از سیاست تعامل و گفتگو» خواسته‌های خود را پیگیری کنند.

روز پنج‌شنبه عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان پس از ۳۰ سال حکومت بر این کشور با کودتای نظامی از برکنار و دستگیر شد. مقامات سودان اعلام کردند که ارتش از وی «در مکانی امن» محافظت می‌کند.

آگهی

اعتراض‌ها در سودان از سه ماه پیش و همزمان با کمبود نان، کالاهای اساسی و سوخت آغاز شد اما به سرعت به جنبشی علیه دولت عمر‌البشیر بدل شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

الاء صلاح چگونه نماد انقلاب سودان شد؟ نگاهی به تاریخچه مبارزات زنان سودانی

حکومت عمر البشیر سقوط کرد؛ اعلام مقرارت منع آمد و شد از سوی ارتش سودان

پهپادهای ایران و امارات در جنگ سودان؛ ماجرای هواپیمایی که از بندرعباس برخاست و از صفحه رادار محو شد