دولت نیوزیلند ده‌ها هزار سلاح ممنوعهٔ شهروندانش را می‌خرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دولت نیوزیلند ده‌ها هزار سلاح ممنوعهٔ شهروندانش را می‌خرد

پلیس نیوزیلند اعلام کرد انتظار دارد مردم این کشور سلاح‌های شخصی خود را در سطح وسیع تحویل بدهند.

کمتر از یکماه پس از تیراندازی مرگبار در این کشور، پارلمان نیوزیلند روز چهارشنبه قوانین سفت و سختی دربارهٔ خرید و حمل اسلحه وضع کرد.

پلیس نیوزیلند می‌گوید انتظار دارد مردم ده‌ها هزار قبضه اسلحه شخصی‌ را در برنامه‌ای تازه تحویل این نهاد بدهند. در این برنامه، دولت، پول این سلاح‌ها را به مردم می‌پردازد.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

براساس قوانین تازه، خرید و فروش اکثر سلاح‌های نیمه‌خودکار و تجهیزاتی نظیر برخی خشاب‌ها که می‌تواند یک سلاح معمولی را به سلاحی نیمه‌خودکار تبدیل کند و نیز برخی‌ تفنگ‌های تک‌تیر محدود شده است.

شهروندان تا ۳۰ سپتامبر سال جاری فرصت دارند سلاح‌های ممنوعه خود را تحویل نیروهای پلیس بدهند. بنا بر اعلام پلیس تاکنون بیش از ۳۰۰ قبضه سلاح تحویل داده شده است.

گزارش انجمن سلاح نیوزیلند نشان می‌دهد حدود ۱/۲ تا ۱/۵ میلیون قبضه سلاح در این کشور موجود است که از این میان ۱۳/۵۰۰ قبضه سلاح نیمه‌خودکار یا جنگی به نام صاحبان‌شان ثبت شده است. کارشناسان می‌گویند احتمال دارد تعداد این گونه سلاح‌ها در نیوزیلند بیشتر از این‌ها باشد.

جاسیندرا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند برآورد کرده که برنامه «بازخریدنِ سلاح از مردم» رقمی معادل ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار نیوزیلند برای دولت هزینه خواهد داشت رقمی که برخی از وزرای کابینه معتقدند ممکن است بالاتر از این باشد.

روز ۱۵ مارس یک جوان ۲۸ ساله سفید پوست با دو قبضه سلاح نیمه‌خودکار، به روز حاضران دو مسجد شهر کرایست‌چرچ نیوزیلند آتش گشود، حمله‌ای که جان ۵۰ مسلمان را گرفت و واکنش‌های بسیاری را در این کشور و جهان برانگیخت.

بیشتر بخوانید:‌