Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

واکنش‌های بین‌المللی به تحولات سودان؛ از حمایت های محتاطانه تا انتقاد از کودتا

 واکنش های بین المللی به تحولات سودان
واکنش های بین المللی به تحولات سودان
Copyright 
نگارش از Mehrdad Sadeghi
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه آفریقا، مهمترین نهاد قاره سیاه در واکنش به تحولات سودان رویه ای انتقاد آمیز در پیش گرفت و با منفی تلقی کردن سرنگونی عمر البشیر توسط ارتش خواستار برقراری آرامش و اتخاذ خویشتن داری در این کشور شد.

آگهی

ناآرامی های اخیر در سودان که با اعتراضات گسترده طی هفت روز گذشته بر ضد حکومت عمر البشیر به اوج خود رسیده بود سرانجام روز پنجشنبه به سرنگونی و بازداشت رئیس جمهوری این کشور منجر شد.

اعتراض ها به حکومت بشیر طی ماه های گذشته به صحنه درگیری های پراکنده میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی وفادار به رئیس جمهوری تبدیل شد و چندین کشته برجای گذاشت. این درحالیست که از هفت روز پیش با تجمع تظاهرکنندگان مقابل مقر ستاد کل ارتش این کشور به ناگهان ورق برگشت و ضمن فروکش کردن خشونت ها نطقه نوعی همراهی میان مردم و نظامیان این کشور به سرعت بسته شد.

دخالت ارتش به نفع معترضان در نهایت آخرین ضربه را به تشکیلات اجرایی عمر البشیر وارد کرد و وی را از قدرت خلع کرد.

ارتش سودان پس از به دست گرفتن کنترل اوضاع در بیانیه ای ضمن اعلام دستگیری و بازداشت عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان از وضع مقرارت منع رفت و آمد شبانه به مدت یکماه خبر داده است.

لغو قانون اساسی مصوب در سال ۲۰۰۵ و تشکیل یک شورای انتقالی با ماهیت نظامی از جمله دیگر اقدامات ارتش بود که به شکلی «کودتا گونه» برای کنترل اوضاع کشور و برچیدن کامل بساط حکومت قبلی توسط ارتش در پیش گرفته شد.

تحولات سریع و غافلگیر کننده سودان همانطور که انتظار می رفت با واکنش های متفاوتی از سوی کشورهای و نهاد های بین المللی همراه شد:

اتحادیه اروپا از نظامیان خواست قدرت را به سرعت به غیرنظامیان واگذار کنند

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ساعاتی پس از برکناری عمر البشیر از ارتش سودان خواست تا قدرت را به سرعت به غیرنظامیان واگذار کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خانم موگرینی با اشاره به اراده مردم سودان از ارتش این کشور خواست تا دوره انتقالی را کوتاه کند. وی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «تنها یک روند سیاسی معتبر می‌تواند به خواست مردم سودان برای اصلاحات سیاسی و اقتصادی در این کشور پاسخ دهد.»

حمایت مصر از برکناری عمر البشیر

مصر، همسایه شمالی سودان از جمله نخستین کشورهایی بود که از این تحولات استقبال کرد. مقام‌های دولت قاهره در نخستین واکنش خارجی به تحولات سودان اعلام کردند که «به ظرفیت مردم و ارتش ملی و قانونی سودان اعتماد» دارند.

وزارت امور خارجه مصر در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه منتشر کرد با اعلام این مطلب از اعضای جامعه جهانی خواست تا تغییر تازه در نظام حاکمیتی سودان را «به رسمیت بشناسند».

ایران: تحولات روزهای اخیر سودان مسئله داخلی این کشور است

ایران نیز در واکنشی محتاطانه ضمن تاکید بر عدم مداخله در سیاست های داخلی دیگر کشورها خواستار برقراری آرامش و ثبات در سودان شده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران شامگاه پنجشنبه در سخنانی اعلام کرد سیاست جمهوری اسلامی ایران مبتتی بر عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورهاست.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر این مطلب افزود: «ایران همواره خواستار ثبات و امنیت کشورهای مسلمان بوده و خواهد بود . امیدواریم تمامی طرف های سودانی با خویشتنداری، حفظ آرامش و بهره گیری از سیاست تعامل و گفتگو و از روش های مسالمت آمیز، مطالبات و خواسته های خود را پیگیری کنند و به زودی شاهد استقرار آرامش و ثبات در این کشور باشیم.»

اتحادیه آفریقا: کودتا پاسخی مناسب برای چالش های سودان نیست

اتحادیه آفریقا، مهمترین نهاد قاره سیاه در واکنش به تحولات سودان رویه ای انتقاد آمیز در پیش گرفت و با منفی تلقی کردن سرنگونی عمر البشیر توسط ارتش خواستار برقراری آرامش و اتخاذ خویشتن داری در این کشور شد.

موسی فکی، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا با انشار بیانیه ای خاطرنشان کرد: «بدست گرفتن قدرت توسط ارتش نمی تواند پاسخ مناسبی برای چالش های سودان و مطالبات مردم این کشور باشد.»

آقای فکی در این بیانییه همچنین یادآور شد: «شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا برای بررسی اوضاع در سودان و اتخاذ تصمیم های لازم به زودی تشکیل جلسه خواهد داد.»

رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا همچنین ضمن دعوت کلیه طرف های مرتبط با این بحران به حفظ آرامش خوستار برقراری گفتگوهای سازنده برای فراهم شدن زمینه اجرای خواسته های مردم، برقراری دمکراسی، بازگرداندن نظم قانونی و تشکیل یک دولت شایسته شد.»

درخواست آمریکا و پنج قدرت اروپایی برای نشست فوری شورای امنیت

ایالات متحده آمریکا و پنج قدرت بزرگ اروپایی در واکنش به تحولات سودان خواستار نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بررسی این بحران شدند.

آگهی

منابع دیپلماتیک با تایید این مطلب یادآور شدند که نشست اعضای شورای امنیت برای بررسی تحولات اخیر سودان قرار است روز جمعه پشت درهای بسته برگزار شود.

به گفته این منابع درخواست برای برپایی نشست فوری شورای امنیت از جانب اروپا توسط فرانسه، بریتانیا، آلمان، بلژیک و لهستان به عنوان پنج عضو اتحادیه اروپا که در شورای امنیت نیز عضویت دارند، مطرح شده است.

از سوی دیگر رابرت پالادینو، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش تحولات یاد شده گفته است که کشورش از ارتش سودان می خواهد که از غیرنظامیان در بدنه دولت آتی این کشور استفاده کند.

یک دیپلمات بلند پایه بریتانیایی گفته است که کشورش نسبت به تحولات جاری در سودان به خصوص بسته شدن مرزها، برقراری مقررات منع آمد و شد و تشکیل شورای انتقالی نظامی برای بدست گرفتن قدرت تا دو سال آینده به شدت نگران است.

وی در عین حال از عدم استفاده از خشونت به عنوان نکته مثبت تحولات جاری در سودان یاد کرده است.

آگهی

دبیر کل سازمان ملل: انتقال قدرت باید با احترام به خواسته های دمکراتیک همراه باشد

تحولات اخیر در سودان که با سرنگونی حکومت سی ساله عمر البشیر، رئیس جمهوری این کشور همراه شد واکنش دبیر کل سازمان ملل متحد را نیز برانگیخت.

آقای گوترش روز پنجشنبه ساعاتی پس از به دست گرفتن قدرت در این کشور توسط ارتش خواستار آن شد که شورای انتقالی خواست دمکراتیک و مطالبات واقعی مردم سودان را مد نظر قرار دهد.

دبیر کل سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه ای که از محکومیت کودتای نظامی در آن خبری نبود باردیگر خواستار برقراری آرامش و حفظ خویشتن داری از سوی کلیه طرف ها شد.

آنتونیو گوترش در این بیانیه به تشویق ها و ابراز امیدواری های گذشته خود اشاره کرد که پیشتر بواسطه آن خواستار تحقق خواسته های دمکراتیک از طریق یک فرایند انتقالی متناسب و جامع شده بود.

روسیه خواستار برقراری آرامش و حفظ روابط با سودان

روسیه در واکنش به تحولات غافلگیر کننده روز پنجشنبه در سودان موضع گرفت و از کلیه نیروهای سیاسی در این کشور خواست در برقراری نظم و حاکم شدن قانون پس از سرنگونی عمر البشیر طی یک «کودتای نظامی» مشارکت داشته باشند.

آگهی

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه با اعلام این مطلب یادآور شد که کشورش تحولات سودان را از نزدیک دنبال می کند و امیدوار است که بحران کنونی به سمت بالاگرفتن تنش و از دست رفتن جان انسان ها پیش نرود.

این مقام مسئول در کرملین همچنین با تاکید بر اینکه تحولات سودان یک امر داخلی در این کشور محسوب می شود افزود: بدون در نظر گرفتن سرانجام تحولات جاری امیداواریم روابط میان دو کشور روسیه و سودان همچنان حفظ شود.

وزیر امور خارجه مسکو نیز در واکنشی خواستار حل این بحران از طریق گفتگو شده است.

بیشتر بخوانید:

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک ۳ میلیارد دلاری عربستان و امارات به نظامیان سودان

پهپادهای ایران و امارات در جنگ سودان؛ ماجرای هواپیمایی که از بندرعباس برخاست و از صفحه رادار محو شد

نقش پهپادهای ایران در منازعات؛ آیا پرنده‌های ایرانی توازن قوا را در جنگ داخلی سودان بر هم می‌زنند؟