Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیشنهاد دو میلیاد دلاری بغداد برای محاکمه پیکارجویان غربی داعش

بغداد در ازای دریافت دومیلیارد دلار پیکارجویان خارجی داعش را محاکمه می کند
بغداد در ازای دریافت دومیلیارد دلار پیکارجویان خارجی داعش را محاکمه می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عراق تاکنون با برپایی دادگاه های ویژه صدها تبعه خارجی را به جرم پیوستن به گروه موسوم به خلافت اسلامی به مجازات مرگ یا زندان ابد محکوم کرده است.

آگهی

عراق می گوید در ازای دریافت دست کم دو میلیارد دلار حاضر به محاکمه آن دسته از اتباع کشورهای غربی است که طی سالهای گذشته به عضویت گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش درآمده و اکنون در اردوگاه های سوریه در بند قرار دارند.

پیشنهاد بغداد به کشورهای عضو ائتلاف بین المللی مبارزه با نیروهای افراطگر جهادی در عراق و سوریه برای محاکمه پیکارجویان غربی در ازای دریافت کمک مالی در حالی مطرح می شود که مسئله بازگشت اتباع پیوسته به داعش به کشورهای غربی به تازگی افکار عمومی و رسانه ها را تحت الشعاع خود قرار داده است.

بر اساس آخرین گزارش ها حدود یک هزار تن از پیکارجویان خارجی در حال حاضر به دست نیروهای دمکراتیک کرد سوریه اسیر و منتظر بازگشت به کشورشان هستند. این درحالی است که بسیاری از کشورهای اروپایی در باره بازگرداندن این افراد یا هنوز دچار تردید و چند دستگی هستند و یا به صراحت ابراز مخالفت کرده اند.

فرانسه از جمله این کشورهاست که تاکنون هیچ طرحی را برای بازگرداندن اتباع جهادی خود عملی نکرده و تنها فرضیه بررسی این مسئله را توسط کارگروهی ویژه در دولت مطرح کرده است.

پاریس پیشتر به درخواست رئیس جمهوری آمریکا برای فراهم کردن زمینه بازگشت فوری اعضای داعش به خاک خود مخالفت کرده و به این نکته بسنده کرده بود که وزارت دادگستری فرانسه در این خصوص به صورت مرحله ای و موردی عمل خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

بغداد که با تردید برخی از کشورهای غربی برای بازگرداندن این دسته از اعضای پیوسته به داعش شده حالا پیشنهادی پیش روی این کشورها گذاشته که به محاکمه افراد یاد شده در عراق در ازای دریافت کمک مالی خلاصه می شود.

یک مسئول دولتی در بغداد که نخواست نامش فاش شود با اعلام این مطلب تاکید کرد که محاکمه افراد یاد شده در عراق دو میلیارد دلار هزینه در برخواهد داشت و بغداد حق دریافت مبالغی بیشتر برای تامین هزینه های بازداشت را نیز برای خود محفوظ می دارد.

عراق تاکنون با برپایی دادگاه های ویژه صدها تبعه خارجی را به جرم پیوستن به گروه موسوم به خلافت اسلامی به مجازات مرگ یا زندان ابد محکوم کرده است.

عراق که به همراه سوریه پایگاه اصلی پیکارجویان داعش در زمان اوجگیری فعالیت های این گروه محسوب می شد قرار است به زودی دوازده تبعه فرانسوی پیوسته به داعش را که از سوریه به این کشور منتقل شده اند، محاکمه کند.

مقام مسئول دولت عراق در ادامه یادآور شده است که کشورش هزینه های عملیاتی بازداشت و محاکمه پیکارجویان خارجی داعش را بر اساس الگویی که پیشتر در زندان آمریکایی گوانتانامو در کوبا جریان داشت محسابه و طراحی کرده است.

به گفته یک منبع دولتی در بغداد، پیکارجویان خارجی داعش از پنجاه و دو کشور مختلف به این گروه پیوسته بودند و اغلب آنها را اتباع کشورهای عضو ائتلاف بین المللی مبارزه با نیروهای جهادی تشکیل می دهند.

گفتنی است تنها مانع اجرای این طرح می تواند احتمال صدور حکم مجازات مرگ در دادگاه های عراق باشد که اتحادیه اروپا به شدت مخالف آن است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجارستان؛ مرد مظنون به عضویت در داعش و سربریدن گروگانان بازداشت شد

«پیوند پنهانی جمهوری اسلامی و اقلیم کردستان عراق: پای قاچاق میلیون‌ها دلار نفت در میان است»

عراق خواستار پایان ماموریت هیات مساعدت سازمان ملل تا پایان سال ۲۰۲۵ شد