Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

تروریستی خوانده شدن سپاه؛ عربستان از تصمیم ترامپ استقبال کرد

عربستان از تروریستی خواندن سپاه پاسداران استقبال کرد
عربستان از تروریستی خواندن سپاه پاسداران استقبال کرد
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اين منبع که خبرگزاری عربستان نامی از او نبرده، ضمن تأکید بر نقش سپاه در «تضعیف صلح بین‌المللی»، تصمیم تازه آمریکا را «گامی عملی و جدی در راستای مبارزه با تروریسم» دانسته است.

آگهی

عربستان سعودی از تصمیم تازه دولت آمریکا مبنی بر شناسایی سپاه پاسداران ایران به عنوان «گروه تروریستی خارجی» استقبال کرد.

خبرگزاری دولتی عربستان، اس‌پی‌ای روز سه‌شنبه ۲۰ فروردین با نقل این موضوع از یک مقام مسئول در وزارت خارجه این کشور نوشت: «عربستان سعودی از اضافه شدن سپاه پاسداران ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی از سوی دولت آمریکا استقبال می‌کند.»

اين منبع که خبرگزاری عربستان نامی از او نبرده، ضمن تأکید بر نقش سپاه در «تضعیف صلح بین‌المللی»، تصمیم تازه آمریکا را «گامی عملی و جدی در راستای مبارزه با تروریسم» دانسته است. وی همچنین گفته که این اقدام خواستۀ «مکرر» عربستان از جامعه بین‌المللی در خصوص «ضرورت مقابله علیه تروریسم مورد حمایت رژیم ایران» را جامه عمل پوشانده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز گذشته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داد.

عربستان سعودی، اصلی‌ترین رقیب منطقه‌ای ایران در سال‌های اخیر در کشورهای مختلف خاورمیانه از جمله یمن درگیر جنگی نیابتی بوده‌اند.

پیش از این بحرین و اسرائیل نیز از اقدام تازه دولت آمریکا علیه سپاه پاسداران ایران استققبال کرده بودند.

روسیه: اقدامی بی‌اساس است

روسیه هنوز موضعی رسمی در مورد تصمیم دولت دونالد ترامپ مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران در سیاهه گروه‌های تروریستی اعلام نکرده است. با این حال نماینده دوما ساعاتی پس از اعلام موضع جدید واشنگتن گفت که این تصمیم «امنیت خاورمیانه را به خطر می‌اندازد».

«آنتون ماروزوف» عضو کمیسیون امور بین‌المللی دومای روسیه دوشنبه شب با دفاع از نقش سپاه در «ثبات منطقه» و بیان این که اقدام آمریکا «برخلاف عرف مناسبات بین‌المللی» صورت گرفته، گفت که قراردادن نام نیروهای مسلح یک کشور در فهرست سازمان‌های تروریستی «اقدامی بی‌اساس» است.

سوریه: محکوم می‌کنیم

دولت سوریه، متحد اصلی ایران در منطقه تصمیم آمریکا در تروریست خواندن سپاه پاسداران را محکوم کرد.

یک منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه در قالب بیانیه‌ای به خبرگزاری رسمی سوریه «سانا» اعلام کرد: «جمهوری عربی سوریه به شدت تصمیمات دولت آمریکا علیه سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران محکوم می‌کند و این تصمیمات یک تجاوز و حمله شدید به حاکمیت جمهوری اسلامی ایران است.»

به گزارش بخش فارسی خبرگزاری سانا، این منبع افزود: «این گام غیرمسئولانه دولت آمریکا به نفع رژیم اشغالگر اسرائیلی و پروژه استعماری غربی برای تسلط بر منطقه است.»

عراق: بررسی می‌کنیم

وزیر امور خارجه عراق نیز در این زمینه گفت که کشورش تصمیم رئیس جمهوری آمریکا علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را «بررسی» می‌کند.

محمد علی حکیم در واکنش به اقدام آمریکا در قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی با این حال اعلام کرد که عراق اقدامات «یکجانبه» آمریکا علیه ایران را نمی‌پذیرد. وی بدون دادن جزئیات بیشتری از موضع کشورش گفت که دولت بغداد در این زمینه «واکنش مناسب» را نشان خواهد داد.

نیروهای سپاه قدس که به عنوان بازوی خارجی سپاه پاسداران ایران شناخته می‌شوند در عراق و سوریه حضور و نفوذ زیادی دارند.

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق هم‌اکنون برای دیدار با مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی در ایران به سر می‌برد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیشنهاد ظریف به آمریکا: زندانیان را مبادله کنیم

تصمیم آمریکا درباره سپاه پاسداران؛ روابط تهران و واشنگتن به کدام سو می‌رود؟

عراق و عربستان بر سر همکاری‌های امنیتی و اطلاعاتی به توافق رسیدند