Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

برکسیت؛ هفته سرنوشت ساز در انتظار ترزا می

برکسیت؛ هفته سرنوشت ساز در انتظار ترزا می
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترزا می چهار روز قبل از مهلت پایانی برکسیت باید به تعامل جدیدی با مجلس عوام و همتایان اروپایی درباره تمدید تاریخ نهایی برکسیت برسد.

آگهی

بحران برکسیت این هفته را برای ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، سرنوشت ساز کرده است. وی باید در روزهای پیش رو با مجلس عوام این کشور به یک تعامل برسر پیشنهاد تمدید مهلت تاریخ برکسیت دست پیدا کند.

هفته گذشته خانم می اعلام کرده بود خواهان تمدید مهلت قانونی برکسیت، تا پایان ماه ژوئن است. این در حالی است که چهار روز دیگر، دوازدهم آوریل، آخرین تاریخ مورد توافق خروج نهایی بریتانیا از اتحادیه اروپا سرمی رسد. تاکنون سه بار مجلس عوام این کشور متن مورد توافق دولت محافظه کار و اتحادیه اروپا برسر برکسیت را رد کرده است و دولت محافظه کار هفته گذشته چندین جلسه با حزب رقیب، حزب کارگر و رهبر آن جرمی کوربین برای یافتن راه حل برای پایان بحران برکسیت برگزار کرد.

پس از این جلسات، روز یکشنبه ترزا می با انتشار یک ویدئو اعلام کرد که «نقاطی مشترک برای کسب یک راه حل با نمایندگان حزب کارگر در پارلمان» وجود دارد.

نخست وزیر بریتانیا هم چنین هفته گذشته طرح تمدید تاریخ برکسیت تا پایان ماه ژوئن را مطرح کرد. به این ترتیب بریتانیا باید آماده برگزاری انتخابات پارلمانی اروپا در ماه مه آینده شود.

اما این هفته در بروکسل و روز چهارشنبه، دو روز دیگر، جلسه اضطراری و ویژه ۲۸ کشور اروپایی درباره برکسیت برگزار می شود.

همزمان در هفته جاری میشل بارنیه، کمیسر مسئول مذاکرات برکسیت از سوی اتحادیه اروپا راهی جمهوری ایرلند می شود. یکی از مهم ترین دلایل عدم کسب توافق و حمایت مجلس عوام از طرح برکسیت خانم می، درج یک فصل مربوط به برقراری کنترل گمرکی میان جمهوری ایرلند، عضوی از اتحادیه اروپا، و ایرلند شمالی بخشی از خاک بریتانیا است. میشل بارنیه دوشنبه گفت امیدوار است جلسات هفته گذشته ترزا می و جرمی کوربین بتواند روی تصمیم گیری مجلس عوام درباره برکسیت تاثیرگذار باشد. این کمیسر و وزیر پیشین فرانسوی تاکید کرد که متن پیمان مورد توافق در دسامبرگذشته هیچ تغییری نخواهدکرد. لئو وارداکار، نخست وزیر ایرلند هفته گذشته، پیش از دیدار این هفته خود با میشل بارنیه، با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان گفتگو کرده بود.

به هر ترتیب، شرایط در بریتانیا کاملا برخلاف خواسته ها و امیال دولت محافظه کار است. حامیان محافظه کار «برکسیت سخت» که مخالف سیاست های ترزا می دراین باره هستند از دیدار رهبر حزبشان با جرمی کوربین ناخرسند شده و انتقادات جدیدی را علیه دولت مطرح کرده اند. بوریس جانسون، وزیر سابق خارجه دولت محافظه کار دوشنبه گفت که «اجازه نمی دهد حزب کارگر و کابینه دولت، حق تصمیم گیری درباره برکسیت را مصادره کنند.» بوریس جانسون، یکی از اصلی ترین حامیان جدایی بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا، بدلیل اختلاف های شدید سیاسی با ترزا می سال گذشته استعفا داد. او از آغاز نخست وزیری خانم می پست وزارت خارجه را در اختیار داشت.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد

طلاق بریتانیا از اتحادیه اروپا چقدر برای لندن آب می‌خورد؟ خان از هزینه‌های برکسیت گفت