احزاب ملی‌‌گرای اروپا پس از انتخابات پارلمانی متحد می‌شوند

سران احزاب راست افراطی اروپا
سران احزاب راست افراطی اروپا   -  Copyright  رویترز
نگارش از Euronews

احزاب راست‌گرای افراطی در کشورهای اروپایی قصد دارند پس از انتخابات پارلمان اروپا در ماه مه، نیروهایشان را با یکدیگر متحد کرده و ائتلافی یکپارچه تشکیل دهند.

احزاب ملی‌گرای افراطی در کشورهای اروپایی قصد دارند پس از انتخابات پارلمان اروپا در ماه مه، نیروهایشان را با یکدیگر متحد کرده و ائتلافی یکپارچه در این پارلمان تشکیل دهند.

این تصمیم در جلسه روز دوشنبه ۸ آوریل سران احزاب راست‌گرای اروپا در ایتالیا اتخاذ شده است.

این برای اولین پس از ۶۰ سال تاسیس پارلمان اروپاست که این احزاب راستگرای افراطی با اطمینان از کسب کرسی‌های لازم در انتخابات پارلمان اروپا، به فکر تشکیل ائتلافی از نمایندگان برای تاثیرگذاری بر شکل اداره این نهاد افتاده‌اند.

یورگ مویتن، سخنگوی حزب راست‌گرای افراطی «آلترناتیو برای آلمان»، با بیان اینکه جبهه جدید متشکل از ۱۰ حزب ملی‌گرا خواهد بود گفت: «ما می‌خواهیم اتحادیه اروپا و پارلمان اروپا را اصلاح کنیم بدون آن‌که نابودشان کنیم. ما خواهان تغییرات عمیق در آن هستیم.»

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

ماتئو سالوینی، رهبر حزب ملی‌گرای لیگ ایتالیا، نیز گفت: «هدف ما مشارکت در تصمیم‌سازی است، هدف ما معرفی نامزدهای جدید در کمیسیون جدید اروپاست.»

کمیسیون اروپا، قدرتمند‌ترین بخش اتحادیه اروپاست که تصمیم‌گیری در خصوص سیاست‌های کلان این اتحادیه را انجام می‌دهد.

احزاب راستگرای دانمارک و فنلاند تا کنون به این ائتلاف پیوسته‌اند و مطابق اعلام آقای سالوینی، حزب اجتماع ملی فرانسه به ریاست مارین‌ لوپن نیز به این ائتلاف خواهد پیوست.

از طرف دیگر هرچند تا کنون احزاب ملی‌گرای ایتالیا و آلمان آمادگی خود را برای تشکیل جبهه واحد اعلام کرده‌اند، هنوز روشن نیست آیا احزاب ملی‌گرای بزرگ لهستان و مجارستان نیز به آنان خواهند پیوست یا نه.

انتخابات پارلمان اروپا ۲۳ تا ۲۶ ماه مه برگزار خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط