Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

طرح آمریکا برای «تروریستی» خواندن سپاه پاسداران ایران

طرح آمریکا برای «تروریستی» خواندن سپاه پاسداران ایران
Copyright عکس از خبرگزاری تسنیم
Copyright عکس از خبرگزاری تسنیم
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در صورت اتخاذ چنین تصمیمی این برای اولین بار خواهد بود که ایالات متحده رسما نیروی نظامی یک کشور دیگر را سازمانی «تروریستی» قلمداد می کند.

آگهی

سه مقام آمریکایی اعلام کرده اند که این کشور در نظر دارد سپاه پاسداران ایران را به فهرست سازمان های «تروریستی» خود اضافه کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز این تصمیم احتمالا روز دوشنبه از سوی وزارت خارجه آمریکا اعلام خواهد شد.

در صورت اتخاذ چنین تصمیمی این برای اولین بار خواهد بود که ایالات متحده رسما نیروی نظامی یک کشور دیگر را سازمانی «تروریستی» قلمداد می کند.

کاخ سفید و وزارت خانه های دفاع و خارجه آمریکا تاکنون از اظهارنظر در مورد گزارش خبرگزاری رویترز خودداری کرده اند.

طرح احتمالی آمریکا برای «تروریستی» خواندن سپاه پاسداران ایران در حالی مطرح می شود که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نزدیک به یک سال پیش از توافق هسته ای با ایران خارج شد. واشنگتن از آن زمان تاکنون تحریم هایی بانکی، تجاری، نفتی و بیمه ای را علیه ایران وضع کرده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران پیش از این به آمریکا نسبت به «تروریستی» خواندن مجموعه تحت امر خود هشدار داده بود. وی در سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶ شمسی) گفته بود تهران در صورت اضافه شدن نام سپاه پاسداران به فهرست گروه های «تروریستی» از سوی آمریکا، ارتش ایالات متحده را «همسنگ داعش» در نظر خواهد گرفت.

او در آن زمان همچنین هشدار داده بود که در صورت اجرای قانون کاتسا در آمریکا «این کشور باید پایگاه های منطقه ای خود تا شعاع دو هزار کیلومتری برد موشک های ایران را منتقل کند.»

قانون کاتسا در آمریکا برای مقابله با «خصومت ها» علیه ایالات متحده از طریق تحریم وضع شده است و شامل تحریم هایی علیه ایران، روسیه و کره شمالی می شود.

هیات نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد تاکنون به گزارشها در مورد احتمال اضافه شدن سپاه پاسداران به فهرست سازمان های «تروریستی» واکنشی نشان نداده است.

آمریکا تاکنون بسیاری از اعضاء و زیرمجموعه های سپاه پاسداران ایران را تحریم کرده اما کلیت این نهاد تاکنون در فهرست سازمان های «تروریستی» آمریکا قرار نداشته است. 

بیشتر بخوانید:

هشدار شدید محمدعلی جعفری نسبت به قرار گرفتن نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی آمریکا

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرمانده کل سپاه نیروهای آمریکایی در غرب آسیا را تهدید کرد

اتحاد رقبای جمهوری‌خواه در پی سوء قصد نافرجام؛ نیکی هیلی: جمهوری اسلامی در زمان ترامپ ضعیف شد

معاون دونالد ترامپ کیست؟ حامی کشتن سلیمانی، مدافع خروج از برجام و موافق فشار بر تهران