شورای امنیت و وزرای خارجه گروه ۷ خواستار توقف درگیری‌ها در لیبی شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
شورای امنیت و وزرای خارجه گروه ۷ خواستار توقف درگیری‌ها در لیبی شدند
کپی رایت  عکس از رویترز

وزرای خارجه گروه هفت کشور صنعتی و شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار توقف عملیات نیروهای وفادار به خلیفه حفتر، حاکم شرق لیبی برای تصرف طرابلس شدند.

«ارتش ملی لیبی» که تحت امر خلیفه حفتر قرار دارد روز جمعه اعلام کرد که به حومه جنوبی طرابلس، پایتخت این کشور رسیده است. این نیروها از روز پنجشنبه به دستور خلیفه حفتر عملیات خود برای تصاحب طرابلس را آغاز کردند.

طرابلس تحت کنترل نیروهای وفادار به دولت فائز سراج، نخست وزیر لیبی قرار دارد. وزرای خارجه هفت کشور صنعتی روز جمعه ضمن تاکید بر لزوم توقف درگیری ها در لیبی اعلام کردند که از نظر کشورهای عضو این گروه بحران لیبی «راه حل نظامی» ندارد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز روز جمعه در جلسه ای اضطراری از نیروهای وفادار به خلیفه حفتر خواست که عملیات نظامی خود را متوقف کنند.

شرق لیبی از زمان سقوط حکومت معمر قذافی در اختیار ژنرال خلیفه حفتر قرار دارد. این در حالی است که جامعه جهانی دولت اتحاد ملی مستقر در غرب این کشور را به رسمیت می شناسد.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد روز جمعه در شرق لیبی با خلیفه حفتر دیدار کرد. وی پیش از ترک لیبی در فرودگاه به خبرنگاران گفت که با «نگرانی عمیق» از وقوع «خونریزی»، لیبی را ترک می کند. خلیفه حفتر در دیدار با دبیر کل سازمان ملل متحد تاکید کرد که عملیات نیروهای تحت امر وی تا «شکست تروریسم» ادامه خواهد یافت.

بنا به گزارشها درگیری بین «ارتش ملی لیبی» و نیروهای دولتی در نزدیکی فرودگاه سابق پایتخت در جنوب طرابلس ادامه دارد. کنترل این فرودگاه جمعه شب در اختیار نیروهای وفادار به خلیفه حفتر بود.

خلیفه حفتر، ۷۵ ساله خود را مخالف نیروهای افراط گرا در کشورش معرفی می کند. این در حالی است که منتقدان او از وی به عنوان معمر قذافی جدید یاد می کنند.